Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapłacimy za transakcje kartami?

Janusz PETZ [email protected]
Terminale płatnicze można spotkać nawet w niewielkich sklepach. - Coraz więcej klientów płaci kartą – potwierdza Anna Więcław, ekspedientka w sklepie firmowym Zakładu Masarskiego Krawczyk w Radomiu.
Terminale płatnicze można spotkać nawet w niewielkich sklepach. - Coraz więcej klientów płaci kartą – potwierdza Anna Więcław, ekspedientka w sklepie firmowym Zakładu Masarskiego Krawczyk w Radomiu. Tadeusz Klocek
Narodowy Bank Polski proponuje stopniowe obniżenie prowizji pobieranych przez banki od transakcji kartami płatniczymi. Płacą je handlowcy, którzy chcą mieć terminale płatnicze dla swoich klientów. Wielu znawców tematu boi się jednak, że koszty posługiwania się kartami zostaną wkrótce przerzucone na ich posiadaczy.

Plastikowy pieniądz staje się coraz bardziej popularny. Wielu z nas wręcz czuje się dziwnie w sklepach, gdzie nie można zapłacić kartą. Powoduje to różne komplikacje i to nie tylko wśród klientów.

WARTO MIEĆ TERMINAL

- Do zainstalowania terminali we wszystkich naszych sklepach skłonił mnie przypadek, który spotkał nas w sklepie w Warszawie. Klient zamówił bardzo dużo wędlin i różnych wyrobów. Zjawił się z kartą płatniczą i z interesu nic nie wyszło, bo nie przyjmowaliśmy tego rodzaju zapłaty. Teraz jest inaczej, choć oczywiście musimy płacić za terminal i obsługę, ale handlowcy nie mogą przecież odwracać się plecami do klientów - opowiada Sylwester Krawczyk, właściciel Zakładu Masarskiego Krawczyk w Mleczkowie.

TERAZ PŁACĄ HANDLOWCY

Zasady rozliczania transakcji kartą płatniczą są takie, że dla klienta nie ma żadnego znaczenia czy płaci gotówką, czy kartą, bo cena jest w obu przypadkach taka sama. Dla handlowca jest jednak różnica, bo bank przelewa pieniądze z konta klienta na konto sklepu, pomniejszając jednak tę kwotę o stałą opłatę, tak zwaną interchange oraz opłatę dla agenta rozliczeniowego.

- Osób rozliczających się kartą jest coraz więcej, więc koszty rosną. W naszym przypadku musimy płacić bankom opłatę w wysokości 1,56 procent wartości transakcji, a dla przykładu we Francji opłata ta wynosi 0,26 procent - mówi Thomas Renard, dyrektor radomskiego hipermarketu E.Leclerc, dodając, że przez to niedochodowa staje się chociażby sprzedaż paliw na stacji hipermarketu, gdzie marża jest minimalna, a połowa klientów płaci kartą.

MNIEJSZE ZAROBKI DLA BANKÓW

Problem zauważyły banki, a także sami handlowcy, którym coraz trudniej prowadzić biznes bez terminali płatniczych. Dotyczy to nie tylko wielkich placówek handlowych, ale małych wiejskich sklepów, które bez możliwości przyjmowania zapłaty kartą przegrywają konkurencję z tymi zaopatrzonymi w terminale.

Obecnie banki często oferują bezpłatne rachunki oszczędnościowo - rozliczeniowe, zadawalając się opłatami pochodzącymi od handlowców. Na przykład w Kredyt Banku nic nie płaci się za prowadzenie konta, jeśli właściciel dokona 5 transakcji kartą. W Milenium bank zwraca do 50 złotych za dokonane transakcje w sklepach.

ZARABIAJĄ BANKI

Narodowy Bank Polski proponuje stopniowe obniżanie opłat, tak, aby do w 2016 roku spadły one o połowę. Osiągną one wtedy średni poziom Unii Europejskiej. Pierwsza obniżka miałaby nastąpić jeszcze w tym roku. W 2011 roku banki zarobiły na tych transakcjach 1,4 miliarda złotych.

OPINIA EKSPERTA

Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich: - Mówienie o tym, że zmniejszenie opłat nakładanych na przykład na właścicieli placówek handlowych, czy usługowych w konsekwencji doprowadzi do przerzucenia kosztów na klientów, obarczone jest pewnym błędem. Jeśli obniżone będą opłaty, zwiększą się obroty, wynikające z transakcji dokonywanych kartami i nikt na tym nie straci. Ważne jest, aby dojść do kompromisu i wprowadzać obniżki w sposób spokojny, ewolucyjny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie