MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł profesor Grzegorz Pieńkowski - geolog specjalizujący się w stratygrafii, sedymentologii. Rozpropagował odkrycia w gminie Borkowice

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Zmarł prof. Grzegorz Pieńkowski.
Zmarł prof. Grzegorz Pieńkowski. Archiwum
Nie żyje profesor Grzegorz Pieńkowski, był wybitnym geologiem, specjalizującym się w stratygrafii, sedymentologii, paleoekologii i ichnologii. Był cenionym naukowcem i mentorem dla wielu geologów. Był autorem licznych publikacji naukowych, w tym książek i artykułów, które przyczyniły się do rozwoju wiedzy o geologii Polski i Europy. Był gorącym orędownikiem powstania w Borkowicach geoparku. Swoimi artykułami i nagraniami w licznych stacjach telewizyjnych rozpropagował odkrycie oraz miejscowość i Gminę Borkowice.

Zmarł profesor Grzegorz Pieńkowski

W środę w nocy w szpitalu w Warszawie zmarł prof. Grzegorz Pieńkowski – znany w Polsce i na świecie geolog, niezmordowany tropiciel dinozaurów, który przemierzał ziemię świętokrzyską i radomską w poszukiwaniu ich śladów.

11 maja profesor Pieńkowski obchodziłby 70 urodziny. Przez większość kariery zawodowej prof. Grzegorz Pieńkowski był związany z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym, był też wykładowcą na Uniwersytecie w Lund w Szwecji i Konsulem Generalnym RP w Sydney. W latach 80-tych był działaczem Solidarności i członkiem Prymasowskiej Rady Społecznej.

Pełnił funkcje przewodniczącego sieci badawczej Unii Europejskiej dotyczącej węglowodorów niekonwencjonalnych oraz kierownika projektu NATO badającego kwestie związane z magazynowaniem węglowodorów w strukturach solnych. Był też współliderem światowego projektu badawczego IGCP, dotyczącego globalnych korelacji morskich i kontynentalnych utworów jurajskich, członkiem zespołu dużego projektu badawczego realizowanego w ramach ICDP (Międzynarodowego Projektu Wierceń Kontynentalnych), dotyczącego fundamentalnych zmian globalnych w epoce wczesnej jury. Profesor Grzegorz Pieńkowski był także wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Subkomisji Stratygrafii Jury oraz współredaktorem czasopisma „Volumina Jurassica”. Opublikował 160 prac naukowych, w tym 7 monografii i arkuszy map geologicznych, jest autorem wielu artykułów, wywiadów i scenariuszy wystaw o charakterze popularnonaukowym.

W lipcu 2021 roku wraz z doktorem Grzegorzem Niedźwieckim dokonał w Borkowicach odkrycia licznych i perfekcyjnie zachowanych tropów dinozaurów sprzed 200 mln lat. Jakością zachowania dorównują one najlepszym znanym odkryciom z Grenlandii, Ameryki Północnej, Afryki Południowej czy Chin. Jak wielokrotnie podkreślał Borkowice to prawdziwy skamieniały skarbiec, stanowisko pod każdym względem wyjątkowe, a dla naukowców to wyjątkowa okazja na lepsze poznanie wczesnej ewolucji dinozaurów. Był gorącym orędownikiem powstania w Borkowicach geoparku. Swoimi artykułami i nagraniami w licznych stacjach telewizyjnych rozpropagował odkrycie oraz miejscowość i Gminę Borkowice.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie