Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota setka - oto giganci radomskiej gospodarki! Zobacz, kto jest w czołówce najlepszych firm

Redakcja
Redakcja "Echa Dnia" już po raz drugi przygotowała listę 100 największych przedsiębiorstw naszego regionu. Dla wielu dane dotyczące największych lokalnych przedsiębiorstw mogą być zaskoczeniem.

Chcemy promować jawność życia gospodarczego

Ci, którzy inwestują na giełdzie papierów wartościowych wiedzą, że w każdej chwili mogą zajrzeć nie tylko do wyników finansowych firm, dostać wyczerpujące informacje na temat podpisanych właśnie umów, a nawet poznać ilość akcji, które posiadają najważniejsi akcjonariusze i wyliczyć wartość tych walorów po aktualnym kursie. Wszystko po to, aby każdy mógł podjąć decyzję w sprawie ewentualnego kupna lub sprzedaży akcji konkretnej firmy w oparciu o racjonalne przesłanki.
Upublicznianie danych finansowych firm to także ważna rzecz dla potencjalnych kontrahentów, klientów, pracowników tych podmiotów gospodarczych, polityków, samorządowców, ale też dla samych firm, które mają w ten sposób okazję przekonać do siebie innych uczestników życia gospodarczego swoimi osiągnięciami.
Główny Urząd Statystyczny dostarcza bardzo ogólnej wiedzy na temat procesów gospodarczych, nie daje natomiast możliwości przyjrzenia się z bliska pojedynczym firmom, które niekiedy mają ogromny wpływ na życie gospodarcze i społeczne miasta, powiatu czy regionu.
Postulat jawności życia gospodarczego znalazł swoją realizację w ustawowym obowiązku nałożonym na firmy publikowania danych finansowych w Monitorze Polskim "B", bądź dostarczania sprawozdań do Krajowego Rejestru Sądowego. W tej chwili każdy może wejść do siedziby Sądu Rejonowego XIV Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego w Warszawie i "prześwietlić" dowolną firmę z regionu radomskiego, z którą chce robić interesy. Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców do korzystania z tej możliwości lub po prostu do lektury naszego rankingu "Złotej Setki".

Aby wybrać 100 największych przedsiębiorstw z regionu radomskiego musieliśmy przyjąć stosowne kryteria. To właśnie one zadecydowały o miejscu na naszej liście.

Kryteria można oczywiście przyjąć różne i w zależności od tego, które uzna się za najważniejsze, nasza lista mogłaby mieć zupełnie inny wygląd. Jednak, wzorem podobnych rankingów ogólnopolskich, przyjęliśmy jako najważniejsze kryterium przychody za rok ubiegły. Wyszliśmy z założenia, że to wysoka sprzedaż towarów, produktów i usług świadczy o tym, czy firma jest duża, czy mała, czy zdobywa nowe rynki, czy jej produkty bądź usługi znajdują szerokie grono nabywców.

Podstawowym źródłem naszej wiedzy o największych firmach regionu radomskiego był Dziennik Urzędowy Rzeczypo-spolitej Polskiej "Monitor Polski B". Ogłasza się w nim między innymi sprawozdania finansowe wskazane w przepisach o rachunkowości. Do tego zbioru trafia każda instytucja i firma, która spełnia dwa z trzech warunków: zatrudnia w ciągu roku w przeliczeniu na pełne etaty nie mniej niż 50 osób, notuje na koniec roku obrachunkowego sumę aktywów bilansu nie mniejszą niż równowartość 2,5 miliona euro, albo osiąga w ciągu roku przychody netto ze sprzedaży towarów i usług nie mniejsze niż 5 mln euro.

Do dziennika urzędowego może jednak nie trafić nawet bardzo duża firma, na przykład taka, która ma niewielki własny majątek, zatrudnia niewiele osób, ale za to notuje duże przychody. To duża strata, ale z drugiej strony musimy sobie uświadomić, że mówimy o gigantach, którzy często stanowią mniej znaczący element życia gospodarczego. Może to być chociażby firma importowo - eksportowa, która jedynie fakturuje duże przepływy towarów, ale sama niczego nie produkuje i zatrudnia zaledwie kilka osób.
W ponad 3 tysiącach numerów Monitorów Polskich "B", jakie ukazały się w 2008 i 2009 roku znaleźliśmy zaledwie 40 firm z regionu radomskiego.

Nasz ranking w liczbach

Nasz ranking w liczbach

415 firm - do takiej liczby podmiotów, o których wiedzieliśmy, że osiągają kilkumilionowe roczne przychody ze sprzedaży towarów i usług, wysłaliśmy nasze ankiety.
2 tysiące - taką liczbę połączeń telefonicznych wykonaliśmy, próbując skontaktować się z szefami, bądź właścicielami firm, aby poprosić ich o udostępnienie potrzebnych danych.
5 dni - zajęła nam praca w XIV Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego, gdzie przeglądaliśmy akta radomskich przedsiębiorstw oraz Bibliotece Narodowej, gdzie korzystaliśmy z Monitorów Polskich "B".
3 tysiące - numerów Monitora Polskiego "B", gdzie publikowane są sprawozdania finansowe największych firm, ukazało się w latach 2008 i 2009. W ich spisach treści znaleźliśmy sprawozdanie finansowe około 40 podmiotów z regionu.

W ciągu ostatnich kilku lat sporządziliśmy na użytek redakcji, listę ponad firm z regionu, o których wiemy, że w ciągu roku osiągają co najmniej kilkumilionowy przychód ze sprzedaży. Do wszystkich takich podmiotów wysłaliśmy ankietę oraz list przewodni wyjaśniający powody, dla których przygotowujemy nasz ranking. Z wszystkimi skontaktowaliśmy się też telefonicznie. Dziękujemy wszystkim, którzy odesłali nam ankietę, nawet jeśli zawierała ona niepełne dane, brakowało zysku netto, albo liczby zatrudnionych pracowników. Będziemy nadal śledzili rozwój tych firm, bo uważamy, że warto promować takie podmioty gospodarcze, które nie mają nic do ukrycia przed miesz-kańcami regionu, którzy są lub mogą być ich klientami bądź potencjalnymi kontrahentami.

Ważnym źródłem informacji podczas poszukiwania gigantów regionalnej gospodarki były informacje uzyskane z Krajowego Rejestru Gospodarczego. Zdajemy sobie sprawę, że również na tym szczeblu selekcji firm do rankingu, mogliśmy pomi-nąć wiele dużych podmiotów gospodarczych. Można tylko podać, że w XIV Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego w Warszawie, który obsługuje Mazowsze, z wyłączeniem Warszawy, jest zarejestrowanych prawie 1500 firm i instytucji z samego tylko miasta Radomia.

Obserwatorzy lokalnego życia gospodarczego mogą być zawiedzeni z powodu braku na naszej liście niektórych przedsiębiorstw, znanych nie tylko w regionie. Powody tego stanu rzeczy są różne. Nie wszyscy wiedzą, że wiele prężnych firm to tak naprawdę podmioty zarejestrowane poza naszym regionem. To chociażby znany producent ceramiki sanitarnej Radimp, który jest firmą katowicką. W Starej Wsi w gminie Belsk Duży ma swoją główną fabrykę firma Ferrero, znana z produkcji jajek - niespodzianek, ale włoski potentant zarejestrował tę firmę w Warszawie. Z tych samych powodów nie ma na naszej liście fabryki Pepsi w Michrowie, przysuskiej fabryki soków Hortexu, albo Browarów Wareckich, które przed kilku laty stały się częścią Grupy Żywiec.

W naszym zestawieniu znalazły się nie tylko spółki prawa handlowego, ale także osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą. Czasami jest ona tak imponująca, że przewyższa poziomy dochodów dużych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcyjnych. Trzeba dodać, że osoby fizyczne, prowa-dzące działalność, nie mają w ogóle obowiązku przekazywania sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego.
Dołożyliśmy wszelkich starań, aby w pierwszej setce znalazły się wszystkie największe firmy regionu i wszystkie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Nie wszyscy jednak odesłali nam ankiety, nie wszyscy złożyli bilanse w Krajowym Rejestrze Sądowym. Część firm odmówiła podania jakichkolwiek danych i jeśli nie były one dostępne w jakimkolwiek innym źródle, odstąpiliśmy od umieszczania tego podmiotu na naszej liście.
Wkrótce opublikujemy także "poczekalnię" Złotej Setki"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie