Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakosztuj sztuki. Obchody roku Chopinowskiego w Radomiu

Barbara Koś
Bartłomiej Kominek
Bartłomiej Kominek
Festiwal "Chopin w Radomiu" rozpocznie się w najbliższy weekend 22-23 października.
Aleksander Gref
Aleksander Gref archiwum

Aleksander Gref
(fot. archiwum)

Wystawa przed Urzędem Miasta, koncerty i recitale chopinowskie to program festiwalu poświęconego Fryderykowi Chopinowi zatytułowanego "Chopin w Radomiu" który odbędzie się w piątek i sobotę, 22 - 23 października w sali koncertowej Urzędu Miasta, klubie Łaźnia oraz przed gmachem Urzędu Miejskiego przy ulicy Żeromskiego 53.

- Rok 2010 jest rokiem wyjątkowym, ze względu na wielki jubileusz 200 urodzin Fryderyka Chopina uroczyście obchodzony w całej Polsce - mówi Agnieszka Możdżyńska, kierownik Biura Koncertowego Radomskiej Orkiestry Kameralnej. - Pragniemy więc, aby radomianie równie czynnie uczestniczyli w tych niezwykłych obchodach. Z tej okazji Radomska Orkiestra Kameralna przygotowała specjalne imprezy.

Mają one na celu przybliżenie mieszkańcom naszego miasta twórczości tego największego polskiego kompozytora w wykonaniu najlepszych muzyków. Poza koncertami - przed Urzędem Miasta zostanie zorganizowana wystawa multimedialna "Dworek Chopina - Chopin podróżnik", która ma za zadanie zapoznać publiczność z życiem Chopina oraz miejscami, w których przebywał.

Wystawa "Dworek Chopina - Chopin podróżnik" Radomska Orkiestra Kameralna przy współpracy z TV Project. Zwiedzający wystawę będą mogli obejrzeć zdjęcia i przeczytać opisy miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem. Będzie możliwość by przeanalizować trasę podróży kompozytora, obejrzeć filmy o nim samym, a także jego twórczości i miejscach, w których bywał.

Do dyspozycji zwiedzających będzie wielkoekranowy monitor LCD i wielkoformatowe fotografie miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem. Wewnątrz wystawy "Chopin podróżnik" zostanie wydzielony specjalny punkt informacyjny przygotowany przez Biuro Obchodów Chopin 2010 z materiałami informacyjnymi, edukacyjnymi oraz promującymi Rok Chopinowski jak i Fryderyka Chopina.

- Melomanom zaproponujemy słuchanie najwybitniejszych kompozycji Chopina - podkreśla Agnieszka Możdżyńska. - Wystawa wyposażona będzie w najnowocześniejszy sprzęt multimedialny oraz sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy.

Wystawa czynna będzie w piątek i w sobotę przed
Urzędem Miejskim przy ulicy Żeromskiego 53 w godzinach 9 - 18.

W piątek, 22 października, o godzinie 18 w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych "Łaźnia", ulica Żeromskiego 56, odbędzie się recital pieśni i utworów fortepianowych Fryderyka Chopina.
Wystąpią: Andrzej Malinowski - bas i Mateusz Lasatowicz - fortepian.
Wstęp wolny.

W sobotę, 23 października, o godzinie 18 Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza na koncert zatytułowany "Chopin".

Wystąpi Bartłomiej Kominek - fortepian a orkiestrą dyrygować będzie Aleksander Gref.

Koncert odbędzie się w sali koncertowej Urzędu Miasta, przy ulicy Żeromskiego 53. W programie II koncert Fortepianowy f-moll opus 21 oraz fantazja na tematy polskie A-dur opus 13.

Bilety w cenie 10, 12, 15, 18 złotych kupować można w kasie orkiestry, ulica Żeromskiego 53.

Bartłomiej Kominek, ma 37 lat. Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie. Brał udział w kursach mistrzowskich najwybitniejszych pedagogów fortepianu
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach pianistycznych oraz festiwalach w kraju i za granicą. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność kameralną występując ze znanymi artystami i zespołami kameralnymi.

Jest autorem opracowania Koncertów Fryderyka Chopina na fortepian z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego wydanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w 2003, 2004 i 2005.
W 2005 wraz z Januszem Olejniczakiem, Chórem Uniwersytetu Gdańskiego i znakomitymi solistami nagrał rzadko wykonywaną Małą Mszę Uroczystą Giacomo Rossiniego. Wykonanie to ukazało się na płycie wydanej przez Uniwersytet Gdański.

Bartłomiej Kominek obecnie wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w 2005 otrzymał tytuł doktora sztuki.

Aleksander Gref ma 35 lat. Studiował w poznańskiej Akademii Muzycznej. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1999 roku. W roku 1998 został laureatem II Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku. Nagrodzony został dwoma nagrodami pozaregulaminowymi: za najciekawszą osobowość konkursu i pokaz mistrzowskiego kunsztu dyrygenckiego.

Jest bardzo aktywnym dyrygentem w kraju i zagranicą (Niemcy, Austria, Rosja, Szwajcaria i Francja). Koncertował z większością polskich a także zagranicznych filharmonii.

Występował na wielu festiwalach muzycznych. Od 2001 roku jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Orkiestry Symfonicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, a od roku 2004 pełni również funkcję dyrygenta Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu Poznańskiego.

W 2002 roku otrzymał Stypendium Artystyczne Miasta Poznania za osiągnięcia w dziedzinie muzyki operowej i symfonicznej. W 2008 roku podjął pracę na Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki i na Wydziale Wokalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie