MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Prywaciarze" w Radomiu do oglądania i... wspominania

/pok/
Na wystawę składają się na archiwalne fotografie i dokumenty przedstawiające konkretne historie oraz prezentujące ludzi wielu zawodów, uprawiających prawdziwe rzemiosło.
Na wystawę składają się na archiwalne fotografie i dokumenty przedstawiające konkretne historie oraz prezentujące ludzi wielu zawodów, uprawiających prawdziwe rzemiosło. Piotr Kutkowski
Jest prezentowana w foyer Sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej przy ulicy Żeromskiego 53 w Radomiu.

Rzemieślnicy ze swoimi wyrobami, kupcy na tle swoich małych sklepów i straganów, ludzie próbujący wbrew ideologom PRL rozwijać własną inicjatywę. Ich zdjęcia można zobaczyć na wystawie "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości".

Termin — inicjatywa zwana "prywatną" — usankcjonowany został już na progu powojennej Polski. W ogłoszonym 22 lipca 1944 Manifeście PKWN konstytuujące się władze komunistyczne zapowiadały między innymi "Zniesione zostaną niemieckie znienawidzone zakazy, krępujące działalność gospodarczą, obrót handlowy między wsią i miastem.

Państwo popierać będzie szeroki rozwój spółdzielczości. Inicjatywa prywatna, wzmagająca tętno życia gospodarczego, również znajdzie poparcie państwa". W praktyce znalazła się ona w roli oficjalnego "wzorca negatywnego".

Szybko też w nowej rzeczywistości lansowano adekwatne epitety: spekulanci, badylarze, cinkciarze, a przede wszystkim prywaciarze — miały opisać tę nadto żywą kastę "pasożytów społecznych". Owa inicjatywa, mając charakter indywidualny, siłą politycznych wydarzeń stawała się wrogiem "ludowego" kraju. I przez państwo była dławiona, spychana na margines.

Pomimo tego "prywaciarze" funkcjonowali, a jak to wyglądało można zobaczyć na wystawie "Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości". Składają się na nią archiwalne fotografie i dokumenty przedstawiające konkretne historie oraz prezentujące ludzi wielu zawodów, uprawiających prawdziwe rzemiosło.

Historie i obrazy czasami zabawne, czasami smutne, ale zawsze prawdziwe i przejmujące. Ostatnia z 28 plansz pokazuje "prywaciarzy 2012" z radomskiego targowiska Korej. Widać na niej dwóch młodych mężczyzn sprzedających gadżety Euro 2012.

Przygotowana przez Ośrodek "Karta" oraz Akademię Rozwoju Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa wystawa ma w Radomiu swoją premierę, jej oficjalne otwarcie nastąpiło z okazji Gali Biznesu Ziemi Radomskiej. Można ją oglądać od 14 do 29 czerwca 2012 roku w godzinach pracy Urzędu Miasta. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie