Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Zbigniew Lesisz, zasłużony mieszkaniec Zwolenia, odznaczony medalem. Miał 92 lata

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Zmarł Zbigniew Lesisz.
Zmarł Zbigniew Lesisz. Muzeum Regionalne w Zwoleniu
W czwartek, 16 listopada Muzeum Regionalne w Zwoleniu poinformowało o śmierci Zbigniewa Lesisza, zasłużonego mieszkańca i badacza wspomnianego miasta. Miał 92 lata.

Zmarł Zbigniew Lesisz, zasłużony mieszkaniec Zwolenia, odznaczony medalem. Miał 89 lat

Wytrwale i z wielką starannością gromadził i opracowywał wszelkie informacje, pozostawiając po sobie szereg publikacji o historii Zwolenia i jego mieszkańców. Przekazane przez niego materiały, książki i inne zabytki w znacznym stopniu wzbogaciły kolekcję Muzeum Regionalnego w Zwoleniu. Zawsze wykazywał również zainteresowanie bieżącymi sprawami, czego najlepszym dowodem będzie jego zaangażowanie w prace Komitetu Obchodów Jubileuszu 600-lecia Zwolenia.

Uroczystości pogrzebowe Zbigniewa Lesisza odbędą się w dniu 21 listopada 2023 roku. Rozpoczną się nabożeństwem o godzinie 10 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, następnie urna z prochami zostanie złożona na cmentarzu parafialnym w Zwoleniu.

Zbigniew Lesisz urodził się 3 maja 1931 roku w Zwoleniu. Po uzyskaniu matury w Miejskim Gimnazjum i Liceum w Zwoleniu podjął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. W roku 1954 uzyskał dyplomu inżyniera mechanika, w ramach nakazu pracy przez kilka lat pracował w swoim zawodzie w województwie zielonogórskim w Kietrzu. W 1965 roku rozpoczął pracę na budowie Zakładów Azotowych w Puławach. Pracował do przejścia na emeryturę. Był jednym z założycieli w Zakładach Związku Zawodowego "Solidarność" i aktywnym działaczem związku. Był inicjatorem i przewodniczącym komitetu założycielskiego samorządu pracowniczego w zakładach.

Poza pracą zawodową, od najmłodszych lat interesował się problematyką Zwolenia. Zbierał materiały dotyczące przeszłości rodzinnego miasta. Dzięki temu odkrył szereg nieznanych bądź zapomnianych zdarzeń i faktów, a także przywrócił pamięć o ludziach wybitnych i zasłużonych dla dziejów Zwolenia i jego okolic.

Zebrane materiały posłużyły do opublikowania kilkunastu książek o tematyce historycznej w ramach serii "Biblioteka Zwoleńska imienia doktora Jana Pawłowskiego" i licznych artykułów w prasie regionalnej. Był wydawcą, redaktorem i autorem tekstów w lokalnym czasopiśmie "Trzęsiworek” i "Trzęsiworek Bis", na łamach których publikował teksty popularno-naukowe, ale też włączał się w debatę publiczną, opisując problemy, z którymi stykali się mieszkańcy ziemi zwoleńskiej.

Za swoje zaangażowanie w sprawy Zwolenia został wyróżniony w 1997 roku medalem Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej. Był także honorowym obywatelem Kietrza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie