Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz nowe wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej

/bk/
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w sobotę, 18 stycznia, o godzinie 14 na uroczyste otwarcie trzech nowych wystaw.
Reźba Tomasza Tomaszewskiego
Reźba Tomasza Tomaszewskiego Tomasz Tomaszewski

Reźba Tomasza Tomaszewskiego
(fot. Tomasz Tomaszewski)

Pierwsza zatytułowana "Alfabet rzeźby - s t u …." Zaprezentowana zostanie w Muzeum Rzeźby Współczesnej.

Siódmą odsłonę orońskiego cyklu osnuto wokół kolejnych liter alfabetu S - T - U. Wystawa ma charakter edukacyjny- uczy konkretnych pojęć z historii sztuki w odniesieniu do rzeźby i działań z nią związanych

W obrębie poszczególnych kwater galerii toczy się opowieść zbudowana przez obiekty oraz towarzyszący im komentarz pisany jak również fotogramy dzieł wybitnych i materiał multimedialny.

Ilustrację zagadnień stanowią wybrane prace z kolekcji własnej Centrum oraz dzieła użyczone przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i dzięki uprzejmości artystów.

W ramach siódmej odsłony alfabetu zilustrowano wiele terminów artystycznych, jak: secesja, surrealizm, socrealizm, sztuka ludowa, sztuka sepulkralna, sztuka feministyczna, soft sculpture, styl, sygnatura, sarkofag.

Przedstawiono także niekonwencjonalne materie rzeźbiarskie jak: tkanina, szkło, tworzywo sztuczne, światło i dźwięk.

Na wystawie znajdują się rzeźby takich twórców jak Jerzy Adamczyk, Romuald Baryłowicz, Jakub Bąkowski, Jan Berdyszak, Marcin Berdyszak, Hellmut Bruch, Iwona Demko, Barbara Falender, Zbigniew Gostomski, Władysław Gruszczyński, Kijewski & Kocur, Jerzy Krześniak, Jan Kucz, Piotr Kurka, Józef Łukomski, Leszek Oprządek, Stanisław Piwoński, Antoni Przechrzta, Marta Pszonak, Krystyna Schwarzer - Litwornia, Andrzej Szarek, Grzegorz Szewczyk, Wacław Szymanowski i Magdalena Więcek - Wnuk.

Ekspozycja będzie czynna do 24 lutego.

Zaraz po pierwszym wernisażu w galerii "Oranżeria" otwarta zostanie wystawa prac Tomasza Skórki "Ożywcze miejsce".

Wystawa jest kolejną odsłoną rozrastającego się cyklu rzeźb z gatunku przedmiotów niepotrzebnych. Prace rzeźbiarskie choć przybierają postać pogniecionych z natury śmieci, dalej są wyrazem ekstremalnej promocji piękna. Poddane galeryjnej aranżacji potęgują paradoks, ożywiając dramatyzm swojej istoty.

Ten zbiór jednolitych formalnie obiektów, powstających w Centrum przez trzy ostatnie lata, jest przykładem kreacji rzeźby nadającej się do rzeczywistości, która jej nie potrzebuje, ujawnieniem statusu przedmiotu zwanego dziełem sztuki, który nie znajduje nigdzie swojego miejsca.

Ostatnią ekspozycją będzie "Kompozycja" Tomasza Tomaszewskiego przedstawiona w Galerii Kaplica. Artysta zaprezentuje obiekty wpisane w kubaturę dwóch pomieszczeń Galerii "Kaplica" - nawy i zakrystii.

Tytuł "Kompozycja" nawiązuje zarówno do aranżacji samej ekspozycji, prac skomponowanych z myślą o konkretnym wnętrzu, jak i do polifonicznej muzyki, która wypełniała kościelne przestrzenie. Oba te elementy mają wpłynąć na przywrócenie dawnej kaplicy dworskiej jej sakralnego charakteru.

Wystawa będzie czynna do 23 lutego

Wstęp na wernisaż wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie