Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Obrony Terytorialnej z Radomia kończą szkolenie na Sadkowie. Zaliczyli pętlę taktyczną

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Jednym z elementów pętli taktycznej jest przygotowanie okopu. Żołnierz ma na to wyznaczone pół godziny.
Jednym z elementów pętli taktycznej jest przygotowanie okopu. Żołnierz ma na to wyznaczone pół godziny. Tadeusz Klocek
Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończą w sobotę 29 lutego szkolenie zintegrowane. Próbkę swoich umiejętności dali podczas wczorajszego spotkania z mediami.

Radomscy terytorialsi z 62. Batalionu Lekkiej Piechoty szkolili się przez ostatnie dwa tygodnie w swojej bazie na radomskim Sadkowie.

Pozostają w gotowości

Przed rozpoczęciem prezentacji wszystkich uczestników powitał podpułkownik Łukasz Baranowski, dowódca batalionu z Radomia. O założeniach manewrów, sposobie ich wykonywania opowiadali z kolei podporucznicy: Klaudia Rusin oraz Stanisław Pietrynik. Przedstawiali części taktyki, w jaki sposób żołnierze zachowywaliby się na polu walki. To prezentowały poszczególne drużyny, które ćwiczyły w różnych częściach jednostki wojskowej i w pobliżu lotniska.

Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończą w sobotę 29 lutego szkolenie zintegrowane. Próbkę swoich umiejętności dali podczas piątkowego spotkania z mediami. Odbyło się ono na terenie jednostki wojskowej na Sadkowie. PRZEGLĄDAJ KOLEJNE ZDJĘCIA >>>

Szkolenie zintegrowane Terytolialsów z 62 Batalionu Lekkiej ...

- Ci żołnierze z 622. kompanii lekkiej piechoty, która wchodzi w skład 62. batalionu, kończą właśnie pierwszy rok szkolenia indywidualnego. Dziś możemy obserwować ich poczynania w ramach tak zwanej pętli taktycznej. To dla nich bardzo ważny test. Po jego zaliczeniu rozpoczną kolejny etap, czyli szkolenie specjalistyczne - informował podpułkownik Łukasz Baranowski. Jak dodał, ideą Wojsk Obrony Terytorialnej jest wspieranie lokalnych społeczności, podziękował przy tym za współpracę radomskim władzom samorządowym.

- Jeśli chodzi o zarządzanie kryzysowe, jesteśmy do dyspozycji władz i mieszkańców miasta oraz regionu radomskiego - zapewniał dowódca batalionu.

Pętla z 30-kilogramowym ekwipunkiem

- Żoł nierze realizowali szkolenie w kilku punktach. Wykonywali stanowisko dla pojedynczego strzelca. To jedna z norm, którą muszą zaliczyć podczas pętli taktycznej. Na wykonanie takiego pojedynczego okopu o wymiarach 60x170 centymetrów i głębokości 30 cm mają pół godziny. Następnym punktem jest pokonywanie terenu na polu walki, dokładne odcinka około stu metrów pod ostrzałem nieprzyjaciela. Ostatnim, bardzo ważnym etapem jest dostarczanie amunicji do stanowiska ogniowego. Tę odległość żołnierz musi pokonać czołgając się przez trzydzieści metrów, transportując skrzynkę ważącą dwadzieścia kilogramów - wyliczał podporucznik Stanisław Pietrynik, dowódca 622. kompanii lekkiej piechoty.

- Pętla taktyczna to sprawdzian zdolności bojowej żołnierzy. Przygotowywaliśmy się do niego przez dwa tygodnie. Zajęcia były ciężkie. Najczęściej zajmowaliśmy się taktyką, strzelaniem. Ponad dziesięć procent ochotników, którzy przystąpili do tego szkolenia stanowią kobiety - mówiła podporucznik Klaudia Rusin, dowódca 1. plutonu 622. kompanii lekkiej piechoty. Jak dodała, podczas pętli żołnierze mieli na sobie obciążenie - ekwipunek (kamizelka, hełm, zasobnik piechoty, broń z magazynkami) ważący około 25 kilogramów. - Kobiety również dźwigają taki sam ciężar co mężczyźni, ale radzą sobie z tym zadaniem - podkreślała podporucznik Rusin.

- W trakcie szkolenia przydają się wszystkie umiejętności, przede wszystkim siła oraz wytrzymałość, koordynacja ruchów

To sprawdzian siły oraz umiejętności

W szkoleniu zintegrowanym uczestniczyli w tych samych dniach żołnierze z 61. Batalionu Lekkiej Piechoty w Grójcu. Oni ostatnie dwa tygodnie spędzili na wojskowych obiektach w Toruniu.

Dla żołnierzy obu naszych batalionów, wchodzących w skład 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, jest to już kolejne szkolenie w warunkach poligonowych. Szkolenia zintegrowane, poza podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, są jedną z form zajęć w jakich uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Szkolenia zintegrowane są podsumowaniem cyklu szkoleń w ramach etapu szkolenia indywidualnego. Każdy żołnierz Obrony Terytorialnej przechodzi jedno takie szkolenie w roku. To zamknięcie etapu wyszkolenia indywidualnego i weryfikacja ich umiejętności przed kolejnym cyklem, jakim jest szkolenie specjalistyczne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie