MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żeby w aucie było chłodno

Jerzy Stobiecki
Układ klimatyzacji w samochodzie raz w roku powinien zostać oczyszczony i zdezynfekowany - radzi Mariusz Fereniec z firmy Karasiewicz i Syn, autoryzowanego koncesjonera Renault w Radomiu.
Układ klimatyzacji w samochodzie raz w roku powinien zostać oczyszczony i zdezynfekowany - radzi Mariusz Fereniec z firmy Karasiewicz i Syn, autoryzowanego koncesjonera Renault w Radomiu. Fot. Jerzy Stobiecki
Klimatyzacja w samochodzie nie jest już wyposażeniem luksusowym. Standardowo jest montowana nawet w miejskich autach. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak prawidłowo z nią postępować. A tylko dzięki temu można uniknąć poważnych wydatków. Naprawa układu schładzającego powietrze w aucie jest bardzo kosztowna.

PRAWIDŁOWE UŻYWANIE KLIMATYZACJI

PRAWIDŁOWE UŻYWANIE KLIMATYZACJI

Nieumiejętne użytkowanie klimatyzacji latem może być przyczyną przeziębienia. Dlatego też należy: stopniowo obniżać temperaturę we wnętrzu auta; nie ustawiać nawiewów bezpośrednio na twarz, lepiej ustawić nawiew na szybę i nogi; podczas jazdy po mieście różnica temperatur wewnątrz samochodu i na zewnątrz nie powinna przekraczać 5 stopni; podczas długich podróży nie obniżać temperatury w kabinie pasażerskiej poniżej 22 stopni, dodatkowo warto pić wodę, bowiem klimatyzacja wysusza powietrze; w silnych upałów ustawiać temperaturę w aucie maksymalnie o 9 stopni niższą od tej na zewnątrz.

Zasady obsługi układu klimatyzacji nie są skomplikowane. Przynajmniej raz w roku powinniśmy układ poddać dezynfekcji. Średnio co dwa lata lub co 20-30 tysięcy kilometrów powinniśmy wymienić filtr przeciwpyłkowy, a raz na cztery lata cały układ podać szczegółowemu sprawdzeniu i uzupełnieniu płynów.

W czasie pracy układu klimatyzacji wytwarza się wilgoć. A to niezwykle "przyjazne" środowisko dla rozwoju grzybów i bakterii. Dlatego raz w roku powinniśmy oczyścić układ i poddać go dezynfekcji. O tym, że w układzie rozwinęły się grzyby poznamy wyczuwając w powietrzu dostarczanym do kabiny charakterystyczny zapach zgnilizny. Wilgoć dla układu klimatyzacji jest wręcz zabójcza. Większość elementów układu wykonana jest ze stopów aluminium, które utlenia się pod wpływem wilgoci, co może doprowadzić do poważnej awarii. A tymczasem Wielu kierowców odwiedza warsztat dopiero, gdy stwierdzi, że układ klimatyzacji stał się mniej wydajny.

- Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy doszło do usterki, czy jedynie do zapchania filtra jest przełączenie obiegu powietrza na zamknięty - radzi Mariusz Fereniec, kierownik serwisu Renault w Radomiu. - Jeśli zwiększy się napływ powietrza, to oznacza, że należy wymienić filtr.

Jeśli spadła skuteczność klimatyzacji, prawdopodobnie w układzie znajduje się zbyt mało czynnika chłodzącego. To bardzo prawdopodobne, bo nawet ze szczelnego układu, ubywa rocznie około 10 procent czynnika.

- Przegląd szczelności i uzupełnienie układu klimatyzacji powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz na cztery lata. Zależnie od typu i pojemności układu to wydatek od 150 do 250 złotych - mówi Mariusz Fereniec.

Największym grzechem kierowców wobec klimatyzacji jest niewłączanie jej przez dłuższy czas, na przykład w czasie zimy. To poważny błąd.

- Nawet zimą powinniśmy przynajmniej raz w tygodniu uruchomić klimatyzację. Dzięki temu, ograniczymy rozwój drobnoustrojów i jednocześnie nasmarujemy cały układ - przekonuje Mariusz Fereniec. - Poza tym, włączona klimatyzacja przyspiesza odparowanie szyb, bowiem osusza powietrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie