Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakupy zbiorów do muzeum renowacje i rozbudowa obiektów: mija ćwierć wieku, odkąd radomski skansen działa pod skrzydłami samorządu Mazowsza

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Ilona Jaroszek, dyrektorka Muzeum Wsi Radomskiej, oraz Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza, przedstawili dokonania muzeum w ostatnich latach.
Ilona Jaroszek, dyrektorka Muzeum Wsi Radomskiej, oraz Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza, przedstawili dokonania muzeum w ostatnich latach. Antoni Sokołowski
W tym roku mija 25 lat, odkąd Muzeum Wsi Radomskiej znajduje się pod pieczą Samorządu Województwa Mazowieckiego. Jubileusz jest okazją do podsumowania dotychczasowych działań w Muzeum, przypomnienia najważniejszych zakupów eksponatów, oraz planowanych, kolejnych inwestycji.

Skansen w Radomiu rozwinął się i zyskał nowe zbiory w ciągu ostatnich 25 lat

W środę, 31 maja na konferencji prasowej dyrektorka muzeum Ilona Jaroszek podsumowała najważniejsze dokonania placówki w ostatnich latach. Opowiedziała także o planowanych inwestycjach dofinansowanych przez samorząd województwa. W spotkaniu wziął udział wicemarszałek Rafał Rajkowski.

- Każdego roku dyrekcja Muzeum Wsi Radomskiej, wspólnie ze wszystkimi pracownikami, bardzo kreatywnie wyznacza sobie jasne cele do wykonania. Wiele zamierzeń już zostało zrobionych, które cieszą się dużym zainteresowaniem zwiedzających, a przed nami kolejne, ambitne plany – powiedział Rafał Rajkowski.

Ilona Jaroszek przypomniała, że już na początku przejęcia placówki przez Mazowsze, w roku 1998, do radomskiego skansenu przeniesiono zabytkowy drewniany kościół z Wolanowa pod wezwaniem świętej Doroty.

- Kościół od początku służy podczas muzealnych festynów jako miejsce nabożeństw związanych z tradycyjną kulturą ludową, oraz jako miejsce nabożeństw związanych z ważnymi wydarzeniami w życiu radomian. Od czterech lat nasz kościół stał się miejscem koncertów promujących wielokulturową historię radomskich miasteczek i wsi. W jego wnętrzu występowały takie gwiazdy, jak: Daniel Olbrychski, Maja Komorowska a ostatnio Anna Maria Jopek – powiedziała pani dyrektor.

W tym roku kościół wzbogacił się o dwa brakujące detale: o drzwi do zakrystii oraz krucyfiks do ołtarza głównego. Tym samym zostały zakończone prace konserwatorskie w samym kościele. Do konserwacji pozostaje jeszcze zakrystia. Na konserwację wydano około jednego miliona złotych ze środków województwa mazowieckiego i programów unijnych. W wyniku poszukiwań kolekcjonerskich nabyto trzy zabytki związane z kościołem. Są to: mszał rzymski oraz dwie tablice ołtarzowe.
Ponadto w latach 2022 i 2023 roku do Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze pozyskano w sumie 436 nowych eksponatów. Najciekawsze z nich, to między innymi, w zakresie maszyn rolniczych:

  • Ciągnik Dzik 2
  • Ciągnik SAM Glegoła
  • Ciągnik SAM Kondoszek
  • Ciągnik SAM Misztal

Placówka zakupiła też militaria, między innymi: szablę francuską z 1810 roku, francuski pałasz kirasjerów, będący na wyposażeniu pułków kirasjerów podczas wojen napoleońskich, fuzję myśliwską czarnoprochową, wykonana ze stali damasceńskiej, bogato zdobioną.

- Nasze muzeum zakupiło także wiele dzieł sztuki, oraz sztuki ludowej. To między innymi 15 prac rzeźbiarskich autorstwa Adam Sobienia, a także 18 prac rzeźbiarskich autorstwa Zygmunta Grzybowskiego – wyliczała Ilona Jaroszek.

Muzeum już planuje budowę zespołu małomiasteczkowego. Zanim jednak powstaną obiekty, takie, jak poczta, apteka, siedziba wójta, muzeum już kupuje eksponaty do tego zespołu. Jest już kupionych 347 eksponatów stanowiących pełne wyposażenie apteki w I połowy XX wieku. Ponadto: prawie stuletnia maszyna do pisania, telefon Siemens & Halske z lat 30. XX wieku, zegar kominkowy z lat 30, lustro stojące secesyjne z 1910 roku, 21 zegarów szwarcwaldzkich, mapy województwa lubelskiego, krakowskiego, augustowskiego z 1826 roku.

Priorytetowe inwestycje na rok 2023, to sporządzenie dokumentacji na przebudowę czworaków dworskich z Konar. Tam ma się znajdować ekspozycja 250 zegarów szwarcwaldzkich, a rozmiar i wartość tej kolekcji jest unikatowy. Ponadto ma być opracowana dokumentacja projektowo-kosztorysowa wraz z opracowaniem programu prac konserwatorskich przystosowania dworu z Brzeziec do ekspozycji muzealnej.

Jednym z większych zadań będzie wykonanie kompletnej dokumentacji projektowo - kosztorysowej na podstawie wcześniej opracowanej koncepcji dla zadania polegającego na budowie nowej siedziby Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu wraz z przebudową istniejącego budynku kasy biletów oraz budową nowego parkingu naziemnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie