Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęli nocne patrole w lasach odrzywolskich

sok
Już kilka razy strażacy z gminy Odrzywół wyjeżdżali w tym roku do pożarów lasów i łąk wywołanych przez podpalacza.
Już kilka razy strażacy z gminy Odrzywół wyjeżdżali w tym roku do pożarów lasów i łąk wywołanych przez podpalacza. OSP Wysokin/facebook
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zaakceptowało wniosek Wójta Gminy Odrzywół Mariana Kmieciaka o pomoc w postaci uruchomienia patroli żołnierzy WOT na terenie gminy. Chodzi o ochronę lasów w czasie panującej suszy. Drugim powodem patroli jest to, że gmina zmaga się z falą pożarów i wszystko wskazuje na to, że są one dziełem podpalacza.

Szczegóły współpracy ustalono na spotkaniu w Urzędzie Gminy, jakie odbyło się 22 kwietnia z udziałem przedstawiciela WOT plutonowego Dawida Bugaja i Agnieszki Krajewskiej z Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Przysusze.

Quadami po leśnych dróżkach

Zgodnie z umową, żołnierze mają patrolować obszary leśne poruszając się na quadach, motocyklach terenowych i pieszo. Będą wyposażeni w sprzęt noktowizyjny i termowizyjny.

- Już od dwóch dni patrole wyruszyły do swoich zadań. Żołnierze mają dwa swoje quady, a gmina niedawno kupiła jeden taki pojazd. Takie pojazdy się sprawdzają podczas patrolowania, bo można przedostać się do trudno dostępnych miejsc, przejechać leśnymi duktami, sprawdzić miejsca, gdzie może pojawić się pożar - mówi Marian Kmieciak, wójt Odrzywołu.

Patrole wprowadzono po tym, jak w lasach odrzywolskich znów zaczęły wybuchać pożary. Wszystko wskazuje na to, że jest to dzieło podpalacza. Świadczy o tym choćby to, że w jednym momencie, w lesie pojawia się siedem różnych ognisk, w regularnym promieniu. Tylko tej wiosny były trzy takie przypadki, a ze skutkami podpaleń gmina walczy od czterech lat.

- Prosimy mieszkańców o ograniczenie pobytu w lasach ze względu na bardzo duże zagrożenie pożarowe. Lasy w gminie i okolicy płoną prawie codziennie - apeluje wójt.

Susza w lasach

Drugim, nie mniej ważnym powodem zorganizowania patroli, jest panująca susza w lasach.

- Nasze lasy są w większości sosnowe, a wiec bardziej podatne na ogień, niż lasy mieszane. Musimy je chronić, bo jest naprawdę sucho - zaznacza wójt.

O ostrożność apelują też leśnicy.

- W tej chwili wilgotność ściółki jest bardzo niska. Rano wynosi około 10 procent, w południe spada nawet do 6 procent. Dla porównania: wilgotność gazety wynosi około 8 procent! Niestety, ale wystarczy jedna iskra, żeby powstał pożar - dodają leśnicy.

Od poniedziałku 20 kwietnia możemy już wchodzić na tereny zielone takie jak parki, lasy. Jest to pierwszy etap luzowania rządowych obostrzeń wprowadzonych na czas trwającej pandemii koronawirusa. Na razie w parkach jest niewielu spacerowiczów.

Radomianie mogą już spacerować po parkowych alejkach. Zobacz zdjęcia!

Galeria Słoneczna w Radomiu jest otwarta, i choć nie ma w niej tłumów, czynne są punkty takie jak market spożywczy, drogerie, pralnia czy sklep zoologiczny. Zobacz, jak wygląda centrum handlowe w czasie epidemii koronawirusa.

Radom. Galeria Słoneczna w dobie koronawirusa. Jak wygląda c...

Radom na instagramie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie