MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył się XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej imienia Mikołaja z Radomia

Barbara Koś
W Kozienicach Radomski Zespół Sentymentalny w składzie: Urszula Murawska - śpiew, Mateusz Murawski - gitara klasyczna i akustyczna, Michał Wróbel - gitara basowa i Kamil Rylski - perkusja przedstawił koncert „Popularne pieśni od renesansu do XIX wieku".
W Kozienicach Radomski Zespół Sentymentalny w składzie: Urszula Murawska - śpiew, Mateusz Murawski - gitara klasyczna i akustyczna, Michał Wróbel - gitara basowa i Kamil Rylski - perkusja przedstawił koncert „Popularne pieśni od renesansu do XIX wieku". Kozienicki Dom Kultury
Zakończył się XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej imienia Mikołaja z Radomia. Trwał w dniach 8-11 października.

Festiwal zainaugurowano w czwartek, 8 października, w Domu Kultury w Kozienicach. Od roku 2018 Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka jest bowiem współorganizatorem tego wyjątkowego wydarzenia. Inauguracja XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia odbyła się już po raz trzeci.

Wszystkich przybyłych na koncert do Centrum Kulturalno-Artystycznego powitała dyrektor Domu Kultury Elwira Kozłowska.

- Cieszę się, że są państwo dziś z nami. W ostatnich dniach słyszymy o kolejnych zarażeniach koronawirusem, o tysiącach testów z pozytywnym wynikiem. Jednak państwa dzisiejsza obecność, tu w tej sali, pokazuje, że kultura jest silna również w trudnych czasach – mówiła Elwira Kozłowska.

Ewa Gęga-Osowska, dyrektor festiwalu, podziękowała współorganizatorom i partnerom wydarzenia za pomoc w jego realizacji. Przedstawiła też sylwetki artystów z Radomskiego Zespołu Sentymentalny i zaprosiła ich na scenę.

Radomski Zespół Sentymentalny w składzie: Urszula Murawska- śpiew, Mateusz Murawski- gitara klasyczna i akustyczna, Michał Wróbel - gitara basowa i Kamil Rylski- perkusja przedstawił koncert „Popularne pieśni od renesansu do XIX wieku".

Grupa powstała w 2017 roku na potrzeby koncertów „Wyśpiewana Niepodległa. Historia nutami pisana” w Radomiu. Trzon zespołu tworzy rodzeństwo Urszuli i Mateusza Murawskich. Zespół wykonuje pieśni powstańcze, ludowe, dawne w nowoczesnych aranżacjach.

W Kozienicach Radomski Zespół Sentymentalny śpiewał pieśni dawne w przekroju od chłopstwa po rycerstwo, od świeckich po kościelne w nowych opracowania w stylu jazz, groove, funk inspirowanych muzyką Becci Stevens, Grzegorza Turnaua i SnarkyPuppy.

Następnie festiwal przeniósł się do Zwolenia. W piątek, 9 października, w tamtejszym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odbył się koncert „Pieśni i arie renesansu i baroku". Wykonawcami byli Karolina Nosowska - mezzosopran i Michał Danielewicz - organy.

W programie koncertu znalazły się utwory Giovanni Battisty Pergolesiego, Georga Friedricha Händla, Antonio Vivaldiego i Jana Sebastiana Bacha.

Karolina Nosowska - mezzosopran, jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Radomiu, a obecnie studentką II roku studiów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego. Michał Danielewicz to także absolwent radomskiej szkoły muzycznej z 2018 roku. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku instrumentalnym, specjalność - organy.

W sobotę i niedzielę festiwal powrócił do Radomia. W sobotę, 10 października, w kościele Najświętszego Serca Jezusowego na Glinicach odbył się koncert ”Podróż do Persji”.

Wykonawcami byli muzycy z Iranu tworzący zespół Jahiar Irani Trio, w składzie: Jahiar Azim Irani - santur, śpiew, Zofia Kolbe - Wajdyr - dudy, szałamaje, flety proste, perkusjonalia i Arad Emamghali - daf, zarb.

Jahiar Irani przybył do Polski w roku 1999 z dalekiego Iranu jako mistrz gry na perskim instrumencie Santur. Do swojego dorobku może zaliczyć współpracę z czołowymi muzykami polskiej sceny m.in. z zespołem Kayah Transoriental Orchestra oraz Smolikiem (muzyka elektroniczna). W ostatnich latach powraca do tradycji muzyki irańskiej na styku z muzyką średniowieczną. Doskonały Santurzysta jak również wokalista i gawędziarz.

W niedzielę, 11 października, w kościele Świętego Jana Chrzciciela w Radomiu odbył się Koncert Finałowy "W hołdzie Janowi Pawłowi Wielkiemu".

Wykonawcami byli: Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu pod dyrekcją Agnieszki Kobierskiej i Mariusz Pyrka, który recytował "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II.

W programie koncertu znalazły się psalmy Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł, Jacka Różyckiego, Antona Brucknera, Javiera Busto. Na finał chór zaśpiewał "Barkę".

Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa, Henryka Tomasika. Podczas mszy świętej nastąpiło poświęcenie tablicy pamiątkowej "W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II Wielkiemu-Papieżowi Polakowi w stulecie jego urodzin". W tablicy umieszczony jest obraz i relikwie Świętego. Sponsorem festiwalu była Enea.

Radom na instagramie

od 7 lat
Wideo

Viki Gabor - 5 Deresza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie