Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim wyślesz dziecko po zakupy daj mu pograć na komputerze

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
archiwum
Dzieci często kupują różne rzeczy za swoje kieszonkowe. Aby poznać swoje prawa mogą pograć na komputerze... To sposób na zapoznanie z przepisami konsumenckimi.

WARTO WIEDZIEĆ

WARTO WIEDZIEĆ

* Dzieci między 13 a 18 rokiem życia mogą zawierać umowy zwykłe i bardzo popularne, jeśli dotyczą one drobnych bieżących spraw życia codziennego. Zgodna z prawem jest więc sprzedaż nastolatkom gazet, artykułów papierniczych lub żywności.
* Jeżeli umowa została wykonana- kupujący zapłacił, a sprzedawca wydał towar - jest ważna. Jeśli jednak okaże się, że dziecko zrobiło drogie zakupy bez zgody rodziców lub opiekunów prawnych, mają oni prawo żądać rozwiązania umowy i zwrotu pieniędzy. W myśl przepisów taka umowa nie jest ważna.

Twój jacht ma awarię… Przylatuje pomoc - samolot, który zrzuca potrzebne do przeżycia produkty. Za każdy zebrany dobry produkt dostajesz punkty dodatnie, za uszkodzone lub przeterminowane - płacisz. To nie streszczenie filmu przygodowego, ale fabuła prostej gry konsumenckiej dla dzieci.

Specjalnie uruchomiony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów serwis internetowy www.konsumenckieabc.pl jest pełny edukacyjnych zabaw, rebusów i informacji napisanych i "narysowanych" tak, że zainteresują dziecko. Można z niego dowiedzieć się na co zwracać uwagę na zakupach, jak sprawdzać informacje na opakowaniach, co zrobić z wadliwym produktem, jakie prawa i obowiązki mają konsumenci.

Interaktywna strona internetowa jest jednym z elementów dużej kampanii edukacyjnej, której pomysłodawcą jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rebusy, quizy czy psychotesty mają przekonać młodych konsumentów do świadomego kupowania. Dla maluchów przygotowano kolorowanki oraz historyjki z istotnymi dla nich informacjami.

BARDZO WAŻNI KONSUMENCI
Najmłodsi stanowią bardzo poważną grupę konsumentów dysponującą często własnymi funduszami. Dwie trzecie rodziców daje swoim dzieciom kieszonkowe w wysokości około 55 złotych miesięcznie - łączna kwota, którą dysponuje młodzież w wieku szkolnym jest zatem bardzo wysoka.
Równocześnie dzieci i młodzież nie zawsze kupują uważnie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS prawie 60 procentom dzieci sprzedano wadliwy produkt. Jednocześnie najmłodsi są grupą szczególnie narażoną na wpływ niedozwolonych mechanizmów rynkowych.

KOLOROWA EDUKACJA
Dlatego jedną z inicjatyw edukacyjnych urzędu ochrony konsumentów skierowaną dla dzieci jest projekt będący kontynuacją kampanii "Moje konsumenckie ABC". W tegoroczną kampanię zaangażowało się 1500 nauczycieli z gimnazjów i szkół średnich z całej Polski, którzy wzięli udział w specjalnie opracowanych szkoleniach. Ponadto otrzymali pomoce dydaktyczne, scenariusze lekcji oraz 75 tysięcy bezpłatnych podręczników - wszystko, by mogli skutecznie uczyć, jak być świadomym konsumentem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zanim wyślesz dziecko po zakupy daj mu pograć na komputerze - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie