Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaszczep się! Wkrótce rusza Żółty Tydzień

/inia/
To doskonała okazja do zaszczepienia się przeciwko dwóm typom żółtaczki - wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B. Z roku na rok liczba zakażeń rośnie.

Gdzie można się zaszczepić?

Gdzie można się zaszczepić?

Żółty tydzień rozpocznie się 27 września i potrwa do 9 października. W Radomiu można się zaszczepić w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej przy Klonowica 10/12, w godzinach od 8 do 18, w soboty od 9-13. Oraz w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu przy ulicy Aleksandrowicza 5, we wtorki od godziny 15 do 16.30 oraz czwartki od 14 do 16.

W poniedziałek, 27 września rusza XXI edycja akcji Żółty Tydzień. Aby zarazić się żółtaczką wystarczą brudne ręce lub wizyta w salonie tatuażu czy u kosmetyczki. Najlepszą profilaktyką jest szczepienie.

WYSTARCZY KROPLA KRWI

Wirus zapalenia wątroby typu B zwany żółtaczka wszczepienną jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z zakażoną krwią. Żeby do tego doszło wystarczy kontakt z 0,00001 mililitrów krwi. Co roku w Polsce notuje się półtora tysiąca nowych zachorowań.

- Dlatego szczepienia przeciw żółtaczce typu B zalecamy wszystkim nieszczepionym - mówi Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiego Sanepidu. - Przede wszystkim osobom, które mają zamiar poddać się zabiegom szpitalnym. Zarazić można się zresztą w wielu miejscach: u kosmetyczki, u fryzjera, w salonie tatuażu czy przez kontakty seksualne z zakażoną osobą.

WIRUS CZAI SIĘ WSZĘDZIE

WZW typu A potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk jest ostrą chorobą zakaźną szerzącą się drogą pokarmową. W ostatnich latach odnotowano w Polsce wzrost zachorowań na WZW typu A aż o 311 procent.

- Powinny się na nią zaszczepić przede wszystkim osoby wybierające się do krajów, gdzie są inne warunki klimatyczne niż u nas, głównie do Egiptu - mówi Beata Nowak. - Zarówno te jadące tam w celach turystycznych jak i do pracy.
Zaszczepić powinny się też osoby, które pracują przy usuwaniu ścieków i nieczystości. Również Ci, którzy sprzątają po powodzi.

- Jest rozporządzeniu Ministra Zdrowia w tej sprawie, które nakazuje pracodawcy zaszczepienie pracowników narażonych na kontakt z materiałami biologicznymi - dodaje rzecznik. - Powoli jednak świadomość radomian rośnie. Coraz więcej osób zaczyna się szczepić, robią to również zakłady, których przysyłają do nas swoich pracowników.

NIE ODKŁADAJ

Zakażenia można uniknąć przede wszystkim dbając o higienę. Najlepszą profilaktyką jest szczepienie.
- Bardzo ważne jest zachowanie ciągłości szczepień - przypomina Beata Nowak. - Pełen cykl szczepień daje ochronę na długie lata, niektórzy twierdzą, że nawet na całe życie. Zapraszamy do naszej stacji, gdzie przez cały rok obowiązują promocyjne ceny szczepionek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie