Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiórki krwi w Radomiu i regionie. Krwiodawcy wiedzą, że mogą uratować czyjeś życie

Izabela Gajewska-Kopczyńska
Izabela Gajewska-Kopczyńska
W czasie sobotniej akcji przed Centrum Handlowym M1 krew oddawali między innymi pani Justyna, pan Zbigniew i pan Jacek.
W czasie sobotniej akcji przed Centrum Handlowym M1 krew oddawali między innymi pani Justyna, pan Zbigniew i pan Jacek. Joanna Gołąbek
To dar, którego nie da się niczym zastąpić, ani wytworzyć w laboratorium. Krew i jej składniki codziennie ratują życie wielu osobom. Wiedzą o tym honorowi dawcy krwi, którzy decydują się podzielić tym najcenniejszym darem, biorąc udział w akcjach organizowanych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. A potrzeby są ciągle duże.

Najtrudniejszy czas dla służby krwi to wakacje i okresy świąteczne, kiedy krwiodawcy wyjeżdżają. Ale okazuje się, że i teraz krew jest bardzo potrzebna. Trzeba pamiętać, że to substancja, której nie da się zmagazynować przez dłuższy czas na zapas.

Brakuje krwi wielu grup

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa imienia doktora Konrada Vietha w Radomiu najbardziej poszukiwana jest krew grup 0 RH +, 0 RH -, A RH +, A RH -, B RH +, B RH -, ale służby krwi podkreślają, że zapraszają wszystkich dawców, bo każda grupa krwi jest cenna. Życiodajny płyn można oddawać w siedzibie stacji krwiodawstwa przy ulicy Limanowskiego w Radomiu, ale krwiodawcy coraz częściej decydują się wziąć udział w akcjach wyjazdowych.

„Producentem” jest człowiek

Także w ostatnią sobotę odbył się event w Centrum Handlowym M1 przy alei Grze-cznarowskiego w Radomiu, którego celem było przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu istotę honorowego krwiodawstwa oraz ogromnych potrzeb.

- Krew to lek ratujący zdrowie, a niejednokrotnie życie drugiemu człowiekowi, którego w żaden sposób nie można wyprodukować, a jej jedynym „producentem” może być wyłącznie „człowiek” - podkreślają służby krwi.

Mobilny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stanął w pobliżu wejścia od strony Media Markt. Zainteresowanie krwiodawców akcją było bardzo duże. Do godziny 17 krew zdecydowało się oddać około 70 osób, pobrano ją od 50 z nich.

Jedną z honorowych dawczyń była pani Kasia, która krew oddaje już od wielu lat. - Zostałam honorowym dawcą krwi kilka lat temu, kiedy sąsiad miał wypadek, i okazało się, że potrzebuje krwi, a ja mam taką samą grupę jak on. Od tamtego czasu staram się regularnie uczestniczyć w takich akcjach. Zdaję sobie sprawę, że ja też mogę kiedyś potrzebować krwi - mówi pani Kasia.

Krwiodawcy w czasie akcji dostawali liczne upominki, ale podkreślali, że krew oddają przede wszystkim z potrzeby serca.

W Centrum i na akcjach

W tym tygodniu służby krwi ponownie wyjadą w teren. W środę w godzinach od 8 do 12 krew będzie można oddać w Zespole Szkół Budowlanych przy ulicy Kościuszki w Radomiu. W czwartek, 21 listopada ambulans stanie przy areszcie śledczym przy ulicy Wola-nowskiej w Radomiu w godzinach od 9 do 14. W piątek krew będzie można oddać w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach, ulica Jana Pawła II 7 w godzinach 8.10-12, oraz tradycyjnie w ambulansie przy radomskiej Galerii Słonecznej, w godzinach 12.30 - 17 - w piątek i sobotę.

Krew można też oddać w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Lima-nowskiego 42 w Radomiu, rejestracja krwiodawców: poniedziałek, środa 7.00-14.00, wtorek 7-18, czwartek, piątek 7.00 - 13.30.

Kto może oddać krew?

Możesz oddać krew jeśli masz 18-65 lat i posiadasz dowód osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem), ważysz powyżej 50 kilogramów, nie chorowałeś na żółtaczkę, czujesz się zdrowy, zapoznasz się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnisz kwestionariusz dla krwiodawców, a także jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Badania i dzień wolny
Każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki badań laboratoryjnych (oznaczenie grupy krwi, badania wirusologiczne). Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi - krwiodawcy dodatkowego czasu wolnego. Czas ten przeznaczony jest na oddanie krwi w stacji krwiodawstwa lub przeprowadzenie zaleconych przez tą stację okresowych badań lekarskich. Oddawanie krwi może powodować zwolnienie z całego dnia pracy lub tylko z jego części.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie