Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złodzieje stroiszu niszczą lasy w regionie radomskim. Przed Dniem Wszystkich Świętych kradzieży jest najwięcej. Leśnicy ruszją na patrole

OPRAC.:
Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Złodzieje kradnąc stroisz niszczą całe połacie lasów jodłowych, wiele ogołoconych drzew obumiera.
Złodzieje kradnąc stroisz niszczą całe połacie lasów jodłowych, wiele ogołoconych drzew obumiera. Lasy Państwowe Radom
Przed Wszystkim Świętymi w lasach są całodobowe patrole. Wszystkich upilnować się nie da. Leśnicy apelują: kupujcie wiązanki z pewnych źródeł. Jodły ogołocone z gałązek obumierają.

Złodzieje stroiszu niszczą lasy. Przed Dniem Wszystkich Świętych kradzieży jest najwięcej

Październik i listopad to okres wytężonej pracy Straży Leśnej – trwa akcja „Stroisz”. Wiąże się to z dniem Wszystkich Świętych i nasilonymi w tym okresie kradzieżami stroiszu. Tradycja zdobienia grobów wiązankami na bazie stroiszu jodłowego ma negatywne konsekwencje dla lasu. Nadal duża część oferowanych na rynku gałązek jodłowych pozyskiwana jest nielegalnie. W tym okresie niszczone są również inne rośliny, w tym chronione mchy, z których robione są ozdobne kompozycje na groby.

- Złodzieje stroiszu niszczą przede wszystkim młode jodełki, często ogołacając je z niemal wszystkich gałązek. Tak uszkodzone drzewko w najlepszym razie będzie się regenerować przez kilka sezonów, jednak często z braku aparatu asymilacyjnego obumiera - informuje Edyta Nowicka, rzecznik prasowy Lasów Państwowych w Radomiu.

Jodła występuje niemal na całym terenie podległym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Przypadki kradzieży gałęzi jodłowych zdarzają się na przykład w Puszczy Kozienickiej. Tu udział jodły wynosi nieco ponad 3 procent drzewostanu. Obraz sosnowych lasów podbitych jodłowymi podrostami, tu i ówdzie przedostającymi się do górnego piętra drzewostanu, jest charakterystyczny dla żyźniejszych fragmentów tego terenu. Szczególnie dotkliwe są przypadki dewastacji drzewostanów jodłowych w miejscach, gdzie została ona podsadzona z myślą o przebudowie drzewostanów, tak by były one odporniejsze i bardziej różnorodne.

Młode jodły na celowniku złodziei

- Jeden metr przestrzenny stroiszu jodłowego to zwykle około 600 do 1000 gałązek! By przygotować taką partię jedliny, złodzieje niszczą nawet kilkanaście arów gęstego odnowienia jodłowego. Dzieje się tak pomimo oferty sprzedaży stroiszu przez większość jednostek Lasów Państwowych na południu kraju informuje Edyta Nowicka. - W wielu nadleśnictwach celowo planuje się zabiegi hodowlane w drzewostanach jodłowych na okres przedświąteczny. Okazuje się jednak, że dla odbiorców hurtowych korzystniejszy jest zakup gałązek pozyskiwanych z najmłodszych drzewek cechujących się delikatniejszymi gałązkami, których znacznie więcej mieści się w metrze przestrzennym niż z gałęzi starszych drzew wycinanych legalnie w ramach zabiegów hodowlanych.

Patrole w lasach przez całą dobę

Przeciwdziałając szkodom w okresie przed Wszystkimi Świętymi oraz przed świętami Bożego Narodzenia leśnicy prowadzą całodobowe patrole w okolicach narażonych na kradzieże. W tym okresie intensywna jest też współpraca z jednostkami policji, straży miejskiej, straży łowieckiej i inspekcją transportu drogowego. Organizowane są wspólne akcje i patrole, w tym skierowane głównie na kontrolę punktów sprzedaży stroiszu. Mimo nagłaśniania problemu Straż Leśna stwierdza corocznie kilkadziesiąt przypadków nielegalnego pozyskiwania gałązek. Strażnicy dla wykrycia sprawców niszczenia odnowień jodłowych posługują się również kamerami. Przestępcy ujęci na gorącym uczynku muszą się liczyć z karami.

Mandat za kradzież stroiszu wynosi do 500 złotych, sprawy często są także kierowane do sądu.

informuje Edyta Nowicka.

W 2020 roku na terenie nadleśnictw dyrekcji w Radomiu odnotowano 67 przypadków kradzieży stroiszu, w czasie których skradziono 112 metrów gałęzi jodłowych, w 2021 roku odnotowano ich już 50.

Kupując wiązankę lub wieniec na grób swoich bliskich, czy inne ozdoby na bazie roślin leśnych, warto zapytać o pochodzenie gałązek i innych elementów, z których została zrobiona. Uczciwy nabywca otrzymuje w nadleśnictwie odpowiedni dokument potwierdzający legalność zakupu.

- zachęca Edyta Nowicka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie