Zamknij

Echo Dnia

Zobacz, jak zmienił się pałac w Borkowicach na przestrzeni 100 lat

Pałac w Borkowicach został wybudowany na początku XX stulecia, otoczony parkiem angielskim. Majątek wsi Borkowice odziedziczyła po rodzicach Maria Karolina

Fotopolska

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/17] Następne

Pałac w Borkowicach został wybudowany na początku XX stulecia, otoczony parkiem angielskim. Majątek wsi Borkowice odziedziczyła po rodzicach Maria Karolina Józefina Czetwertyńska, która w 1895 roku wyszła za mąż za hrabiego Stefana Józefa Dembińskiego z Przysuchy. Dembińscy zamieszkali w Borkowicach i w 1903 roku rozpoczęli budowę rodzinnej rezydencji. Budowę ukończono w 1908 roku.
Rozwój majątku Dembińskich zahamowała II Wojna Światowa. Zaraz po jej rozpoczęciu rodzina Dembińskich została z pałacu wyrzucona, a obiekt stał się siedzibą Wermachtu. Pod koniec wojny, wraz z przesuwającym się frontem, pałac zajęły wojska rosyjskie, gdzie zorganizowano lazaret. Po opuszczeniu, obiekt został doszczętnie zdewastowany, jednak zdecydowano go odbudować z przeznaczeniem na szkołę rolniczą, która funkcjonowała w tym miejscu do 1984. Po opuszczeniu przez szkołę pałac stał pusty i zaczął popadać w ruinę. Dach przeciekał, zawaliły się stropy. Obiekt niszczał do 2004, kiedy to pałac sprzedano w prywatne ręce, wraz częścią parku. Własnością prywatną jest do tej pory. Cały zespół pałacowo-parkowy od 1984 wpisany jest do rejestru zabytków.

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy