Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożenia w sieci

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Rodzice powinni przeglądać jakie strony najczęściej odwiedzają ich dzieci i z kim kontaktują się przez Internet. Warto aby takim inspekcjom towarzyszyły rozmowy na temat niebezpieczeństw czyhających na użytkowników sieci.
Rodzice powinni przeglądać jakie strony najczęściej odwiedzają ich dzieci i z kim kontaktują się przez Internet. Warto aby takim inspekcjom towarzyszyły rozmowy na temat niebezpieczeństw czyhających na użytkowników sieci. P. Kutkowski
Internet może być doskonałym narzędziem do wzbogacanie wiedzy, nawiązywania kontaktów i rozrywki. Ale może być też niebezpieczny. Zwłaszcza wtedy, gdy nie zdajemy sobie sprawy z istniejących zagrożeń.

Komputer to już standard wyposażenia naszych domów. Internet - również. Korzystając z niego można poznać osoby o podobnych zainteresowaniach, swoich rówieśników i innych użytkowników. Ta właściwość sieci jest ogromną zaletą, bo dzięki niej możemy zawierać cenne znajomości z ludźmi, których w przeciwnym razie być może nigdy byśmy nie spotkali.

UWAGA! NIEBEZPIECZEŃSTWO
Z Internetu uwielbiają korzystać dorośli, jeszcze bardziej dzieci i młodzież. Zdają sobie z tego sprawę niestety również ludzie o złych intencjach. I starają się to wykorzystać. Świadczy o tym chociażby fakt rozbicia kilku międzynarodowych grup pedofilskich, które korzystając z sieci działały w kilku krajach, w tym i w Polsce.
W okresie roku szkolnego rodzice mają więcej czasu by nadzorować swoje dzieci podczas pracy przy komputerze. W wakacje nadzór ten bywa zwykle dużo mniejszy.

Policja radzi

Policja radzi

* W sieci często jesteśmy proszeni o podawanie rozmaitych informacji o sobie. Jeśli nie musimy, nie ujawniamy danych, a jeśli takie informacje są wymagane - należy zapytać rodziców, czy można je podać w tej konkretnej sytuacji. Pamiętajmy, że niektórzy mogą próbować je wykorzystać w niewłaściwy sposób lub w złych celach.
* Unikajmy zwłaszcza podawania danych, które mogą pozwolić na odnalezienie nas w prawdziwym świecie takich jak - imię i nazwisko, adres, wiek, nazwa i numer szkoły, do której chodzimy, czy też numer telefonu. Komuś, kto nie ma złych zamiarów, powinny wystarczyć informacje dotyczące tego, kim jesteśmy w Internecie.
* Pamiętajmy też o odpowiednim zabezpieczeniu swoich haseł tak, aby nikt nie mógł się pod nas podszywać ani działać na naszą szkodę.

-Zagrożenia związane z zawieraniem znajomości przez Internet to w dobie dzisiejszego postępu technicznego i ogólnie dostępnych łączy internetowych duże zagrożenie nawet dla dzieci w wieku przedszkolnym - twierdzi Tadeusz Kaczmaerk, rzecznik mazowieckiej policji - Dlatego ważne jest, żeby od najmłodszych lat wpoić im podstawowe informacje związane z Internetem. Również to, że w Internecie kryje się wiele zagrożeń.

W REALU OSTROŻNIE
Według niego należy przede wszystkim pamiętać, że tak naprawdę wcale nie znamy osób spotkanych w sieci, a to co piszą o sobie, nie musi być prawdą. Nawet jeśli znajomość trwa już dość długo, nigdy nie mamy pewności, że nasz internetowy znajomy jest osobą, za którą się podaje. Szczególnie wtedy, kiedy znajomość internetowa staje się bliższa a zwłaszcza, gdy ma się przenieść do prawdziwego świata.
- Rodzice powinni wiedzieć o planowanym spotkaniu ze znajomym z sieci, żeby móc zapewnić bezpieczeństwo - podkreśla rzecznik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie