Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliżają się Kaziki 2024, czyli święto ku czci patrona Radomia. Resursa Obywatelska w Radomiu zaprasza. Zobacz program wydarzenia

Barbara Koś
Barbara Koś
Barbara Łopyta była laureatką Nagrody świętego Kazimierza w 2023 roku.
Barbara Łopyta była laureatką Nagrody świętego Kazimierza w 2023 roku. Resursa
Tegoroczne Kaziki potrwają 10 dni i będą obfitować w szereg różnorodnych wydarzeń. Na bogaty program święta miasta złożą się zarówno klasyczne akcenty, takie jak Wielki Test Wiedzy o Radomiu, jak również atrakcje skierowane do rodzin i najmłodszych odbiorcom. Na Kaziki 2024 Resursa Obywatelska zaprasza w dniach 1-10 marca.

Zbliżają się Kaziki 2024 - Święto patrona miasta - Świętego Kazimierza

Radomskie Kaziki są świętem miasta przywołującym postać jego patrona, świętego Kazimierza Jagiellończyka (1458-1484). Królewicz, zasiadając na zamku w Radomiu w latach 1481-1483, z ramienia swego ojca – króla Kazimierza IV – sprawował rządy nad Koroną. Wielu historyków skłania się do twierdzenia, że miasto nad Mleczną pełniło wówczas funkcję nieformalnej stolicy Polski.

Coroczne obchody święta przybierają postać wielu różnorodnych wydarzeń kulturalnych, przypominających bogate dzieje miasta, wzbudzających dumę mieszkańców z własnej historii oraz rozpalających zainteresowanie najmłodszych ojczystym dziedzictwem.

Na stałe w program Kazików wpisały się już między innymi Wielki Test Wiedzy o Radomiu, wręczenie Nagrody imienia świętego Kazimierza czy kosztowanie słodkiego symbolu święta – kluczy świętego Kazimierza. Imprezie towarzyszą wystawy, koncerty, spotkania i promocje regionalnych wydawnictw.

Od kilku lat Kaziki mają także wymiar familijny, a to dzięki rodzinnym quizom o mieście, warsztatom dla najmłodszych czy spektaklom teatralnym. W tym roku podczas obchodów święta miasta odbędzie się także premiera kolejnej publikacji przeznaczonej dla dzieci – "Zabawnika Resursy".

Kaziki 2024 rozpoczną się w piątek, 1 marca, o godzinie 18. w Resursie wernisażem wystawy Karola Łukasiewicza "Patrz na plakat!" Złoży się na nią kilkanaście plakatów wybranych spośród tych, które Karol Łukasiewicz przygotował w Resursie Obywatelskiej w ostatnich latach.

Jak przypomina autor, plakaty spotykane na miejskich murach, słupach ogłoszeniowych i w gablotach są po to, by choć na chwilę na nie spojrzeć lub dokładnie je obejrzeć. W obu przypadkach należy jednak patrzeć na tyle długo, by odczytać wizualno-informacyjny przekaz. Wystawa z pewnością pozwoli na dłuższe przyglądanie się takim komunikatom.

A już w sobotę, 3 marca, o godzinie 15, w Resursie, – XI Wielki Test Wiedzy o Radomiu. Zgłosiło się 18 drużyn! Szykuje się więc się bardzo ciekawa rywalizacja. Wielki Test Wiedzy o Radomiu od 2014 roku stanowi stały element Kazików. Organizowany jest w formie ciekawej zabawy sprawdzającej znajomość historii i współczesności naszego miasta.

Trzyosobowe drużyny reprezentujące różne stowarzyszenia, instytucje, urzędy lub grupy nieformalne zmierzą się w tym roku z trzydziestoma sześcioma pytaniami podzielonymi na trzy rundy, których stopień trudności rośnie. Zdobycie kompletu punktów to nie lada wyzwanie – dotychczas nie udało się to żadnej drużynie biorącej udział w przygotowanych przez Resursę zmaganiach ! Jak będzie w tym roku – przekonamy się wkrótce.

Zaraz po Teście, o godzinie 17. – wręczenie Nagrody imienia świętego Kazimierza. Nagrodę imienia świętego Kazimierza mogą otrzymać osoby, stowarzyszenia lub organizacje, które w roku poprzednim wykazały się wybitnymi dokonaniami w dziedzinie popularyzacji historii i tradycji Radomia oraz dziedzictwa kulturowego miasta. Są już kandydaci do Nagrody. Kto zostanie laureatem? Oba wydarzenia uświetni koncert Zespołu Muzyki Dawnej Viatores.

Pełny program Kazików 2024

1 marca:

 • godz. 18.00 – Wernisaż wystawy Karola Łukasiewicza Patrz na plakat! (WSTĘP WOLNY).

3 marca:

 • godz. 15.00 – XI Wielki Test Wiedzy o Radomiu
 • godz. 17.00 – Wręczenie Nagrody im. św. Kazimierza

Obydwa wydarzenia uświetni koncert Zespołu Muzyki Dawnej Viatores (WSTĘP WOLNY).

3 marca:

 • godz. 12.00 – Msza św. odpustowa w Bazylice św. Kazimierza na Zamłyniu.

4-8 marca:

 • godz. 10.00-14.00 – Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych: kaligraficzne "W kajecie św. Kazimierza", genealogiczne "Znajdź pradziadka rycerza" i heraldyczne "Zaprojektuj swój herb". (WSTĘP PŁATNY – 20 ZŁ. OBOWIĄZUJĄ ZAPISY):

6 marca:

 • godz. 16.00 – Panel dyskusyjny Wokół publikacji regionalnych połączony z promocją I i II tomu monografii Dzieje Radomia oraz wydawnictwa Herb Radomia w świetle nowych badań. Wydarzenie przygotowane we współpracy z Radomskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli (WSTĘP WOLNY).

8 marca:

 • godz. 18.00 – Koncert muzyki dawnej w wykonaniu Camerata Cracovia i Zespołów Kameralnych uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu (WSTĘP Z ZAPROSZENIEM).

9 marca:

 • godz. 10.00-14.00 – V Regionalny Zlot Kolekcjonerski (WSTĘP WOLNY).

10 marca:

 • godz. 11.00 – Bieg Kazików 2024. Szczegóły na www.radombiega.pl.
 • godz. 16.00 – Bajkowa niedziela: spektakl Teatru Gargulec pt. Nowe przygody Smoka Wawelskiego (WSTĘP Z ZAPROSZENIEM)
 • godz. 17.00 – III Mały Test Wiedzy o Radomiu (WSTĘP Z ZAPROSZENIEM)
 • godz. 17.30 – Prezentacja Zabawnika Resursy (WSTĘP Z ZAPROSZENIEM).
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie