MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wzrasta akcyza na piwo

Jarosław PANEK <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
7 groszy - o tyle minimum podrożeje jedna butelka piwa, po wzroście akcyzy 1 stycznia 2007 roku.
7 groszy - o tyle minimum podrożeje jedna butelka piwa, po wzroście akcyzy 1 stycznia 2007 roku. archiwum

O 10 procent wyższa będzie od 1 stycznia akcyza na piwo. Polskie browary, zwłaszcza te mniejsze, jak na przykład kielecki Browar Belgia boją się, iż to znacznie pogorszy ich sytuacje finansową, chyba że przerzucą podwyżkę na klientów.

Ta informacja spadła na browarników jak grom z jasnego nieba. Nikt nie konsultował z nimi decyzji o podwyżkach, a branża dowiedziała się o niej właściwie z mediów. A chodzi o podwyżkę akcyzy na piwo od 1 stycznia 2007 o 10 procent. To oznacza, że jedna z najwyższych stawek podatku akcyzowego na piwo w Europie będzie jeszcze wyższa.

- To dla nas zaskakująca decyzja i moim zdaniem niesprawiedliwa. Zwłaszcza że rośnie tylko stawka na piwo, gdy tymczasem na tym samym poziomie pozostaje akcyza na alkohole mocne - mówi dyrektor generalne Browaru Belgia z Kielc, Aleksander Chmielewski.

Ale nie tylko o nierówne potraktowanie producentów wódek i piwa w tej całej podwyżce chodzi. Browarnicy twierdzą bowiem, że ta decyzja może być dla branży zabójcza.

- Na rynku panuje straszliwa konkurencja, dlatego większość producentów piwa ma zbliżone ceny na swoje wyroby, a klienci są niezwykle wrażliwi nawet na kilkugroszowe wzrosty. Szacujemy, iż podniesie akcyzy zwiększy cenę jednej butelki w detalu o jakieś 7 do 10 groszy. Na tak bardzo wrażliwym na podwyżki rynku może to oznaczać kłopoty dla mniejszych browarów. Potentatów będzie stać na to, aby samemu sfinansować tę podwyżkę akcyzy i nie zmienić ceny piwa. Mniejsze browary, takie jak nasz, też mogą podjąć taką decyzję, ale to zasadniczo wpłynie na wynik finansowy i może nas osłabić w walce z wielką konkurencją. Wyższa akcyza wzmocni zatem wielkie browary, a osłabi te mniejsze. One rzecz jasna mogą podnieść cenę piwa o te kilka groszy, tylko kto wtedy kupi ich wyroby, jeśli wielcy gracze zostawią stare ceny - zastanawia się dyrektor Chmielewski.

Dla czterystu pracowników Browaru Belgia, który rocznie produkuje 1100 tysięcy hektolitrów piwa wyższa stawka akcyzy to zła wiadomość. Ich browar albo podniesie ceny na swoje piwo, ryzykując spadkiem sprzedaży albo sam pokryje różnicę w podatku, a wtedy pogorszy to kondycję finansowa firmy.

Aleksander Chmielewski, dyrektor generalny Browaru Belgia:

- Jeszcze nie wiemy, czy podwyżkę akcyzy przerzucimy na klientów, czy pokryjemy ją sami. Każde rozwiązanie będzie złe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wzrasta akcyza na piwo - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie