Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczyna się sezon grzewczy i wraz z nim kontrole pieców w Radomiu

/inia/
- Mieliśmy już pierwsze zgłoszenia w tym sezonie - mówi strażnik miejski, Rafał Michalczewski. – Kontrolujemy piece na podstawie takich upoważnień.
- Mieliśmy już pierwsze zgłoszenia w tym sezonie - mówi strażnik miejski, Rafał Michalczewski. – Kontrolujemy piece na podstawie takich upoważnień. Łukasz Wójcik
Znowu ruszają kontrole palenisk. Patrol sprawdzi czy nie palisz śmieci

Gdzie zgłosić?

Gdzie zgłosić?

Jeśli zauważysz podejrzany dym u sąsiada zgłoś to dyżurnemu straży miejskiej pod numerem telefonu 986 lub 48/36-20-464. Pierwszym sygnałem do podjęcia działań jest ciemny dym o nieprzyjemnym zapachu. Strażnicy podjadą na miejsce i skontrolują palenisko.

Niższe temperatury powodują, że mieszkańcy wcześniej zaczęli palić w piecach. Problem pojawia się wtedy kiedy w paleniskach są spalane śmieci. Strażnicy wraz z nowym sezonem rozpoczynają kontrole.

Kontrole to część Akcji Czysty Radom. - Sezon powoli rusza i już mieliśmy pierwsze zgłoszenia od mieszkańców - mówi Piotr Stępień, rzecznik Straży Miejskiej w Radomiu. - Cieszy nas to, że akcja spotkała się z takim zainteresowaniem mieszkańców. W końcu dbamy o środowisko, czyli o nasze wspólne dobro.

SPRAWDZAJĄ SAMI I INTERWENCYJNIE

Strażnicy czekają na zgłoszenia od mieszkańców. - Wiele jest telefonów od zaniepokojonych sąsiadów, którzy mają już dość wąchania trującej spalenizny - mówi Stępień. - Wtedy podjeżdżamy na miejsce i sprawdzamy co jest palone w piecu. Nie zawsze zgłoszenia się potwierdzają. Ale ważna jest czujność mieszkańców.

W wyjątkowych sytuacjach strażnicy mogą pobrać próbkę popiołu do badań. Przypomnijmy, strażnicy mogą zapukać do naszych drzwi między 6 rano a 22 wieczorem. Tam, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza mają wstęp przez całą dobę. Za nie wpuszczenie strażników grozi kara do 3 lat więzienia.

JUŻ PIERWSZE ZGŁOSZENIA

Pierwsze w tym sezonie zgłoszenia przyszły tydzień temu kiedy rozpoczęły się deszcze. - Nie potwierdziły się, czarny dym spowodowany był paleniem wilgotnego węgla - wyjaśnia rzecznik. - A to daje taki sam efekt wizualny jak spalanie śmieci.

W poprzednim sezonie czyli od stycznia do kwietnia strażnicy przeprowadzili 110 kontroli. - Wypisaliśmy kilkadziesiąt mandatów - mówi rzecznik. - Najwyższe sięgały 500 złotych.

Jakie śmieci najczęściej są spalane w piecach? - Ludzie palą gumy, plastikowe butelki, pampersy, stare buty czy lakierowane meble - wylicza Stępień. - Tłumaczą, że to się dobrze pali. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jakie toksyczne substancje przedostają się w ten sposób do środowiska. A oddychamy tym wszyscy.

ZANIECZYSZCZONE POWIETRZE

Powietrze w Radomiu jest w złym stanie. Według raportu WHO stężenia PM10 w naszym mieście przekraczają stężenia zanotowane w niektórych miastach europejskich. Wynik to 40 podczas gdy w Paryżu jest to 38 a w Rzymie 36. Pyły PM2.5 i PM10 są rakotwórcze, mogą wywołać alergię, astmę oraz stać się przyczyną przedwczesnych zgonów.

- Dlatego wszyscy musimy mieć świadomość, że wrzucając do pieca plastikowej butelki czy starego buta szkodzi nam wszystkim - apeluje Piotr Stępień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie