Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa o niepokornym harcerstwie. Zniewoleni i odrodzeni

Redakcja
-To, że niezależne harcerstwo przetrwało i odrodziło się jest fenomenem – mówił na otwarciu wystawy jej autor, Marek Wierzbicki
-To, że niezależne harcerstwo przetrwało i odrodziło się jest fenomenem – mówił na otwarciu wystawy jej autor, Marek Wierzbicki Piotr Kutkowski
"Bogu i Polsce. Harcerstwo niepokorne i niezależne w "Polsce Ludowej" (1945-1990)" - to tytuł wystawy plenerowej, którą można od poniedziałku oglądać w Radomiu na Placu Konstytucji 3 Maja.
Na wystawie można zobaczyć wiele interesujących zdjęć i dokumentów

Na wystawie można zobaczyć wiele interesujących zdjęć i dokumentów

Wśród wielu zdjęć i dokumentów jest także fotografia sprzed ponad 30 lat ówczesnego podharcmistrza a obecnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Wystawę przygotował Marek Wierzbicki z Biura Edukacji Publicznej radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej. Premierę miała w Krakowie z okazji 100- lecia harcerstwa, teraz pojawiła się w Radomiu.

- Przez te 100 lat dokładnie 50 przypadało na okresy okupacji i zniewolenia. To, że niezależne harcerstwo przetrwało i odrodziło się jest fenomenem. Celem tej wystawy jest przedstawienie losów polskiego harcerstwa w okresie po II wojnie światowej w państwie komunistycznym. Szczególny nacisk położyliśmy na lata 1980-1989, kiedy niezależne od władz komunistycznych środowiska harcerskie odrodziły się, wysuwając postulat odnowy Związku Harcerstwa Polskiego w oparciu o tradycyjne harcerskie ideały - mówił Marek Wierzbicki.

Pierwsza część wystawy, zatytułowana "Harcerstwo zniewolone", ukazuje politykę władz komunistycznych wobec ZHP, jego zniszczenie w 1950 roku, próby odrodzenia w 1956 roku, a następnie podporządkowanie przez PZPR i przekształcenie w upolitycznioną, zbiurokratyzowaną organizację młodzieżową. Druga część pod tytułem "Harcerska "Solidarność" dotyczy zagadnienia środowisk, ruchów i organizacji harcerskich, powstałych na fali solidarnościowego buntu z sierpnia 1980 roku.

"Harcerstwo stanu wojennego" to kolejna część wystawy, w której przedstawione zostały losy niezależnego harcerstwa po 13 grudnia 1981 roku, między innymi represje wobec instruktorów i drużyn. Część czwarta - "Niezależni", charakteryzuje działalność niezależnych organizacji harcerskich, a w szczególności ich udział w Białej Służbie w czasie pielgrzymek Jana Pawła II do Polski w 1983 i 1987 roku, w ogólnopolskich zlotach harcerskich przeprowadzanych z okazji ważnych rocznic lub wydarzeń patriotycznych, pracach duszpasterstw harcerskich. Ostatnia część, czyli "Czas przełomu", prezentuje zmiany w polskim harcerstwie w okresie transformacji ustrojowej 1989 roku.

Wystawa pozostanie w Radomiu przez dwa tygodnie, potem pojawi się w Pionkach a następnie w Rzeszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie