Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w siedzibach sądów w Radomskiem. Czy wejdą w życie?

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Grzegorz Wójtowicz negatywnie zaopiniował propozycje ministra.
Grzegorz Wójtowicz negatywnie zaopiniował propozycje ministra. archiwum
Grzegorz Wójtowicz, prezes Sądu Okręgowego w Radomiu, ocenił negatywnie plany ministra sprawiedliwości. Przedstawił inne propozycje.

W grudniu 2011 roku mister sprawiedliwości przysłał do prezesa Sądu Okręgowego w Radomiu projekt zmian w organizacji sądów do zaopiniowania.

Plany resortu przewidują likwidację sadów rejonowych w Lipsku, Przysusze, Szydłowcu i Zwoleniu.

W ich dotychczasowych siedzibach pozostałyby wydziały zamiejscowe, rozpatrujące sprawy cywilne, karne oraz rodzinne i nieletnich. Przysucha miałaby być podporządkowana Grójcowi, Lipsko i Szydłowiec Radomiowi a Zwoleń - Kozienicom.

4 stycznia 2012 roku odpowiedź była gotowa. Została przygotowana po konsultacjach Grzegorza Wójtowicza z prezesami sądów rejonowych.

- Moja opinia jest negatywna, gdyż proponowane zmiany nie poprawią funkcjonowania sądownictwa powszechnego w okręgu, budzą też szereg zastrzeżeń i wątpliwości - mówił Grzegorz Wójtowicz.

INNE PROPOZYCJE

Jego zdaniem Sąd Rejonowy w Radomiu, w którym pracuje już 300 osób i który dysponuje słabymi warunkami lokalowymi, nie powinien być dodatkowo obciążany wchłonięciem jeszcze sądów w Lipsku i Szydłowcu.

Jeśli miałoby dojść do zmian, to w strukturach kozienickiego sądu - według prezesa - powinien się znaleźć nie tylko Zwoleń, ale i Lipsko. Przysucha - w jego opinii - powinna pozostać siedzibą sądu rejonowego powiększonego o sąd szydłowiecki.

- Inne wątpliwości dotyczą wydziałów ksiąg wieczystych. W projekcie rozporządzenia nie ma mowy na ten temat. I choć prowadzony jest proces migracji danych do wersji elektronicznej, to nadal w sądach muszą być archiwa tradycyjnych ksiąg. Obecne sądy takie archiwa mają, ale nowe sady takich możliwości lokalowych już by nie miały. Problemem jest też to, jak sądy miałyby zarządzać wydziałami zamiejscowymi. Muszą one mieć przecież obsługę, działają w nich służby informatyczne, wokandy elektroniczne, tajne kancelarie, biura podawcze, zespoły kuratorów - wylicza Grzegorz Wójtowicz

ZGROMADZENIE TEŻ PRZECIWNE

Prezes przyznał, że pomimo pozostawienia obecności sądów w postaci wydziałów zamiejscowych, niektóre ze spraw trzeba będzie załatwiać w siedzibach sądów rejonowych.

Nie wiadomo też, jak będzie wyglądała praca komorników, ściąganie należności wynikających z orzeczeń sądowych.

Przeciwko ministerialnym propozycjom wypowiedziało się również zgromadzenia ogólne sędziów okręgu radomskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie