MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w składce zdrowotnej. Zyska ponad 90 proc. firm. Czy przedsiębiorcy będą mieli lepiej niż etatowcy?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej to spora ulga dla przedsiębiorców. Oszczędności sięgną nawet 800 zł miesięcznie.
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej to spora ulga dla przedsiębiorców. Oszczędności sięgną nawet 800 zł miesięcznie. 123rf.com/detailfoto
Z dniem 1 stycznia 2025 roku wielu przedsiębiorców odczuje ulgę. Minister finansów przestawił właśnie propozycję zmian w składce zdrowotnej. Zyskać ma ponad 90 proc. firm. Jak będzie naliczana składka zdrowotna w przyszłym roku? Jakie oszczędności będą generować proponowane zmiany? Kontrowersji nie brakuje.

Spis treści

Zmiany w składce zdrowotnej. Średni zysk: 800 zł co miesiąc

Minister finansów Andrzej Domański poinformował w czwartek 21 marca o planowanych zmianach w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych składka zdrowotna będzie wynosić 9 proc. od 75-proc. minimalnego wynagrodzenia. W warunkach 2024 roku będzie to około 286,33 zł – przekazał szef resortu finansów.

To powrót do pewnego kompromisu, który obowiązywał przed Polskim Ładem i jak się okazuje także spore oszczędności. Na ten moment przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych opłacają składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od dochodu. A ile wyniesie składka zdrowotna po zmianach w 2025 roku? Nadal obowiązywać będą 3 systemy:

  • skala i karta podatkowa: 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 300 zł;
  • podatek liniowy: 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia dla prognozowanych dochodów do dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia LUB 4,9 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 2-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia;
  • ryczałt: 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia dla prognozowanych dochodów do czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia LUB 4,9 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 2-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Główna zmiana polega zatem na tym, że składka zdrowotna nie będzie już zależeć od dochodu w przypadku większości przedsiębiorców.

Zyskują wszystkie JDG na skali i podatku liniowym. Próg opłacalności skali przesuwa się powyżej 20 tys. zł miesięcznie! Liniówka stanie się ekskluzywną formą opodatkowania. Ryczałt traci na atrakcyjności - to akurat dobry kierunek - pisze Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich na platformie X.

Także ekonomista Jakub Sawulski, wylicza, że „przedsiębiorca z miesięcznym dochodem 15 tys. zł zyska na zmianach co miesiąc 800 zł, czyli prawie 10 tys. zł rocznie”.

Składki w firmie niższe niż na etacie?

Na zmianach w składce zdrowotnej ma skorzystać ok. 93 proc. przedsiębiorców, co budżet państwa kosztować będzie około 5 mld zł rocznie. Kontrowersji jednak nie brakuje:

Większość przedsiębiorców będzie płaciło składkę zdrowotną niższą niż pracownicy na płacy minimalnej - pisze Sawulski na platformie X.

I to rodzi szereg komentarzy o sprawiedliwość nowego systemu. Internauci zastanawiają się, dlatego przedsiębiorcy mają płacić mniej niż osoby na etacie:

Ktoś zarabia minimalną pensję, ledwo starcza mu na życie, ale ma płacić więcej niż ktoś, kto zarabia bardzo dużo na B2B? - pyta Jacek Gądek, dziennikarz gazeta.pl

Ale czy na pewno tak jest? Rynek pracy w Polsce nadal jest propracowniczy. Przedsiębiorcy płacą szereg składek niezależnie od tego, czy zarabiają, czy nie. Często łączne należności wobec ZUS przekraczają nawet 3 tys. zł/msc.

Zmiany w składce zdrowotnej. Zyska ponad 90 proc. firm. Czy przedsiębiorcy będą mieli lepiej niż etatowcy?
Łukasz Kozłowski na platformie X. Zmiany w składce zdrowotnej mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. System ponownie ma być bardziej przejrzysty i przewidywalny.

Zmiany w składce zdrowotnej mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. System ponownie ma być bardziej przejrzysty i przewidywalny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w składce zdrowotnej. Zyska ponad 90 proc. firm. Czy przedsiębiorcy będą mieli lepiej niż etatowcy? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie