MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa w radomskiej Elektrowni "Od Malewicza do Strzemińskiego". Oprowadzał sam kurator

bk
Wystawa w radomskiej Elektrowni "Od Malewicza do Strzemińskiego".
Wystawa w radomskiej Elektrowni "Od Malewicza do Strzemińskiego". Tadeusz Klocek
Wiele osób przyszło w piątek do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia na spotkanie z doktorem Januszem Zagrodzkim, krytykiem sztuki, kuratorem trwającej obecnie w Elektrowni wystawy „Od Malewicza do Strzemińskiego".

- Nasz gość jest wybitnym znawcą problematyki sztuki współczesnej, autorem wielu książek i artykułów, a także kuratorem wielu ekspozycji – przedstawił Janusza Zagrodzkiego prowadzący spotkanie Krzysztof Bochyński. Przypomniał też, że radomska wystawa, której kuratorem jest Janusz Zagrodzki, jest organizowana w ramach ogólnopolskich obchodów Roku Awangardy, upamiętniających setną rocznicę pierwszego wystąpienia na ziemiach polskich artystów tej formacji.

Janusz Zagrodzki mówił o związkach między twórczością Kazimierza Malewicza a Władysławem Strzemińskim. Twórczość Kazimierza Malewicza wywarła bowiem znaczący wpływ na rozwój międzynarodowej awangardy, w tym polskiej awangardy lat 20. XX wieku. Był zapowiedzią minimalistów. Do jego najsłynniejszych dzieł zalicza się „Czarny kwadrat na białym tle”, pokazany po raz pierwszy w 1915 roku w Piotrogrodzie. Strzemiński jako student rosyjskiej uczelni był asystentem sławnego już Kazimierza Malewicza, twórcy suprematyzmu, skrajnej wersji konstruktywizmu oraz wyznawcą tej awangardowej teorii i praktyki malarskiej, w której "bezprzedmiotowość" i "niefiguratywność" zostały podniesione do rangi absolutu. Słynny "Czarny kwadrat na białym tle" Malewicza stał się dla Strzemińskiego stałym punktem odniesienia we własnej twórczości.

Po spotkaniu odbyła się promocja katalogu wystawy: blisko 200-stronicowego albumu. Dla uczestników spotkania organizatorzy przygotowali sto gratisowych egzemplarzy tej wyjątkowej publikacji.

Na zakończenie zaproszono wszystkich do kuratorskiego oprowadzania po ekspozycji, która została przygotowana w ramach ogólnopolskich obchodów stulecia rodzimej awangardy.

Cała ekspozycja obejmuje blisko 120 dzieł – obrazów, rysunków, rzeźb, grafik, plakatów, fotografii, a także wiele cennych materiałów archiwalnych. Wzbogacona jest dokumentami historycznymi z okresu Awangardy. Wystawa składa się z trzech głównych zespołów dzieł. Pierwszy z nich to prace artystów awangardy: jednego z najbardziej wpływowych twórców XX wieku Kazimierza Malewicza, autora suprematyzmu, Władysława Strzemińskiego, twórcy unizmu i wybitnej rzeźbiarki Katarzyny Kobro.

Drugi zespół przedstawia dorobek wybranych artystów rozwijających awangardowe założenia w okresie powojennym. To dzieła Henryka Stażewskiego i Stefana Gierowskiego. Ostatnia część ekspozycji zawiera prace współczesnych artystów, którzy ukazują znaczenie awangardowej spuścizny dla współczesnej kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie