Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiorowe zatrucie podczas grillowania w powiecie radomskim

/wit/
- Podstawą jest higiena. Myjemy ręce i produkty, zwłaszcza świeże warzywa i owoce również te miękkie jak maliny i truskawki – mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego Sanepidu.
- Podstawą jest higiena. Myjemy ręce i produkty, zwłaszcza świeże warzywa i owoce również te miękkie jak maliny i truskawki – mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego Sanepidu. Tadeusz Klocek
Sanepid bada, w którym z produktów znajdowały się niebezpieczne dla zdrowia substancje i apeluje o higienę oraz ostrzega przed kupowaniem produktów z nieznanego źródła.

Przykre dolegliwości

Przykre dolegliwości

Zatrucia i zakażenia pokarmowe to ostre i gwałtowne dolegliwości żołądkowo-jelitowe objawiające się zwykle: biegunką, wymiotami, bólami brzucha, głowy, nudnościami, gorączką. By nie stać się ich ofiarą konieczna jest wzmożona higiena w tym częste mycie rąk i ostrożność w wyborze posiłków. Jeśli dolegliwości nie ustępują konieczna jest wizyta u lekarza. Chory powinien przyjmować płyny, by zapobiec odwodnieniu organizmu.
Liczby
W ubiegłym roku zatrucia pokarmowe bakteryjne i wirusowe (na przykład: jelitówki, salmonella, rotawirusy) odnotowano u 836 osób zaś do 24 czerwca tego roku było ich 1070.

O pierwszym tego lata ognisku zatrucia pokarmowego został poinformowany radomski Sanepid.

- Sytuacja miała miejsce w sobotę 8 czerwca na prywatnym spotkaniu przy grillu. Kilka osób z niepokojącymi objawami trafiło do szpitala. Na razie jeszcze nie wiemy co mogło być przyczyną zatrucia i jaki z produktów był niebezpieczny dla ich zdrowia - mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego Sanepidu.

Specjaliści ostrzegają: w upał jesteśmy szczególnie narażeni na poważne zatrucia. Groźne bakterie obecne w niewłaściwie przechowywanych produktach żywnościowych i brak higieny mogą nam popsuć nawet najlepiej zaplanowany urlop.

Mleko, sery, jogurty, śmietana, jaja, to produkty, które bez względu na pogodę powinny być przechowywane w ladach chłodniczych. Podobnie ciasta z kremem, gotowe desery, sałatki i mięso. W większości przypadków tak właśnie się dzieje, ale zdarzają się wyjątki. Gdy żar leje się z nieba w mig tracą świeżość i najłatwiej się nimi zatruć.

Stoiska z mięsem, nabiałem i wyrobami cukierniczymi w ciągu roku kontroluje Sanepid. To właśnie latem inspektorzy szczególnie przyglądają się w jakich warunkach przechowywana jest żywność.

Jeśli właściciel nie stosuje się do przepisów, otrzymuje mandat w wysokości do 500 złotych. Sanepid może też wystąpić z wnioskiem o ukaranie do Wojewódzkiej Stacji Sanitarnej. Kara sięga wtedy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zjedzenie nieświeżych wyrobów głównie mięsa, jaj i produktów je zawierających, a także lodów, ciast z kremem, sałatek z domieszką majonezu grozi poważnymi zatruciami. W nich mogą czaić się bakterie salmonelli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie