Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znakomity krakowski "Peregrinus" skłonił widzów w Radomiu do refleksji. To był spektakl "Ulicy Teatralnej"

Barbara Koś
Spektakl "Peregrinus" inspirowany twórczością twórczością poetycką Thomasa Stearns Eliota był drugim po "Arce" Teatru Ósmego Dnia wydarzeniem festiwalu.
Spektakl "Peregrinus" inspirowany twórczością twórczością poetycką Thomasa Stearns Eliota był drugim po "Arce" Teatru Ósmego Dnia wydarzeniem festiwalu. Tadeusz Klocek
To był bardzo udany wieczór teatralny. W ramach festiwalu "Ulica Teatralna" pokazano w piątek, 24 lipca, dwa "pełnokrwiste" oblicza teatru. Brawo!

Wieczór zaczął się o godzinie 20.00, występem aktorów Teatru Powszechnego, którzy zaprezentowali kolejne odsłony spektaklu "Sceny Miłosne" w reżyserii Małgorzaty Potockiej według scenariusza Natalii Samojlik.

Przygotowane dialogi miłosne pomiędzy Klarą i Wacławem z fredrowskiej "Zemsty" w wykonaniu Agnieszki Grębosz i Adama Majewskiego, a także Justysi i Alfreda czyli Katarzyny Dorosińskiej i Marka Brauna przywołały piękno języka i polskiej teatralnej tradycji. Za to zaprezentowany o godzinie 21.00 "Peregrinus" w wykonaniu Teatru KTO z Krakowa,pokazał nie tylko całkiem odmienny gatunek teatru, ale także przywołał widzów na ziemię. Oto jacy jesteśmy dziś. Oto co się z nami zrobiło.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Oto wychodzi na Plac Jagielloński grupa kilkunastu osób. Są swobodni, lekko ubrani... Niedługo. Z miejsce ubierają się w garnitury, panie w garsonki. Już są spętani. A gdy już włożą leżące przed nimi wielkie maski, chwycą laptopy, (ten rekwizyt pełni jeszcze inne funkcje, na przykład krzesełka przy biurku), stają się niewolnikami XXI wieku. Niewolnikami Korporacji i Cywilizacji.

Biegną z laptopami do biurowca, zasiadają przy biurkach i komputerach, gorliwie stukają w nie, czujni by przypodobać się szefowej na szpilkach, która "za dobre wynagradza, a za złe karze". A gdzie w tym betonowym świecie miejsce dla prywaty? Domu?

I chociaż jesteśmy świadkami niektórych niby zabawnych scen, śmiechu jakoś nie słychać. Tak jak zapowiadali jego twórcy przedstawienie jest gorzką satyrą na świat współczesnego Człowieka - Everymana, zawieszonego pomiędzy domem, a korporacją.

Oddajmy jeszcze raz głos autorom spektaklu: Peregrinus XXI wieku swoją drogę przez życie identyfikuje z drogą do pracy, a konsumpcja staje się dla niego dominującą religią. Domem Peregrinusa jest witryna sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej.

Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech. A przedstawienie "Peregrinus" to groteskowy moralitet wędrujący przez ulice dzisiejszej cywilizacji.

Spektakl inspirowany twórczością twórczością poetycką Thomasa Stearns Eliota był drugim po "Arce" Teatru Ósmego Dnia wydarzeniem festiwalu. Prezentowany był m.in. w Anglii, Chinach, Chorwacji, we Francji, w Gruzji, Hiszpanii, Iranie, Japonii, Kanadzie, Korei, na Litwie, w Niemczech, Rosji, Rumunii (nagroda Tony’ego Bulandra dla najlepszego spektaklu ulicznego na Babel Fast w Targoviste 2016), USA, we Włoszech oraz w wielu miastach Polski.

„Peregrinus” ma wersję nocną i dzienną. W Radomiu pokazano wersję nocną. Wymieńmy twórców : koncept masek: Spitfire Company, projekt masek: Joanna Jaśko-Sroka, scenografia, kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka, ruch, choreografia: Eryk Makohon, scenariusz, opracowanie muzyczne, reżyseria: Jerzy Zoń.

Wykonawcy: Karolina Bondaronek, Paulina Lasyk/Agata Łabno, Grażyna Srebrny-Rosa/Dorota Wacek, Justyna Wójcik, Marta Zoń/Monika Daukszo, Sławek Bendykowski/Marcin Dąbrowski, Bartek Cieniawa, Paweł Monsiel/Krzysztof Tyszko, Michał Orzyłowski/Krzysztof Cybulski.

Ilu widzów obejrzało tę "Ulice"? Zgodnie z zasadami sanitarnymi liczbę miejsc w strefie widzów ograniczono do 150 osób. Pozostałe osoby mogły oglądać spektakl, spacerując wokół Placu Jagiellońskiego po wyznaczonych trasach komunikacyjnych.

To nie wszystko. Spektakl transmitowano równocześnie na teatralnym you tubie. Do tej chwili zanotowano tam 3, 4 tysiące wejść!

Radom na instagramie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie