MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Złoci" radomscy tancerze. Zobacz ich w akcji (video)

Redakcja
Skład formacji CMG Junior Radom, która wywalczyła tytuł mistrza Polski formacji latynoamerykańskich do lat 15: Aleksandra Krawczyk, Zuzanna Gruszka, Aleksandra Gierczak, Natalia Gawryś, Małgorzata Kozłowska, Marta Lipiec, Zuzanna Chodyń, Krzysztof Jagodziński, Eryk Przerwa, Adam Zając, Szymon Kramek, Kacper Stolarek, Damian Machnio, Maciej Korczak, Jakub Krawczyk. Opiekunowie Monika Gruszka i Cezary Gruszka.
Skład formacji CMG Junior Radom, która wywalczyła tytuł mistrza Polski formacji latynoamerykańskich do lat 15: Aleksandra Krawczyk, Zuzanna Gruszka, Aleksandra Gierczak, Natalia Gawryś, Małgorzata Kozłowska, Marta Lipiec, Zuzanna Chodyń, Krzysztof Jagodziński, Eryk Przerwa, Adam Zając, Szymon Kramek, Kacper Stolarek, Damian Machnio, Maciej Korczak, Jakub Krawczyk. Opiekunowie Monika Gruszka i Cezary Gruszka. archiwum
CMG Junior to mistrzowie Polski formacji latynoamerykańskich do lat 15 - to pierwszy od dziesięciu lat medal mistrzostw kraju wywalczony przez radomskich tancerzy.

Jakie mają plany?

Zgodnie i bez namysłu odpowiadają, że chcą tańczyć dalej.

- Znają się od lat, tworzą zgraną grupę, mają do siebie i do nas zaufanie. Jeśli unikniemy zmian w składzie jesteśmy przekonani, że będą w stanie wywalczyć tytuł mistrzowski wśród seniorów - zapewniają państwo Gruszkowie.

- Jeszcze do nas nie dotarło, że jesteśmy mistrzami Polski - przyznają zgodnie młodzi radomscy tancerze z formacji CMG Junior, którzy przed kilkoma dniami w Elblągu stanęli na najwyższym stopniu podium wśród formacji latynoamerykańskich w kategorii do lat 15.

Podopieczni Moniki i Cezarego Gruszków zapewniają, że nie kusi ich, aby spróbować swoich sił w popularnych programach i zaprezentować się szerokiej widowni. Chcą dalej ćwiczyć, aby za kilka lat zdobyć złote medale wśród seniorów.

Pierwszą okazją do prezentacji "złotego" układu był Dzień Nauczyciela, zorganizowany w radomskiej Resursie. Po zapowiedzi, młodzi tancerze pojawili się na scenie, którą opuścili po kilkudziesięciu sekundach. Awaria prądu przerwała imprezę.

- Już niedługo, 6 listopada będziemy obchodzić jubileusz 20-lecia istnienia CMG wtedy pokażemy cały układ w kompletny składzie - zapewniają mistrzowie Polski.

ZACZYNALI W PRZEDSZKOLU

Na sukces pracowali przez kilka lat. Sama nauka tańca w grupie trwa około 2 lat. Wcześniej każde z nich przez przynajmniej 2 lata ćwiczyło taniec w parach. W wielu przypadkach, tańczą przez ponad połowę życia. Mają po 11-13 lat, a tańcem zajmują się od 5 roku życia. Najdłuższy "taneczny staż" ma córka państwa Gruszków, Zuzanna. Po raz pierwszy trafiła na zajęcia, gdy miała 3 miesiące i została przywieziona w wózku przez rodziców, którzy nie mieli jej z kim zostawić.

- Ja zaczynałem w przedszkolu - przyznaje Krzysztof Jagodziński. - Nie przejmowałem się tym, że ktoś może śmiać się z tego, że uprawiam taniec. Teraz jestem mistrzem Polski i ja mogę się śmiać.

Krzysztof, to jeden z bardziej otwartych członków zespołu. Pasję do tańca zaszczepiła w nim mama. Nie poszedł w ślady ojca, znanego w Radomiu... trenera karate. To z inspiracji Krzysztofa powstał program, który przyniósł młodym tancerzom tytuł mistrzowski.

- W ubiegłym roku w czasie każdego wyjazdy słuchali muzyki z filmu "High School Musical" - wspomina Monika Gruszka, trenerka radomskich tancerzy. - Prym wiódł Krzysztof. Znali wszystkie piosenki na pamięć. Pomyśleliśmy z mężem, że skoro znają, śpiewają, czemu nie ułożyć do tych piosenek programu.

Cezary Gruszka, trener i choreograf radomskiej formacji zdradza, że znajomość muzyki, jej "czucie" może być tajemnica sukcesu.

- Nigdy nie zatańczy się dobrze do muzyki, która do nas nie "trafia", której nie "czujemy" - przekonuje pan Cezary. - Tam muzyka wypłynęła z nich samych.

W grudniu ubiegłego roku pan Cezary odebrał gotową płytę z muzyką, przygotowaną w Niemczech, do której miał powstać układ.

JESZCZE RAZ, Z JAJEM

Równolegle z choreografią, której przygotowaniem zajął się pan Cezary powstawały projekty strojów.

- To moja "działka" - zastrzega pani Monika. - W tym wypadku nie mieliśmy kłopotu z doborem kolorystyki. Biało-czerwone barwy narzucały się same. To były barwy tancerzy z filmu. A poza tym to nasze barwy narodowe pomogą nam w starach za granicą.

Stroje muszą nie tylko podkreślać sylwetki tancerzy i prezentować się efektownie. Muszą również zapewnić im swobodę ruchów a przy swojej zwiewności być jednocześnie wytrzymałe. Przemyślenia wymagały także pozostałe elementy stroju. Ozdoby naszywane na suknie, bransoletki, makijaż i fryzury.
Jak zapewniają opiekunowie tancerzy największymi sponsorami są rodzice dzieci. Ktoś zorganizuje transport, ktoś pomoże w szyciu strojów. Agnieszka Krawczyk, której dwoje dzieci tańczy w grupie, czesała wszystkie dziewczynki.

Po miesiącach doskonalenia układu, młodzi tancerze wyjechali do Elbląga na mistrzostwa Polski. Nie były to ich debiut. Po raz pierwszy w tym składzie zatańczyli dwa lata temu. Byli najmłodszą grupą. W ubiegłym roku awansowali do półfinału. Trenowali 3 razy w tygodniu, cierpliwie powtarzając przygotowany układ.

- Najczęściej słyszeliśmy na treningach "jeszcze raz, z jajem" - śmieją się młodzi tancerze.

Byli na warsztatach tanecznych na Węgrzech, obserwowali najlepsze formacje startujące w mistrzostwach świata. W tym roku okazali się najlepsi. Pokonali między innymi młodszych kolegów, startujących jak CMG Maskotki.

- Dla nas to kolejny, siódmy już tytuł, ale dla dzieci było to ogromne przeżycie. Najważniejsza była ich radość, to jak się cieszyli ze złotego medalu - mówi pani Monika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie