MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Obrony Terytorialnej pamiętali o rocznicy patrona rotmistrza Witolda Pileckiego

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
W dniu urodzin patrona żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzili poświęcone mu miejsca pamięci.
W dniu urodzin patrona żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzili poświęcone mu miejsca pamięci. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
W środę 13 maja, minęło 119. lat od urodzin patrona 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej rotmistrza Witolda Pileckiego, który z własnej woli trafił do obozu Auschwitz. Jak informuje biuro prasowe Brygady, żołnierskie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze w miejscach pamięci żołnierza niezłomnego.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901. Pamietamy go jako bohatera, który z własnej woli trafił do Auschwitz, by tam przygotowywać ruch oporu. Po wojnie Witold Pilecki został skazany przez komunistów na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy.

Żołnierze dumni z patrona

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej ma rotmistrza Witolda Pileckiego jako patrona od 1 marca 2018 roku

- Pilecki wiedział, jak spełnić obowiązek wobec Ojczyzny. Mając rodzinę, świadomie wybrał żołnierską służbę. A wypełniając słowa żołnierskiej przysięgi, „nie szczędził krwi własnej ani życia”. Niewiele osób zna działania Pileckiego i jego zaangażowanie w walkę o niepodległość w latach 1918–1921, a już zupełnie nieznana jest jego działalność na rzecz budowy obronności i integracji środowisk weteranów walk o niepodległość i rezerwistów w latach 30. – mówi pułkownik Przemysław Owczarek, dowódca 6 MBOT.

Pułkownik przypomina także, że Pilecki po zakończeniu walk w 1939 roku jako ochotnik włączył się do pracy w konspiracji. Jako ochotnik również pozwolił złapać się podczas niemieckiej łapanki na ulicach Warszawy i trafił do obozu Auschwitz.

– Jako więzień podjął się misji stworzenia tajnej organizacji konspiracyjnej, jednocześnie zbierając informacje dotyczące funkcjonowania obozu. Po brawurowej ucieczce sporządził raport, który dotarł do emigracyjnych władz polskich. Mało osób wie także, że Pilecki ochotniczo przystąpił do walki w powstaniu warszawskim, dowodząc obroną Domu Turysty na placu Starynkiewicza – wylicza zasługi patrona pułkownik Owczarek.

Bohater wielu frontów

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był rotmistrzem Wojska Polskiego, awansowany pośmiertnie na stopień pułkownika, uczestnik wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku, wojny obronnej 1939 roku, żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego (TAP, ZWZ, AK), ochotnik do niemieckiego obozu Auschwitz, uczestnik Powstania Warszawskiego w Zgrupowaniu Chrobry II Narodowych Sił Zbrojnych, żołnierz II Korpusu Polskiego we Włoszech, żołnierz podziemia niepodległościowego.

Został skazany na śmierć i zamordowany przez komunistów w 1948 roku.  

Przez wolną Polskę uhonorowany został Orderem Orła Białego, Orderem Żelaznej Gwiazdy Wytrwałości, Krzyżem Oświęcimskim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Żołnierze Wyklęci należeli do najdzielniejszych żołnierzy Rzeczypospolitej. Skazani na niepamięć i złą sławę, pozostali wzorem postawy obywatelskiej. Dziś, tradycje, dorobek i wartości Żołnierzy Wyklętych, z dumą przejmują żołnierze najmłodszej formacji polskich sił zbrojnych - Wojska Obrony Terytorialnej. Podobnie jak ich wielcy poprzednicy, WOT stawiają na organizację struktur terytorialnych, budowę bezpieczeństwa lokalnego, umacnianie patriotyzmu i więzi wśród lokalnych społeczności, czerpiąc z potencjału drzemiącego w sercach Polaków. Żołnierze z 6 Mazowieckiej Brygady są dumni z tego, że mogą czerpać z doświadczeń Żołnierzy Niezłomnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie