Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimowe ożywienie na rynku pracy w regionie radomskim

Janusz Petz
O ponad 500 osób zmniejszyła się w lutym liczba bezrobotnych w regionie radomskim. Wszystko wskazuje na to, że to pracodawcy będą mieli coraz większe trudności ze znalezieniem chętnych do podjęcia zatrudnienia.

Liczba bezrobotnych zmniejszyła się w lutym we wszystkich powiatach, poza powiatem lipskim. Najwięcej zarejestrowanych bezrobotnych ubyło w samym Radomiu.

Wiosna zaczęła się w tym roku już w miesiącu lutym

Co roku poziom bezrobocia zależy od sezonowej tendencji - w listopadzie, grudniu rośnie i zaczyna zmniejszać się na wiosnę. W tym roku już w lutym statystyki pokazały dobrą koniunkturę na rynku pracy. Jeśli nie będzie nadzwyczajnych niekorzystnych zdarzeń w gospodarce liczba bezrobotnych powinna się zmniejszać jeszcze do miesięcy letnich. - Sami byliśmy ciekawi statystyk z lutego, bo dalszy duży wzrost bezrobocia pokazywałby niepokojącą tendencję. Okazało się jednak, że znów mamy spadki. Nie będą one w kolejnych miesiącach tak duże jak w poprzednich latach, bo powoli dochodzimy „do ściany” na rynku pracy, gdzie już trudno będzie aktywizować i zachęcać do podjęcia zatrudnienia kolejnych bezrobotnych - powiedział Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. Jego zdaniem z około 21 tysięcy bezrobotnych na terenie, który obsługuje radomski „pośredniak”, czyli w Radomiu i powiecie radomskim aż 60 procent osób bardzo trudno będzie zachęcić do podjęcia jakiegokolwiek zatrudnienia. To ludzie długotrwale bezrobotni, zazwyczaj bez kwalifikacji i co gorsza bez chęci do pracy.

- Jest grupa ludzi, którzy czasowo nie mogą podjąć pracy, bo albo zajmują się dzieckiem, albo osobą starszą. Są jednak też ludzie, którzy przyzwyczaili się do takiego stylu życia - bez pracy, bez stałego zajęcia. Ich jedynym źródłem utrzymania, wcale nie tak małym jest pomoc socjalna. Nauczyli się z tego korzystać i myślę, że oni są zupełnie niezainteresowani pracę - powiedział Józef Bakuła. Dodał, że sporo bezrobotnych jest na tyle opornych na pracę, że w ich przypadku nic nie dadzą szkolenia, przekwalifikowania, ani programy aktywizujące zawodowo. Jego zdaniem grono ludzi niezainteresowanych pracą może się systematycznie powiększać. Już teraz szacuje się, że w Radomiu i powiecie radomskim może być 2,5 - 3 tysiące bezrobotnych, dla których zupełnie nieopłacalne może być podjęcie jakiejkolwiek pracy zarobkowej. - Wszystko będzie też zależało od polityków. Musimy stworzyć taki system, aby człowiek podejmujący pracę zasadniczo poprawiał swój status ekonomiczny - powiedział dyrektor radomskiego „pośredniaka”.

Mniej pieniędzy na aktywne formy zwalczania bezrobocia

Powiatowe Urzędy Pracy dostały w tym roku znacznie mniej niż w poprzednich latach pieniędzy na aktywne formy zwalczania bezrobocia. Skuteczność w wydawaniu rządowych, europejskich i pochodzących z Funduszu Pracy pieniędzy trafia jednak do znacznie mniejszej liczby bezrobotnych, bo ich liczba od kilku lat systematycznie maleje. W 2019 roku Powiatowy Urząd Pracy dostanie w sumie 28 milionów złotych, a były lata, w których do radomskiego „pośredniaka” trafiało ponad 70 milionów złotych. Fundusz Pracy dla osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą skończył się już w styczniu. Ci, którzy złożyli wniosek 17 stycznia mogli liczyć jeszcze na dotację przeznaczoną na założenie mikrofirmy, a wnioski złożone dzień później już nie.

- Mamy jeszcze pieniądze na realizację programów dedykowanych do ludzi do 30 roku życia. Na przełomie kwietnia i maja ruszy program z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego dla osób w wieku powyżej 30 roku życia i długotrwale bezrobotnych - mówi Józef Bakuła. Tegoroczną nowością jest fundusz na szkolenie osób już zatrudnionych. W tym przypadku jednak są liczne ograniczenia. Przede wszystkim Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określa priorytety w wydawaniu pieniędzy. Nie wszystkie więc szkolenia można sfinansować z tego źródła. W tym przypadku pracodawcy określają potrzeby, ale urząd pracy może sfinansować jedynie takie szkolenia, które określone są w priorytetach.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Maxel w Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Ścięcie Śmierci w Jedlińsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie