Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrudnili się sami u siebie

Antoni SOKOŁOWSKI, [email protected]
Beneficjenci projektu "Asy Przedsiębiorczości” mieli okazję opowiedzieć, jak zakładali swoje firmy.
Beneficjenci projektu "Asy Przedsiębiorczości” mieli okazję opowiedzieć, jak zakładali swoje firmy. Szymon Wykrota
22 osoby zakończyły ciekawy projekt i mają pracę dzięki szkoleniu Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Prowadzą swoje przedszkole, robią zdjęcia, naprawiają komputery, uczą języków obcych na wsi - takie między innymi firmy powstały dzięki programowi "Asy Przedsiębiorczości". W Radomiu podsumowano efekty programu.

Program prowadził Zakład Doskonalenia Zawodowego w Radomiu. Przedstawiciele ZDZ powiedzieli, że celem było przede wszystkim pokazanie wielu osobom, że można skłonić mieszkańców mniejszych miejscowości do większej aktywności, do znalezienia celu w życiu.

WIELU CHĘTNYCH

O tym, jak bardzo potrzebny był projekt świadczy ogromne zainteresowanie, jakie wzbudził już na początku. Do "Asów Przedsiębiorczości" zgłosiło się 168 osób, tymczasem miejsc było 22. By zapobiec jakimkolwiek spekulacjom i pomyłkom, rekrutacja miała charakter kilkuetapowy, a prowadziła ją specjalnie powołana komisja.

- Nam zależało, by z propozycji skorzystali ludzie, autentycznie chcących rozwijać się zawodowo we własnej firmie, dając też w perspektywie szansę na tworzenie miejsc pracy dla innych - mówi Anna Piszczek, prowadząca projekt.

Ciekawy pomysł na działalność gospodarczą, doświadczenia zawodowe, wykształcenie, innowacyjność - to kryteria, które w pierwszej kolejności były brane pod uwagę. Dzięki jednorazowemu dofinansowaniu - po 40 000 złotych oraz trwającemu przez okres 12 miesięcy dodatkowemu wsparciu pomostowemu, powstały 22 firmy w bardzo różnych branżach. Nowi przedsiębiorcy zostali solidnie przygotowani z podstaw przedsiębiorczości, rachunkowości, zasad tworzenia biznesplanu. Pomyślnie zaliczyli również warsztaty psychologiczno-aktywizujące.

PROWADZĄ FIRMY

Jedną z osób, która skorzystała z projektu, była Dagmara Derda, właścicielka firmy Derda English Centre, gdzie dzieci na wsi z gminy Kazanów uczą się języka angielskiego.

- Byłam na przymusowym urlopie macierzyńskim, bez możliwości powrotu do pracy. Miałam pomysł na założenie szkoły języka angielskiego w gminie Kazanów. Od listopada ubiegłego roku Miechów Wieś ma taką placówkę, nowocześnie urządzoną, wyposażoną i promowaną za unijne środki. Obecnie uczy się tutaj 18 dzieci i młodzieży. Mieszkańcy i ich dzieci nie muszą już daleko dojeżdżać, aby nauczyć się języka obcego - mówi.

Z kolei Justyna Łaski uruchomiła firmę Hexa Media Studio w Szydłowcu.
- Za przyznaną dotację kupiłam mikrokopter, czyli urządzenie do robienia zdjęć z lotu ptaka. Mam już mam zlecenia na wykonywanie fotografii. Będę też robić zdjęcia pod wodą. Zamierzam fotografować miejsca, gdzie dotarcie ze zwykłym aparatem fotograficznym czy kamerą technicznie trudne - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie