Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ze szczotką w ręku i papryką w zębach - tak ćwiczą performerzy

Barbara Koś
Tak wyglądają zajęcia.
Tak wyglądają zajęcia. Fot. Barbara Koś
Uczestnicy Międzynarodowych Warsztatów Performance uczą się właśnie tego niełatwego fachu w Radomiu.

Co to jest performance?

Co to jest performance?

Performance (z angielskiego: przedstawienie, wykonanie) - to sytuacja artystyczna, której przedmiotem i podmiotem jest ciało performera w określonym kontekście czasu, przestrzeni i własnych ograniczeń.
Artysta występujący przed publicznością jest tu zarówno twórcą jak i materią sztuki. Czasami przedmiotem performance staje się też publiczność i jej interakcja z performerem, elementem performance może być właściwie każdy przedmiot, pojęcie, obiekt, lub temat wskazany czy zasugerowany przez artystę w trakcie wystąpienia.
Pierwszy festiwal performance w Polsce odbył się w 1978 roku w studenckiej Galerii Riwierea Remont w Warszawie. Międzynarodowe Warsztaty Performance są projektem światowej sławy niemieckiego performera BBB Johannesa Deimlinga, który prowadzi edukacyjne projekty tej sztuki.

Dla Międzynarodowych Warsztatów Performance "Elektrownia" jest na razie miejscem części teoretycznej.
Właśnie na taką trafiamy we wtorek: grupa młodzieży siedzi na chodniku przed "Elektrownią" i słucha uważnie równie młodego człowieka w ażurowej czapeczce.

- To jest właśnie BBB Johannes Deimling - informują nas Danka Milewska i Olga Nowakowska.
Ten znany w świecie artystycznym niemiecki performer od roku 1999 zajmuje się stroną edukacją performance. Teraz zebrani słuchają go z uwagą.

-Lepiej będzie odwiedzić nas w bursie - radzą Danka i Olga. - Tam po południu będziemy mieli zajęcia praktyczne.

W bursie jest dużo miejsca

W bursie szkolnej przy ulicy Śniadeckich, w której mieszkają goście, jest dużo miejsca. Gdy przychodzimy, skończył się wykład Johannesa i trwa dyskusja. Biorą w niej udział Danka Milewska, Olga Nowakowska i Maria Kozłowska z Polski, Suzanne Irene Fjortoft z Norwegii, Andreas Galeano z Hiszpanii, Mari Ishiwata z Japonii, Helene Lefebre z Kanady, Franziska Siegrist ze Szwajcarii i Julisha Stengele z Niemiec. Julisha, jak informuje nas Justyna Woźniak, polska asystentka Johannesa, prowadzi z mistrzem warsztaty w Berlinie.

W przerwie krótka prezentacja. Danka jest z Bydgoszczy, Olga z Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie jest bardzo silny ośrodek performance. Maria przyjechała z Warszawy. Dziewczęta studiują rożne kierunki - etnologię, ekonomię…Podobnie goście zza granicy. Są studentami bądź absolwentami wielu uczelni. Często niewiele mających wspólnego ze sztuką.

- Łączy nas wszystkich pasja - performance - tłumaczą nam powód wizyty w Radomiu. Niemal wszyscy byli już na podobnych warsztatach w innych krajach.

Teraz zostajemy zaproszeni na pokaz

Każdy z uczestników zajęć bierze do ręki jakiś przedmiot. Ławkę, miskę, buty, widelec, szczotkę do zamiatania... Olga trzyma gitarę, Suzanne kawałek czerwonej papryki. Johannse wnikliwie obserwuje zachowanie ćwiczących. Daje drobne uwagi. I już…

Każdy z uczestników wyłącza się fizycznie i psychicznie z rzeczywistości. Ważny jest tylko ruch i powolne przemieszczanie się po sali. Niektóre osoby ćwiczą w dwójkę, jak na przykład Mari i Suzanne, które dzielą się papryką. Danka wędruje po sali wkładając bądź zdejmując buty. Andreas staje na parapecie za zasłoną i nieruchomieje…Inni robią skłony, przystają przy ścianie... Wszystko jak w transie.

- Bo performance jest właśnie takim transem - tłumaczy nam Justyna Woźniak. - Chodzi o absolutne wyłączenie się i skupienie na sobie i swoich działaniach.

Mistrz Johannes

- Performance jest adresowany tylko do publiczności obecnej na pokazie - podkreśla BBB Johannes Deimling, autor projektu Międzynarodowych Warsztatów Performance. - Wyeliminował pośredników i krytykę artystyczną w kontakcie z odbiorcą. W innych dziedzinach artysta prezentuje swoją sztukę a nie siebie. W performance jest zespolenie artysty i dzieła. Została pokonany sztuczna granica rozdziału w sztuce. Performance nie skłania nas do eliminowania swojego życia ze sztuki.

Dlatego sztuką performance zajmuje się już trzynaście lat. Podoba mu się także i to, że jest to sztuka międzynarodowa, łącząca różnych ludzi i sprawiająca im radość.

W czwartek, 13 sierpnia, o godzinie 18 goście zaprezentują radomskiej publiczności efekty kilkudniowego szkolenia przez mistrza. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie