Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z czego złożyć szybki komputer

Robert Felczak
Radzimy, na czym skupić się chcąc mieć wydajnego, nowoczesnego "peceta". Gigabajty, megaherce i rdzenie. W jakim stopniu parametry poszczególnych podzespołów mają wpływ na szybkość działania komputera?

Chcąc mieć szybki komputer należy zacząć poniekąd od końca: od wyboru karty graficznej i procesora. A dopiero później dobrać odpowiednią płytę główną.

GRAFIKA I PROCESOR
Wydajna, czyli szybka karta graficzna jest niezbędna osobom, które korzystają z gier, zajmują się grafiką komputerową bądź też cyfrową obróbką plików multimedialnych. Do surfowania po Internecie lub korzystania z komputera w biurze z powodzeniem wystarczą, bowiem nawet najtańsze, a co za tym idzie najmniej zaawansowane technologicznie modele kart graficznych.

Krok numer 2: procesor. W przypadku tego podzespołu raczej nie należy ulegać reklamom. Procesory dwurdzeniowe (Intel Dual Core, Intel Core 2 Duo, AMD Athlon x2) w praktyce wcale nie są, bowiem wolniejsze od czterordzeniowych (Intel Core 2 Quad, AMD Phenom Quad).

- Wynika to z tego, że zdecydowana większość programów komputerowych nie wykorzystuje mocy obliczeniowej czterordzeniowych procesorów. Jeśli zależy nam na wydajności lepiej jest, więc zainwestować w szybki procesor dwurdzeniowy - radzi Agnieszka Sibiga z Centrum Multimedialnego Orion .

PŁYTA GŁÓWNA I RAM
Gdy już wybierzemy kartę graficzną i procesor - co w znacznej mierze będzie zapewne zależało od zasobności naszego portfela - można przystąpić do wyboru płyty głównej. W tym przypadku sprawa jest dość prosta, bo parametry większości modeli są do siebie bardzo zbliżone. Będącą kręgosłupem komputera płytę, należy jedynie dobrać do procesora, na który się zdecydowaliśmy. Inna będzie, bowiem dla procesorów Intela, a inna dla "mózgów" z logo AMD.

Jakie podzespoły mają jeszcze ma wpływ na szybkość działania komputera?
Kolejną kwestią jest pamięć RAM. Znaczenie ma nie tylko wielkość, ale także częstotliwość. Z pozostałych podzespołów największe, choć stosunkowo niewielkie znaczenie, ma natomiast dysk twardy.

- W przypadku szybkich, wydajnych komputerów warto zadbać również o odpowiednio mocny zasilacz, a także o właściwe chłodzenie - dodaje Agnieszka Sibiga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z czego złożyć szybki komputer - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie