Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z czego możesz skorzystać "po drodze" do pracy radzi ekspert Halina Zawadzka

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Halina Zawadzka, kierownik Wydziału Aktywizacji Rynku Pracy w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach: - Urzędy dysponują różnorodnymi instrumentami rynku pracy i dzięki temu może z nich skorzystać wiele osób w różnym wieku, o różnym wykształceniu i z bardzo zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym.
Halina Zawadzka, kierownik Wydziału Aktywizacji Rynku Pracy w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach: - Urzędy dysponują różnorodnymi instrumentami rynku pracy i dzięki temu może z nich skorzystać wiele osób w różnym wieku, o różnym wykształceniu i z bardzo zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym. Aleksander Piekarski
Doświadczenie, nowe kwalifikacje czy wsparcie przy zakładaniu własnej firmy - to niektóre z instrumentów oferowanych przez urzędy pracy osobom bezrobotnym. Dziś o tym, z czego, kto i na jakich zasadach może skorzystać.

"Projekt Praca" w "Echu Dnia" i Radio Kielce co środę

"Projekt Praca" w "Echu Dnia" i Radio Kielce co środę

Co środę krok po kroku pokazujemy jak prawidłowo szukać pracy. Wszystkie teksty - często w szerszej wersji - znajdują się także na naszym portalu internetowym www.echodnia.eu.
Także co środę, na antenie Radia Kielce, od godziny 9.10 do godziny 11 trwa audycja "Projekt Praca" poświęcona tej samej tematyce co tekst publikowany w naszej gazecie. Gościem jest ekspert z danej dziedziny, który "na żywo" odpowie na pytania naszych czytelników i radiosłuchaczy. Można dzwonić od godziny 10 do 12 pod radiowy numer 041-200-20-20 oraz wysyłać na adres [email protected].

Kto może iść na staż, a dla kogo przeznaczone są przygotowania zawodowe dorosłych? Człowiek, który nagle trafia na bezrobocie nie rozróżnia tych możliwości i często ginie w gąszczu skomplikowanych określeń i przepisów. Dlatego warto choć hasłowo poznać przeznaczenie i warunki wykorzystania instrumentów rynku pracy, którymi dysponuje każdy urząd.

PRACE INTERWENCYJNE I ROBOTY PUBLICZNE
Prace interwencyjne są formą zatrudnienia osoby bezrobotnej przez pracodawcę na mocy jego umowy ze starostą bądź prezydentem w miastach na prawie powiatu.
Działanie to ma na celu wsparcie osób znajdujących się w szczególnej sytuacji finansowej - długotrwale bezrobotnych, starszych czy bez kwalifikacji. Prace interwencyjne mogą trwać do sześciu miesięcy, a pracodawca ma wówczas obowiązek zatrudnienia skierowanej na nie osoby na pełny etat. Urząd pracy refunduje część kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne, ale tylko do kwoty równej zasiłkowi dla bezrobotnych.

Bardzo podobna jest organizowania robót publicznych dla osób bezrobotnych w szczególnej sytuacji. Różnice to czas trwania - roboty publiczne mogą trwać do 12 miesięcy i kwota stawki refundowanej - do 50 procent przeciętnego wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne.

Instrumenty Rynku Pracy

Instrumenty Rynku Pracy

Wśród podstawowych instrumentów rynku pracy należy wymienić:
- prace interwencyjne,
- staże,
- przygotowanie zawodowe dorosłych,
- roboty publiczne,
- dofinansowania wyposażenia miejsca pracy oraz podję-cia działalności gospodarczej,
- dodatek aktywizacyjny.

STAŻ NIE TYLKO DLA MŁODYCH
Staż to doskonały sposób zdobycia praktyki przez osoby młode, które jeszcze nie mają doświadczenia zawodowego w swojej branży, lub chcą zdobyć nowy zawód pracując. Generalnie z tej formy zatrudnienia mogą skorzystać osoby mające do 27 lat, jeśli od momentu ukończenia przez nie szkoły wyższej nie upłynął rok. Maksymalny okres odbywania stażu wynosi dla tej grupy osób 12 miesięcy. Jednak od lutego bieżącego roku ze stażu mogą skorzystać także starsze osoby, będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy. W tym wypadku czas jego trwania nie może przekroczyć 6 miesięcy.

Osoba odbywająca staż pozostaje w ewidencji bezrobotnych, ale równocześnie otrzymuje stypendium, które wynosi 140 procent zasiłku dla bezrobotnych - od 1 czerwca będzie to 791 złotych brutto.

NAUKA W PRACY
Kolejna z możliwości, z której będzie można skorzystać to przygotowanie zawodowe dorosłych. Zgodnie z przepisami z początku kwietnia tego roku praktyczna nauka zawodu trwa od 12 do 18 miesięcy i umożliwia osobie ją odbywającej przystąpienie do egzaminu na tytuł zawodowy lub uprawnienia czeladnicze. Forma takiego przeszkolenia jest kierowana jest w szczególności do osób długotrwale bezrobotnych i równocześnie nie posiadających kwalifikacji zawodowych. Z kolei z przyuczenia do pracy - ma ono trwać 3 do 6 miesięcy - korzystać powinny osoby posiadające kwalifikacje zawodowe częściowo zdezaktualizowane lub wymagające uzupełnienia.

Uczestnikowi takiego szkolenia przysługuje stypendium w wysokości 120 procent zasiłku dla bezrobotnych, natomiast pracodawcy zrefundowane zostaną wydatki poniesione na szkolenie - 2 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdy pełny miesiąc nauki.

DOFINANSOWANIA DLA FIRMY I NA FIRMĘ
Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić bezrobotnego, mogą liczyć na pokrycie kosztów wyposażenia stanowiska pracy - kwota ta to równowartość sześciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Pracodawca ubiegający się o taką refundację musi spełniać szereg warunków: prowadzić działalność gospodarczą przez okres, co najmniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, nie dokonywać zwolnień pracowników za wypowiedzeniem w okresie ostatnich 6 miesięcy, a utworzone stanowisko pracy musi utrzymać przez okres 24 miesięcy.

Także osoby bezrobotne mogą się starać o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej. Tu wsparcie finansowe również jest równe sześciu przeciętnym wynagrodzeniom. Jeśli działalność podejmowana będzie na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnej to wysokość przyznanych środków nie może być wyższa niż 4 krotne przeciętne wynagrodzenie na jednego członka spółdzielni. W przypadku otrzymania pieniędzy beneficjent musi prowadzić działalność gospodarczą minimum przez 12 miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z czego możesz skorzystać "po drodze" do pracy radzi ekspert Halina Zawadzka - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie