Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystrzały, wybuchy, krew, pot i ból. Zobacz rekonstrukcję Cudu nad Wisłą

ik
We wtorek członkowie Upowszechniania Historii i Tradycji Narodowych VIS Radom pokazali stroje, w których wystąpią w czasie rekonstrukcji. Sowieckie mundury uszyto specjalnie na tę okazję.
We wtorek członkowie Upowszechniania Historii i Tradycji Narodowych VIS Radom pokazali stroje, w których wystąpią w czasie rekonstrukcji. Sowieckie mundury uszyto specjalnie na tę okazję. fot. Izabela Kozakiewicz
Widowisko w niedzielę w Radomiu.

Program

Program

Niedziela 15 sierpnia Koniówka.
Godzina 12 - początek festynu rodzinnego, parada aut amerykańskich i terenowych, godzina 12.15 - pokaz akcji ratowniczej, godzina 12.45 - koncert piosenek patriotycznych i ich wspólne śpiewanie, godzina 13 - "Manewry" - start gry terenowej, pokaz filmów dokumentalnych i historycznych, godzina

13.30 - otwarcie wystawy sprzętu wojskowego, godzina 14 - widowisko historyczne, epizod I - "Czerwona burza ze wschodu", godzina 15 - koncert piosenek patriotycznych i ich wspólne śpiewanie, godzina 15.30 - widowisko historyczne, epizod II - "Dni klęski, dni chwały", godzina 16 - pokaz filmów dokumentalnych i historycznych,

godzina 17.30 - widowisko historyczne, epizod III - " W pościgu za Budionnym", godzina 18 - "Wstąp do armii, broń Ojczyzny" - gra historyczna, godzina 18.30 - zakończenie festynu.

Na Koniówkę można dojechać liniami numer 12 i 15. W niedzielę, 15 sierpnia będą kursowały też specjalne autobusy numer 60. Pierwszy kurs o godzinie 11.10, kolejne co 20 minut. Autobusy będą jechały trasą: Prędocinek, dworzec PKP, 25 Czerwca, Struga, 11-go Listopada, Chrobrego, Warszawska, Malczewskiego, Wernera, Chłodna (w przeciwnym kierunku ulica Polna), Folwarczna i Czarnieckiego. Dla samochodów prywatnych zostaną zorganizowane parkingi.

Widowisko historyczne "Na polu chwały 1920" odbędzie się 15 sierpnia na radomskiej Koniówce. Najlepsze grupy rekonstrukcyjne pokażą epizody Bitwy warszawskiej. Będzie też festyn rodzinny, wystawy i pokazy.

Rekonstrukcję epizodów Bitwy Warszawskiej w Radomiu będzie można zobaczyć już po raz czwarty. Tym razem widowisko będzie większe, zmieni się też sceneria. Do tej pory impreza była organizowana w parku Kościuszki. Tym razem polem bitwy będzie las na Koniówce.

BOLSZEWICY Z RADOMIA

Autorem scenariusza jest, jak co roku radomski historyk Przemysław Bednarczyk. Tym razem wykorzystał epizody opisane w książce Stanisława Remberta. To pisarz, którzy przed wojną mieszkał w Radomiu.

- To autor mało znany, ale napisał dwie bardzo dobre powieści o Bitwie Warszawskiej " W polu" i "Nagan" - wyjaśnia Przemysław Bednarczyk.

W widowisku wezmą udział najlepsze grupy rekonstrukcyjna, czy jak wolą ich członkowie pododdziały kawalerii ochotniczej z Polski.

- W tym roku członkowie radomskiej grupy rekonstrukcyjnej będą grali role sowietów, wystąpią w specjalnie przygotowanych strojach. Będziemy gościnni i nie karzemy się przebierać innym. Taka jest rola aktora, że i takie role musi grać - żartuje Przemysław Bednarczyk.

Przyjadą do nas członkowie 9. Pułku Ułanów Małopolskich z Zamościa, 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich z Grodziska, 23. Pułku Ułanów Podhalańskich z Garbatki Letnisko, 13. Pułk Ułanów Wileńskich z Kielc, 11. Pułku Ułanów Legionowych z Radomia, pułk piechoty z Iłży. Będzie też oczywiście Stowarzyszenie na rzecz Upowszechniania Historii i Tradycji Narodowych VIS Radom (dawniej Radomska Grupa Rekonstrukcyjna).

W rekonstrukcjach wezmą też udział członkowie Międzyszkolnego Klubu Jeździeckiego "Cwał". W sumie będzie około 60 kawalerzystów, w rekonstrukcji weźmie udział nie mniej niż 100 osób.

- To będą wielkie sceny, do tego dojdą efekty akustyczne. Myślę, że uda nam się stworzyć ciekawe widowisko - zapewnia Przemysław Bednarczyk. - Z roku na rok stawiamy sobie poprzeczką nieco wyżej.

W tym roku będziemy mieć zespół wozów taborowych, będą osławione bolszewickie taczanki z karabinem maszynowym. Będzie można zobaczyć broń, jakiej używano w czasie Bitwy Warszawskiej.

FESTYN RODZINNY

Na Koniówce 15 sierpnia odbędzie się festyn rodzinny. Poza widowiskiem historycznym będzie można między innymi wziąć udział w grze historycznej. Będą pokazy samochodów amerykańskich i terenowych. Będzie można posłuchać i pośpiewać pieśni patriotyczne. Odbędzie się wystawa sprzętu historycznego.

Chętni będą mogli zagrać w paintball i zobaczyć wojskowe i harcerskie obozowisko. Na Koniówce staną stragany z zabawkami i grill. Dzieci pojeżdżą ciuchcią.

- Od harcerzy będzie można pożyczyć koc i posiedzieć na trawie, jak na pikniku - opowiada Renata Metzger, dyrektor radomskiej "Resursy", współorganizatora imprezy.

Na Koniówkę, w niedzielę 15 sierpnia pojadą specjalne autobusy. Dla samochodów prywatnych mają być przygotowane parkingi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie