Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapasy krwi na wyczerpaniu. Centrum Krwiodawstwa apeluje o pomoc

/wit/
fot. archiwum
Okres wakacji, to najtrudniejszy czas dla Centrum, bo honorowi dawcy wyjeżdżają na urlopy a uczniowie i studenci mają wakacje.

Ramka. Gdzie oddać krew?

Ramka. Gdzie oddać krew?

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu mieści się przy ulicy Limanowskiego 42. Centrum zaprasza w poniedziałki, wtorki, środy i piątki rejestracja dawców w godzinach 7-13, a w czwartki od 7-18. Od czerwca do sierpnia również w poniedziałki Centrum jest otwarte dla krwiodawców przez cały dzień od 7 do 18. Krew można też oddawać w każdą ostatnią sobotę miesiąca w godzinach od 8-12.
Placówka organizuje również pobór krwi w całym regionie radomskim. Każdy dawca otrzymuje za darmo specjalistyczne badania analityczne krwi, upominki oraz napoje i słodycze. Osoby pracujące mogą uzyskać specjalne zaświadczenie, które usprawiedliwia nieobecność w pracy w dniu poboru krwi. Krew mogą oddać osoby dorosłe i zdrowe. Osoba, która zamierza oddać krew musi stawić się w Centrum z dowodem osobistym.

- Jesteśmy na granicy. Tak o zapasie krwi dla radomskich szpitali mówi Józef Waniek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

W radomskich szpitalach może zabraknąć krwi. W wakacje maleje liczba dawców, wzrasta zaś liczba tragicznych w skutkach wypadków.

Radomska stacja zaopatruje w krew szpitale w Radomiu i regionie oraz wspomaga placówki w Polsce w tym kilka większych szpitali w Warszawie.

- Apelujemy do mieszkańców Radomia, by oddawali krew. W okresie wakacji dochodzi do wielu wypadków i krew jest wtedy potrzebna by ratować ludzkie życie - mówi Józef Waniek, Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

Ostatnie, upalne dni zgromadziły w stacji mniej krwiodawców niż zwykle. Prawdziwe braki życiodajnej substancji mogą więc grozić radomskiemu centrum już niebawem.

- Na razie mamy jakieś 200 jednostek zapasu, ale trzeba pamiętać, że dochodzi do wypadków drogowych i w rolnictwie i wtedy taki zapas może być szybko wykorzystany - wspomina dyrektor Waniek.

Krwi nie można zgromadzić na długo, bo ma określoną ważność. W zależności od czynnika konserwującego wynosi ona 35 lub 42 dni. Jednorazowo zdrowy człowiek może oddać 450 mililitrów krwi.
Centrum systematycznie organizuje pobór krwi na terenie miasta i w regionie. W specjalnym ambulansie w sposób bezpieczny można oddać krew i zostać honorowym dawcą.

Jak zwykle najbardziej potrzebna jest krew o współczynniku "Rh-". To najrzadsza grupa, dlatego wielokrotnie proszą o nią Radom szpitale w Warszawie i regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie