Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zginął Borys Woźnicki, wielki przyjaciel muzeum w Radomiu

/bk/
Rwoźnicki Podczas nadawnia mu medalu Gloria Artis na wystawie :Lwów miasto otwarte”w 2006 roku w Radomiu.
Rwoźnicki Podczas nadawnia mu medalu Gloria Artis na wystawie :Lwów miasto otwarte”w 2006 roku w Radomiu. muzeum
23 maja zginął w wypadku samochodowym na Ukrainie Borys Woźnicki, dyrektor Lwowskiej Galerii Sztuki, wielki przyjaciel Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu. Miał 86 lat.

- Odszedł człowiek wielkiego formatu. Współpracował z naszym muzeum przez ponad 20 lat. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci - mówi Adam Zieleziński, dyrektor "Malczewskiego.
Dyrektor Woźnicki współpracował z Muzeum imienia Malczewskiego przy największych wystawach, takich jak: "Chłopi w sztuce polskiej", "Epoka Pana Tadeusza", "Dumy hetmańskie", "Huculszczyzna i przede wszystkim "Ukrzyżowany".

W 2006 roku podczas otwarcia wystawy "Lwów - miasto otwarte" odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia dyrektorowi Woźnickiemu medalu "Gloria Artis".

Borys Woźnicki, ukraiński historyk sztuki, dyrektor Lwowskiej Galerii Sztuki, przewodniczący ukraińskiego komitetu narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM), doktor honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie cenił sztukę.

W czasie II wojny światowej służył w karnym oddziale Armii Radzieckiej, po wojnie studiował w lwowskiej Szkole Sztuk Pięknych im. Iwana Trusza, a następnie na wydziale historii sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. W roku 1960 został zastępcą dyrektora Muzeum Sztuki Ukraińskiej, a od roku 1962 dyrektorem Galerii Malarstwa we Lwowie.

W latach 60. XX wieku przyczynił się do uratowania wielu dzieł sztuki rozproszonych w opuszczonych zabytkach Zachodniej Ukrainy. Docierał do zapomnianych dworów, kościołów, klasztorów i cmentarzy, m.in. w Żółkwi, Olesku i Złoczowie, zwoził znajdujące się w nich dzieła sztuki do magazynów muzealnych. W Horodence uratował resztki ołtarza Jana Jerzego Pinzela.

Na zapomnianym cmentarzu odkrył nagrobek Ponińskich z płaskorzeźbą Thorvaldsena. Łącznie uratowano około 36 tysięcy dzieł sztuki. Dzięki jego staraniom w roku 1961 rozpoczęto odbudowę zamku oraz klasztoru w Olesku, zamku w Złoczowie i w Podhorcach oraz baszty w Pietniczanach w rejonie żydaczowskim. Z jego inicjatywy utworzono nowe muzea, m.in. muzeum Jana Jerzego Pinzela we Lwowie. We Lwowie przyczynił się do konserwacji Kaplicy Boimów oraz kościoła i klasztoru OO. Bernardynów.

W 2003 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie