Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Polscy monachijczycy” w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu tylko do środy, 7 lutego

Barbara Koś
Barbara Koś
Muzeum Malczewskiego
Wystawa „Polscy monachijczycy” w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, prezentująca malarstwo polskich artystów z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki imienia Borysa Woźnickiego czynna jest tylko do środy, 7 lutego. - W związku z tym odwołane zostaje zaplanowane na niedzielę 11 lutego oprowadzanie kuratorskie po wystawie - poinformowało muzeum.

W Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu wystawa „Polscy monachijczycy”

- Na wystawie „Polscy monachijczycy” prezentujemy około 40 prac malarzy działających od 1 połowy XIX do początku XX wieku, wśród których zobaczymy obrazy m.in.: Jana Nepomucena Głowackiego, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, czy związanych z Radomiem i niedalekim Orońskiem Jackiem Malczewskim i Józefem Brandtem - przypomina Daniel Adamczyk z muzeum. - Warto podkreślić, że prace przedstawicieli tzw. „szkoły monachijskiej” znajdują się również w zbiorach naszego muzeum.

Prezentowana ekspozycja jest niewątpliwie atrakcyjnym przeglądem malarstwa polskiego i stanowi wyjątkową okazję do zapoznania się z wyborem prac polskich twórców znajdujących się na co dzień w zbiorach Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.

Mianem „szkoły monachijskiej” określano w dziejach sztuki polskiej artystów, którzy podjęli, bądź kontynuowali edukację w stolicy Bawarii.
Polscy studenci nie tworzyli jednolitej grupy artystycznej, podporządkowanej konkretnym regułom twórczym. Ich wyróżnikiem była narodowość oraz swoista „nuta polskości”, która ujawniała się w każdym z przedstawionych tematów w obrazie, a obejmujących: sceny historyczne, kompozycje symboliczne, portrety, sceny rodzajowe oraz pejzaż.

Brak Polski na mapie dziewiętnastowiecznej Europy oraz nieudane powstania narodowe, sprawiły, że wielu młodych, jak i ukształtowanych już twórców zdecydowało się na wyjazd do Monachium, tworząc tym samym największe skupisko Polonii artystycznej poza granicami nieistniejącego kraju.

Kurator: Igor Chomyn
Koordynacja: Magdalena Kwiatkowska – Rzodeczko, Paulina Szymalak-Bugajska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie