Znamy triumfatorów mistrzostw Europy w Nordic Walking na poszczególnych dystansach. Zawody gościły w gminie Jedlińsk. Zobacz zdjęcia

Radosław Olchowski
Mistrzostwa Europy w Nordic Walking odbywają się na lotnisku Aeroklubu Radomskiego w Piastowie, w gminie Jedlińsk. Tadeusz Klocek
Lotnisko Aeroklubu Radomskiego w Piastowie w gminie Jedlińsk było areną zmagań mistrzostw Europy INWA w Nordic Walking. W imprezie wzięli udział zawodniczki i zawodnicy z kilkunastu europejskich państw.

Mistrzostwa Europy w Nordic Walking w gminie Jedlińsk

INWA International Nordic Walking Federation to najstarsza i największa organizacja w dyscyplinie nordic walking na świecie, zrzeszająca ponad 20 krajów. Tym razem zawody o medale na Starym Kontynencie gościły w regionie radomskim. Bazą chodziarzy z kijkami było Lotnisko w Piastowie.

Organizatorzy przygotowali trzy dystanse. Najdłuższy liczył 21 kilometrów. W tej rywalizacji triumfował Hiszpan Ramon Alvarez, który przeszedł dystans w dwie godziny, 13 minut i 52 sekundy. Na drugim miejscu uplasował się Marcin Michalec z Krosna (2:15,13), a trzecia była reprezentantka Polski Elżbieta Michalec (2:19,02), która jednocześnie wygrała klasyfikację open kobiet. Najdłuższy z odcinków ukończyło 51 zawodniczek i zawodników.

Z kolei na 10 kilometrowej trasie wystartowało 74 miłośników Nordic Walking. Całe podium przypadło reprezentantom Polski. Na najwyższym stopniu podium stanął Jacek Witucki z Poznania (1:00,29), srebro wywalczył Andrzej Dziedziewicz z Warszawy (1:00,58), natomiast brązowy medal przypadł Tomaszowi Marczakowi (1:02,25). W gronie pań dystans 10 km. Najszybciej pokonała Agnieszka Sosnowska ze Staropola (1:06,22).

Tymczasem wielu uczestników mistrzostw w Jedlińsku najkrótszy wyścig, czyli na 5 kilometrów potraktowało jako przetarcie przed dłuższymi. Pierwsze miejsce zajął Tomasz Wojtowicz (28,20), przed Ramonem Alvarezem z Hiszpanii (29,14) i Piotrem Ozdrowiałym (29,35).

W tych zmaganiach kibice podziwiali przedstawicieli z naszego regionu. Radomianki: Karolina Lutek i Beata Łuczaj zajmowały odpowiednio 93 i 137 miejsce, a Małgorzata Chojecka z Warki zajęła 151 pozycję. Natomiast w stawce chodziarzy Bronisław Nosal ze Wsoli uplasował się na 104 miejscu, a kozieniczanin Krzysztof Kaczmarski przyszedł na metę jako 133. Na trasę pięciu kilometrów wystartowało 170 zawodników i zawodniczek.

W niedzielę 3 września odbyło się dokończenie zmagań. Wówczas do rywalizacji przystąpiły sztafety. Pięciokilometrową trasę najszybciej pokonał zespół w składzie: Tomasz Wojtowicz, Andrzej Dziedziewicz, Piotr Stępak i Bogdan Cyrus. Drużyna uzyskała 1:59,30. Na drugim miejscu uplasowała się ekipa: Jacek Witucki, Adam Kuźmicz, Piotr Ordzowiały, Henryk Szamotulski (2:01,28), zaś brązowy medal zdobył team w składzie: Marcin Michalec, Jacek Konik, Robert Janocha i Radosław Niepokój (2:04,33).
Warto dodać, że mistrzostwa w gminie Jedlińsk objęte zostały patronatem honorowym Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka.