Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaświadczenie RMUA odchodzi w niepamięć. Co je zastąpi?

/wit/
- Centralny Rejestr Ubezpieczonych ułatwi życie nie tylko personelowi, ale też pacjentom – mówi Lech Zahorski, kierownik Ośrodka Zdrowia w Goździe.
- Centralny Rejestr Ubezpieczonych ułatwi życie nie tylko personelowi, ale też pacjentom – mówi Lech Zahorski, kierownik Ośrodka Zdrowia w Goździe. Tadeusz Klocek
Od stycznia przyszłego roku zacznie działać Centralny Rejestr Ubezpieczonych.

Dzięki temu, idąc do lekarza, nie będziemy musieli pokazywać druków RMUA, albo legitymacji ubezpieczeniowej. To ułatwi życie pacjentom, zdejmie z przychodni i szpitali obowiązek sprawdzania, czy chory ma uprawnienia do darmowego leczenia.

Teraz by dostać się do lekarza również pierwszego kontaktu już w rejestracji musimy okazać druk RMUA. Poświadcza on, że płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne. W wielu przychodniach honorowane są jeszcze legitymacje ubezpieczeniowe.

Sejm podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i od stycznia to, czy jesteśmy płatnikiem składek personel medyczny sprawdzi online. Wystarczy, że pacjent poda swój PESEL.

Zgodnie z nowymi przepisami, pracownicy przychodni, poradni specjalistycznych czy szpitali będą mogli sprawdzić, czy dany pacjent płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne dzięki specjalnemu programowi CWU (Centralny Wykaz Ubezpieczonych). Obecnie dostęp do niego ma Narodowy Fundusz Zdrowia.

System ma być połączony z bazami ZUS i KRUS tak, aby baza ubezpieczonych była aktualizowana na bieżąco. Jego utworzenie ma kosztować 10 milionów złotych.

Wprowadzone zmiany przewidują możliwość elektronicznego potwierdzania przez świadczeniodawcę uprawnień pacjenta na podstawie numeru PESEL, co zwolni go z obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne. W stanach nagłych, w przypadku gdy pacjent ze względu na stan zdrowia nie będzie w stanie złożyć oświadczenia, tak jak dotychczas zachowano możliwość późniejszego przedstawienia dokumentu.

Pacjenci już teraz zastanawiają się co będzie jeśli program CWU zawiedzie. - Przecież to elektronika, co będzie jak zawieszą się komputery? Odeślą chorego z kwitkiem? - pyta jeden z emerytów.

- W razie jakichkolwiek problemów systemowych pacjent ma być obsłużony - zapewniają przedstawiciele resortu zdrowia. Chory będzie musiał jednak okazać jeden z dotychczasowych dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń, a w razie braku dokumentu - złożyć oświadczenie.

Centralny Rejestr Ubezpieczonych zacznie działać od stycznia przyszłego roku, do tego czasu placówki medyczne również w Radomiu i regionie mają czas na zakup komputerów i wyposażenie stanowisk pracy personelu.

- Komputery mamy, nie będziemy musieli więc ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Centralny Rejestr Ubezpieczonych ułatwi życie nie tylko paniom w rejestracji, ale też pacjentom - mówi Lech Zahorski, kierownik Ośrodka Zdrowia w Goździe.

Teraz jak zaznacza doktor Zahorski wielu chorych przychodzi bez druku RMUA. - Pacjenci twierdzą, że mają ubezpieczenie zdrowotne, denerwują się. Personel zaś nie jest od weryfikacji - mówi kierownik placówki w Goździe.

Na zmiany przygotowane są przychodnie w Radomiu.

- Pracujemy na komputerach już od dawna. Zmiany o których mówimy ułatwią nam pracę, a pacjent nie będzie musiał nosić ze sobą całej masy dokumentów - usłyszeliśmy w Przychodni Gołębiów w Radomiu.

Placówki, które nie są w stanie wyposażyć rejestracji w stanowisko komputerowe, będą mogły dokonywać weryfikacji uprawnień na dotychczasowych zasadach (sprawdzanie dokumentów) oraz na podstawie oświadczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie