Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabierz dokumenty, załatw mieszkanie zanim wyjedziesz

Marzena Ślusarz
Zanim wyjedziemy do pracy za granicę, powinniśmy zebrać mnóstwo potrzebnych informacji tak, aby nasz wyjazd nie okazał się pasmem nieszczęść. Od 1 maja mamy prawo do swobodnego poruszania się po niemieckim rynku pracy. Oto, co musimy wiedzieć zanim przekroczymy granicę.

Przeciętny koszt wynajmu mieszkania:

Przeciętny koszt wynajmu mieszkania:

- Hamburg: mieszkanie 42m2 - 400 Euro/miesiąc
- Berlin: mieszkanie 60m2 - 600 Euro/miesiąc
- Monachium: 30m2 - 580 Euro/miesiąc
Cena nie zawiera opłat za wodę, prąd i ogrzewanie. Przeważnie przy wynajęciach należy doliczyć kaucję, która zwykle wynosi równowartość od 1 do 3 miesięcznych opłat.

Sieć Europejskich Ofert Pracy EURES stwarza warunki do poszukiwania pracy zarówno Polakom, chcącym podjąć pracę w Unii Europejskiej lub krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także cudzoziemcom z UE lub EOG pragnącym podjąć pracę Polsce. - Podjęcie decyzji o zatrudnieniu poza krajem ojczystym powinno być poprzedzone zebraniem informacji, aby ewentualny wyjazd był bezpieczny i nie naraził na nieprzewidziane kłopoty - podkreśla Przemysław Kowalczyk, doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach. - Przeprowadzka do innego kraju wiąże się z ze zmianami we wszystkich dotychczasowych obszarach życia osoby wyjeżdżającej za granicę. Decydując się na wyjazd za granicę, bardzo ważne jest uzyskanie pełnej informacji o warunkach życia i pracy w danym kraju - dodaje. Niewielki wysiłek włożony w zaplanowanie wyjazdu pomoże zaoszczędzić czas, energię i uniknąć niepotrzebnych frustracji.

CO MUSIMY MIEĆ

Zanim wyjedziemy do innego kraju, upewnijmy się, że mamy ważny dokument tożsamości, może to być paszport albo dowód osobisty. Dokumenty, jakie będą nam potrzebne to także akt urodzenia, dokumenty dotyczące obecnego lub poprzednich związków małżeńskich, w tym orzeczenia rozwodowe. Przydadzą się nam też wszelkie umowy lub korespondencję z pracodawcą. Warto upewnić się, że warunki umowy o pracę oraz zawarte w niej informacje są zrozumiałe.

NA WŁASNĄ RĘKĘ

Wyjazd do Niemiec bez gwarancji zatrudnienia jest bardzo ryzykowny i dlatego warto odpowiednio wcześniej, przed planowanym wyjazdem z Polski, zacząć poszukiwania pracy. Mnóstwo ofert pracy znaleźć można na stronie Europejskich Służb Zatrudnienia www.eures.europa.eu oraz na stronie internetowej Urzędu Pracy (Bundesagentur für Arbeit) www.arbeitsagentur.de w zakładce JOBBÖRSE. Można również skorzystać z ofert agencji pośrednictwa pracy, warto jednak zanim się do nich zwrócimy zorientować się, ile zapłacimy za usługi. - Jeśli jednak chcemy wyjechać i szukać pracy na miejscu, powinniśmy zorientować się w sytuacji na rynku pracy w Niemczech, zebrać jak najwięcej informacji o możliwościach zatrudnienia - radzi Przemysław Kowalczyk. - W takiej sytuacji warto również zabrać ze sobą świadectwo pracy od ostatniego pracodawcy oraz referencje, które będzie można przedstawić potencjalnym pracodawcom za granicą. Sugeruję tłumaczenie referencji na język niemiecki.
PIENIĄDZE I ZDROWIE

Musimy zabrać ze sobą europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ), ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków lub prywatne ubezpieczenie zdrowotne. O wydanie karty EKUZ zwracamy się do Narodowego Funduszu Zdrowia jeszcze przed wyjazdem, posługujemy się nią wyłącznie w państwach członkowskich Unii, ale nie w Polsce.

Bardzo ważne jest też, byśmy nie wyjechali za granicę z pustym portfelem, licząc, że pracę znajdziemy od razu. - Powinniśmy zebrać taką sumę pieniędzy, która pozwoli nam na utrzymanie do chwili otrzymania pierwszej wypłaty lub na wykupienie biletu powrotnego, w sytuacji gdyby zaistniała konieczność wcześniejszego powrotu do Polski - mówi doradca EURES. Wyjeżdżając do pracy za granicą warto wcześniej zapoznać się z cenami podstawowych usług i produktów, artykułów spożywczych, wynajmu mieszkania, transportu. Informacje te potrzebne nam będą do oszacowania sumy pieniędzy, która należy wziąć ze sobą.

LOKUM

O zakwaterowanie warto zatroszczyć się jeszcze przed wyjazdem. Jeśli mamy taką możliwość, warto wynająć mieszkanie z kilkoma osobami, koszty wtedy są mniejsze. Oferty wynajmu można znaleźć na stronach internetowych pośredników na przykład www.mitwohnzentrale.de lub www.homecompany.de. Jakie są koszty utrzymania? Przeciętnie 1/3 uzyskanych dochodów przeznaczana jest na wynajem i dodatkowe koszty, takie jak prąd, woda, ogrzewanie, a w dużych miastach ten odsetek jeszcze wzrasta. Osoby z ograniczonymi środkami do życia mogą się ubiegać o pomoc mieszkaniową (Wohngeld) od urzędu miasta. Szukając mieszkania na miejscu warto się też udać pobliskiego Wohnungsamt (biura kwater), gdzie można uzyskać informacje o mieszkaniach socjalnych (Wohnungsgesellschaften).

Mieszkania do wynajęcia w Niemczech różnią się bardzo ceną i dostępnością w zależności od miejsca. Nie jest łatwe znalezienie mieszkania dla rodziny w rozsądnej cenie.
Ceny nie zawierają opłat za wodę, prąd i ogrzewanie. Często też właściciele lokum życzą sobie kaucję, którą wynajmujący powinni zapłacić na wstępie. Inne koszty to centralne ogrzewanie i zaopatrzenie w ciepłą wodę, koszty eksploatacyjne, dopłaty za umeblowanie i podnajem, dopłaty za używanie pomieszczeń mieszkalnych do innych celów niż mieszkaniowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zabierz dokumenty, załatw mieszkanie zanim wyjedziesz - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie