Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa o dziwnej monecie Konstantyna w "Łaźni" w Radomiu (zdjęcia)

Barbara Koś
Piotr Kosanowski, specjalista do spraw rynku numizmatycznego Mennicy Polskiej,to także kolekcjoner monet i medali
Piotr Kosanowski, specjalista do spraw rynku numizmatycznego Mennicy Polskiej,to także kolekcjoner monet i medali Barbara Koś
Piotr Kosanowski, specjalista do spraw rynku numizmatycznego Mennicy Polskiej, kolekcjoner monet i medali, był gościem czwartkowego spotkania w Łaźni w ramach "Projektu Rosja".
Beata Drozdowska pokazuje album o Moskwie który otrzymała Łaźnia od dyrekcji  Rosyjskego Ośrodka Nauki i Kultury.
Beata Drozdowska pokazuje album o Moskwie który otrzymała Łaźnia od dyrekcji Rosyjskego Ośrodka Nauki i Kultury. Barbara Koś

Beata Drozdowska pokazuje album o Moskwie który otrzymała Łaźnia od dyrekcji Rosyjskego Ośrodka Nauki i Kultury.
(fot. Barbara Koś)

Opowieść o Rosji miała tym razem dwie części. W pierwszej Piotr Kosanowski opowiedział o "Rublu Konstantyna - fascynującej historii monety, która nie powinna powstać".

- W grudniu 1825 roku, w kilka dni po śmierci cara Aleksandra I, ówczesny minister finansów Igor Kankrin, zlecił pilne przygotowanie stempli do wybicia nowej monety z wizerunkiem następcy zmarłego władcy Rosji.

- Oczywistą koleją rzeczy było to, że na tronie zasiądzie drugi w kolejności syn cara Pawła I - Konstanty, brat zmarłego Aleksandra - mówił Piotr Kosanowski.- Niewielu wiedziało jednak, że zgodnie z tajnym porozumieniem z 1823 roku tron obejmie nie Konstanty, ale jego brat Mikołaj…

Wykład gościa oparty był o jego naukowe publikacje rosyjskojęzyczne, przygotowywane do opracowania książki beletrystycznej dotyczące rubla Konstantyna.

Prelekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna.Drugą część spotkania wypełniła prezentacja "Moskwa - miasto kontrastów". Piotr Kosanowski w minionym roku dwukrotnie odwiedził to miasto.

- Na każdym kroku Moskwa pełna jest kontrastów - mówił Piotr Kosanowski. - Jest szara i kolorowa, biedna i bardzo bogata, poważna i kiczowata, toksyczna i romantyczna, zaniedbana i czysta. Jest to miasto, które jednocześnie można kochać i nienawidzić. Powstaje niepowtarzalna "mieszanka wybuchowa…

Tę "mieszankę" można było zobaczyć na ekranie i na zdjęciach albumu, który otrzymała Łaźnia od dyrekcji Rosyjskego Ośrodka Nauki i Kultury. Jego dyrektor, Siergiej Antufjew był obecny na radomskim spotkaniu. Była też herbata z samowara, pączki i wspólny śpiew rosyjskich utworów. Organizatorami wieczoru byli Polskie Towarzystwo Numizmatyczne we Radomiu oraz Łaźnia.

Wykladowi towarzyszyła prezentacja multimedialna
Wykladowi towarzyszyła prezentacja multimedialna Barbara Koś

Wykladowi towarzyszyła prezentacja multimedialna
(fot. Barbara Koś)

Beata Drozdowska dziękowała wszystkim za udzial w wieczorze
Beata Drozdowska dziękowała wszystkim za udzial w wieczorze Barbara Koś

Beata Drozdowska dziękowała wszystkim za udzial w wieczorze
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie