Zobacz TOP 10 najlepszych wyników gimnazjów w Radomskiem

Antoni SOKOŁOWSKI, sokolowski@echodnia.eu
- Nie mieliśmy żadnych trudności z odpowiedziami na egzaminie przyrodniczym - mówili nam po napisaniu testów (od lewej): Mateusz Kuszewski, Kamil Nowak, Michał Murawski, Damian Lesiak i Kacper Seta z Publicznego gimnazjum numer 23 w Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 6 imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu.
- Nie mieliśmy żadnych trudności z odpowiedziami na egzaminie przyrodniczym - mówili nam po napisaniu testów (od lewej): Mateusz Kuszewski, Kamil Nowak, Michał Murawski, Damian Lesiak i Kacper Seta z Publicznego gimnazjum numer 23 w Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 6 imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. Tadeusz Klocek
Egzamin gimnazjalny 2012: młodzież z naszego regionu poniżej średniej na Mazowszu. Najlepszy "Kochanowski" z Radomia.

Średnia ocen dla Mazowsza

Język polski - 66,9 procent; Historia i WOS - 62,7; Matematyka - 50,4; Część przyrodnicza - 51,8

Tegoroczne wyniki egzaminu gimnazjalnego wyglądają inaczej niż do tej pory. Egzamin podzielono bowiem na sześć testów. Teraz jest okazja do porównania pracy naszych gimnazjów.

Po sugestiach nauczycieli i dyrektorów szkół zdecydowaliśmy się porównać wyniki z czterech testów: języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, matematyki, oraz przedmiotów przyrodniczych. Nasz wynik ogólny szkoły jest sumą procentów, jakie uczniowie uzyskali z tych czterech testów. Są to testy, które obowiązkowo musieli pisać wszyscy gimnazjaliści.

BEZ JĘZYKA

Nie uwzględniliśmy części językowej egzaminu. W przypadku testów z języków obcych pojawiają się bowiem różnice, gdyż część uczniów zdawała język angielski, część niemiecki a niektórzy tylko rosyjski. Wliczanie więc średniej z języków obcych do ogólnego wyniku egzaminu byłoby karkołomne. Części językowej poświecimy osobne miejsce.

Podajemy wyniki procentowe, uczeń maksymalnie może zdobyć 500 procent (wraz z językiem obcym). Aby obliczyć liczbę punktów, każdy procent trzeba przemnożyć przez 0,2.

RADOM GÓRĄ

Wyjątkiem w ogólnej ocenie są szkoły w Radomiu, które kształcą na bardzo przyzwoitym, a niekiedy wręcz niedoścignionym poziomie. Oceny osiągane przez najlepszych są naprawdę imponujące. Innym spostrzeżeniem jest to, że szkoły prywatne uczą lepiej od publicznych, choć prywatne nie mają takiego wsparcia finansowego.

Choć radomscy uczniowie globalnie mają niższą średnią niż wojewódzka, to niektóre gimnazja w mieście osiągnęły rekordowe wyniki i mają wielu laureatów konkursów przedmiotowych. Takie osoby automatycznie dostają bowiem maksymalną liczbę punktów.

- Mamy powody do zadowolenia, a niektóre oceny poświadczają, że tylko w naszej szkole uczniowie osiągnęli tak dobre rezultaty. Tak jest choćby z językiem niemieckim, którego naukę zaczęli w naszym gimnazjum a mają tak dobre noty - mówi Romuald Lis, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu.

W piątek, 29 czerwca w "Relaksie" i tygodnikach regionalnych omówimy wyniki egzaminu w każdym powiecie

Top 10 szkół w regionie

W nawiasie liczba uczniów, którzy pisali egzamin i po kolei: procent za: historię i wiedzę o społeczeństwie, język polski, matematykę, oraz przedmioty przyrodnicze - bez uwzględnienia języka obcego.

1. Publiczne Gimnazjum nr 23 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego, Radom ul. Kilińskiego 25 (64) 87,3 + 88,7 + 86,7 + 77,8 = 340,5

2. Gimnazjum Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, Radom ul. Traugutta 44 (6) 82,0 + 81,8 + 72,2 + 73,3 = 309,3

3. Katolickie Gimnazjum im. św. Filipa Neri, Radom ul. Grzybowska 22 (58) 80,2 + 87,7 + 72,0 + 63,8 = 303,7

4. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia, Radom ul. 25 Czerwca 70 (26) 74,5 + 90,2 + 66,4 + 55,1 = 286,2

5. Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Zespole Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta, Radom aleja Józefa Grzecznarowskiego 13 (18) 75,4 + 79,7 + 63,5 + 59,3 = 277,9

6. Publiczne Gimnazjum im. ks. Pawła Heintscha, Dębnowola powiat grójecki (19) 73,1 + 73,0 + 64,2 + 61,2 = 271,5

7. Europejskie Gimnazjum Językowe z oddziałami dwujęzycznymi im. Unii Europejskiej, Radom ul. Sienkiewicza 8 (28) 72,5 + 77,9 + 63,9 + 55,1 = 269,4

8. Publiczne Gimnazjum nr 14 w Zespole Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II, Radom ul. Wierzbicka 81/83 (77) 67,4 + 72,3 + 66,6 + 56,6 = 262,9

9. Publiczne Gimnazjum Nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Polskich Noblistów, Radom ul. 25 Czerwca 79 (281) 68,1 + 73,3 + 58,6 + 57,9 = 257,9

10. Publiczne Gimnazjum im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, Belsk Duży powiat grójecki (97) 67,4 + 75,3 + 58,9 + 53,3 = 254,9

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marta

"niestety nie każdego rodzica stać , żeby posłać dziecko do Kochanowskiego
nawet zdlolny uczeń beż (kosztownych) korepetycji za wiele tam nie osiągnie"

Jestem uczennicą tego słynnego LO obecnie i przyszłam tam ze słabego obecnie PG13, które kiedyś cieszyło się jednak wiekszą renomą. Chciałabym się krótko odnieść do słów zacytowanych powyżej. Pochodzę z takiej rodziny, dla której moje korepetycje byłyby zbyt dużym wydatkiem, dlatego postanowiłam radzić sobie sama. "Niezawiele tam osiągnie" hmn. Zacznijmy od tego, co dla kogo jest osiągnięciem. Osiągnięciem w kochanowskim może być(od najmniejszych do najwiekszych).
1. Średnia powyzej 4 (bez korepetycji jak najbardziej)
2. Czerwony pasek ( do osiągniecia bez korepetycji, ale jest to trudniejsze)
3. Finalista v laureat z przedmiotu.
Napiszę trochę o 3. Dlaczego tego, nie da się zrobić na korepetycjach? Odpowiedź jest prosta. BO W RADOMIU NIE MA TAKICH NAUCZYCIELI, KTÓRZY DOBRZE BY SIĘ NA TYM ZNALI. Na obecne realia lepiej do takich rzeczy przygotują już sami uczniowie
(lau v fin). W Kochanowskim ludzie udostepniaja sobie materiałów i są inni koledzy, którzy mogliby w tym pomóc. Muszę jednak zaznaczyć, że aby osiągnąć 3 trzeba być mega zdolnym, ponieważ trzeba sobie poradzić z wieloma innymi przedmiotami (w większości bez korepetycji). Dlaczego bez korepetycji? BO NIE MA NA TO CZASU podczas przygotowan do olimpiady z innego przedmiotu. Dlatego idąc do tej szkoły, trzeba realnie ocenic swoje możliwości i wybrać 'osiągnięcia'. Wtedy można decydować czy kogoś na tę szkołę stać czy nie .

A
Andrzej

Brawo BELSK DUŻY!!! Publiczne Gimnazjum, gdzieś na wsi, z w którym nie ma selekcji, w którym uczą się i te najzdolniejsze i te najsłabsze, a jakie wyniki!!!! Brawo!!!!

T
Telesfor

Prawda jest taka, że jak ktoś chce coś osiągnąć to musi iść do Kochanowskiego, bo w innych gimnazjach nie ma szans na późniejsze wybicie. Człowiek widzi to po licealistach przychodzących do Kochanowskiego po rejonówkach, którzy znacznie odbiegają od normy tutejszych gimnazjalistów. Po prostu w gimnazjum uczą racjonalnego myślenia, odpowiedniego podejścia do nauki itp. A w porównaniu z liceum jakoś się nie słyszy żeby całe klasy gimnazjum chodziły na korki. Z licealistów większość to ci nowoprzybyli. Poza tym czy ktoś ma coś do grupowania klas? To chyba dobrze że jest miejsce gdzie osoby zdolne mogą się dokształcać. Bo np wątpię by w tak wielu liceach wprowadzane są całki czy też pochodne, który my mamy pod koniec gimnazjum...

H
Heston

A może by tak porównać przyrost wiedzy uczniów a nie ich wyniki po zakończeniu edukacji na danym etapie. Ciekawe czy wtedy nie okazałoby się że te "najlepsze" gimnazja "zakopały talenty" zamiast je pomnożyć? Nie sztuką jest utrzymać wysoką średnią ocen, trudniej jest ją podnieść. Dziwne by było, gdyby takie gimnazja jak w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. J. Kochanowskiego, nie były najwyżej notowane, skoro przyjmują tylko najlepszych uczniów, którzy mogliby "pracować na wyniki" inych gimnazjów.

G
Gość
niestety nie każdego rodzica stać , żeby posłać dziecko do Kochanowskiego
nawet zdlolny uczeń beż (kosztownych) korepetycji za wiele tam nie osiągnie

i tu się Pan/Pani myli, jestem w tej klasie i mam wysoką średnią i wyniki bez żadnych korepetycji, ja i wielu moich kolegów po prostu ich nie potrzebuje, ma dzięki temu czas dla siebie a nawet na zajęcia dodatkowe.
...
Datego gratuluję samozaparcia i zdolności, ale fakt pozostaje faktem - wybierają Was z całej grupy radomskich uczniów, grupują i powstaje samonapędzające się koło. Do tego korepetycje (wiem bo płacę niezłą kasę), rodzice, którym na Was zależy i efekty są. W innych gimnazjach jest "troszkę inaczej" - oczywiście są grupy uczniów które piszą równie dobrze ale i tacy co przychodzą na egzamin bo muszą się stawić - osiągając wynik np.: 10% j.polski lub mniej. W mojej ocenie - nie powinniśmy więc patrzyć na szkoły przez pryzmat samych wyników. Włosami i komentarzami na ten temat nie ma się co przejmować - pozdrawiam rodzic ucznia z Kochanowskiego.
niestety nie każdego rodzica stać , żeby posłać dziecko do Kochanowskiego
nawet zdlolny uczeń beż (kosztownych) korepetycji za wiele tam nie osiągnie
o
olek
jasne, ciśnijcie dalej, wszyscy wiemy że to z zazdrości. w klasie której część jest na zdjęciu ponad połowa osób ma średnią ponad 5,5, najwyższa średnia 5,95, do tego nie ma u nas nolifów jak by się mogło wydawać

Datego gratuluję samozaparcia i zdolności, ale fakt pozostaje faktem - wybierają Was z całej grupy radomskich uczniów, grupują i powstaje samonapędzające się koło. Do tego korepetycje (wiem bo płacę niezłą kasę), rodzice, którym na Was zależy i efekty są. W innych gimnazjach jest "troszkę inaczej" - oczywiście są grupy uczniów które piszą równie dobrze ale i tacy co przychodzą na egzamin bo muszą się stawić - osiągając wynik np.: 10% j.polski lub mniej. W mojej ocenie - nie powinniśmy więc patrzyć na szkoły przez pryzmat samych wyników. Włosami i komentarzami na ten temat nie ma się co przejmować - pozdrawiam rodzic ucznia z Kochanowskiego.
G
Gość

jasne, ciśnijcie dalej, wszyscy wiemy że to z zazdrości. w klasie której część jest na zdjęciu ponad połowa osób ma średnią ponad 5,5, najwyższa średnia 5,95, do tego nie ma u nas nolifów jak by się mogło wydawać

t
tatarata
Ja pier***e. Ja wiem że teraz dziewczynom i chłopakom jak kto woli podobają się długie włosy, ale nigdy dla nikogo bym się tak nie poniżył, żeby tak wyglądać jak oni. A jestem niewiele starszy od tych esów. Ten kraj nie ma przyszłości

"nie ma przyszłości", a na zdjęciu 8 x więcej IQ niż wynosi Twoje
x
xyz

Proszę zobaczyć na liczebność klas (liczba uczniów w szkole) - 18, 6 itp. ; może poza Kochanowskim i PG13 - ale tam uczniów wybierają z odpowiednią srednią po podstawówce - zresztą jak zwykle prasa nie zgłębia tematu tylko idzie po najmniejszej linii oporu i daje suche liczby.

o
olek

Gratulacje, ale wcześniej ktoś powiedział to co w szkołach mówią głośno - segregacja uczniów. Powiem więcej, wysłać do KOchanowskiego uczniów z PG5 lub PG9 i wtedy rozmawiać o pracy szkoły. Ja jako rodzic ucznia, który chodzi do Kochanowskiego (uparte toto było przy zapisie) mówię, że to nie szkoła ma wyniki, ale korepetytorzy uczący moje dziecko.

G
Gość

wiedzialem ze bedzie cisniete pod tym artykułem <roof>

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3