Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z pleneru na ulice miasta. Rzeźby zdobią Przysuchę

Antoni SOKOŁOWSKI
To pierwsza rzeźba z kilkunastu, jaka została ustawiona we wtorek tuż przy Domu Kultury w Przysusze.
To pierwsza rzeźba z kilkunastu, jaka została ustawiona we wtorek tuż przy Domu Kultury w Przysusze. Archiwum
Pierwsza rzeźba stanęła we wtorek przy ulicy Radomskiej w Przysusze. Niedługo będzie ich więcej w całym mieście.

Wszystko zaczęło się jeszcze w maju ubiegłego roku, nad zalewem w Toporni. Został tam zorganizowany plener artystyczny.

Organizacja pleneru była możliwa dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania "Razem dla Radomki". Rzeźbiarze na plener zostali zaproszeni przez Dom Kultury w Przysusze. W artystycznych warsztatach uczestniczyło dziewięciu rzeźbiarzy z Radomia, Wierzbicy, Włodawy i Kozienic.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artyści mieli postawione zadanie, aby wykonać prace tematycznie nawiązujące do postaci muzyków ludowych. Rzeźby miały charakterem nawiązywać do kultury regionu: muzyków ludowych, grajków, tancerzy. W tej sposób powstało artystyczne odniesienie do samej Przysuchy, jako miasta, w którym urodził się znany kompozytor, etnolog i krzewiciel ludowej kultury - Oskar Kolberg.

Artyści mieli zapas drewna, z którego przygotowywali rzeźby. Po plenerze powstał pomysł, by potem te rzeźby ustawić w Przysusze, aby zdobiły skwery. Po plenerze rzeźby najpierw zostały zaprezentowane na 13. Dniach Przysuchy i 53. Dniach Kolbergowskich.

Potem na dłuższy czas rzeźby trafiły do magazyny i tam zostały zakonserwowane i przygotowywane do ustawienia na skwerach. Drewniane rzeźby musiały być poddane zabiegom konserwacyjnym, by zabezpieczyć przed deszczem i śniegiem.

SZPALER WZDŁUŻ ULIC

Rzeźba skrzypka stanęła we wtorek przy Domu Kultury przy ulicy Radomskiej.

- Będziemy stawiać rzeźby w grupach, na przykład po trzy. Chcemy w ten sposób tworzyć kompozycje przestrzenne - mówi Mirosław Pilipczuk, dyrektor Domu Kultury w Przysusze.

Planowano niektóre rzeźby ustawić w okolicy dworca autobusowego, ale okazało się, że w niektórych miejscach, pod ziemią, znajdują się instalacje wodne, lub elektryczne, dlatego trzeba szukać dobrej lokalizacji dla figur.

- Planowaliśmy, że rzeźby staną wzdłuż ulicy Warszawskiej, by tworzyły pasaż prowadzący do miejskiego parku - dodaje dyrektor Pilipczuk.

Nie jest wykluczone, że rzeźby staną też przy ulicy Krakowskiej, a także przy placu Oskara Kolberga. Gdy już wszystkie figury zostaną ustawione, wtedy dopiero będzie można oce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie