Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żółtaczka zabija. Nie daj jej szans, zaszczep się!

/wit/
Już w poniedziałek rusza XXI edycja akcji "Żółty Tydzień" adresowanej do wszystkich zainteresowanych profilaktyką wirusowego zapalenia wątroby typu A i B.

Jaką szczepionkę?

Jaką szczepionkę?

Punkty szczepień oferują szczepionkę skojarzoną, uodparniającą przeciwko obu typom wirusa (zaleca się podanie 3 dawek szczepionki - drugą dawkę po miesiącu od szczepienia, a trzecią po 6 miesiącach od pierwszego szczepienia) oraz szczepionki monowalentne: przeciwko WZW A (zaleca się podanie 2 dawek szczepionki, drugą dawkę najlepiej pomiędzy 6 a 12 miesiącem od pierwszego szczepienia) i WZW B w standardowym schemacie szczepienia: 0, 1, 6 miesięcy.

Od 27 września do 8 października do punktów szczepień powinny zgłosić się osoby, które rozpoczęły cykl szczepień w marcu tego roku. To również okazja i dobry moment do przyjęcia pierwszej dawki, dla wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć cykl szczepień.

Ideą "Żółtego Tygodnia" jest uświadamianie zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B oraz popularyzacja szczepień ochronnych. W czasie trwania akcji w punktach szczepień w całym kraju będzie można zaszczepić się przeciw WZW typu A i WZW typu B w korzystnej cenie.

W radomskim sanepidzie przy ulicy Aleksandrowicza 5 przeciwko obydwu typom żółtaczki można się szczepić we wtorki w godzinach 15-16.30 oraz czwartki od 14 do 16.

- Jedna dawka szczepionki przeciwko obydwu typom żółtaczki kosztuje 150 złotych. Takich dawek trzeba przyjąć trzy - mówi Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiego Sanepidu.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A), potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk, rozprzestrzenia się drogą pokarmową.

- Do zachorowania może dojść poprzez spożycie zakażonej wirusem wody lub mytej w niej żywności. Również poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną, u której choroba przebiega bez - lub skąpo objawowo - mówi Beata Nowak.

W tym roku szczególnie narażeni na żółtaczkę są mieszkańcy terenów dotkniętych powodzią. Woda zalewa oczyszczalnie ścieków, szamba, studnie, wodociągi i cmentarze.

Przenosi drobnoustroje i bakterie, które już po ustąpieniu powodzi mogą przetrwać kilka tygodni w wilgotnych pomieszczeniach czy nawet w ziemi. Dlatego nie trudno o epidemie chorób takich jak: dur brzuszny, czerwonka, czy wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Specjaliści alarmują, że jedną z najpoważniejszych konsekwencji powodzi mogą być choroby zakaźne, dlatego zachęcają do szczepień ochronnych.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B), nie jest mniej groźne. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z zakażoną krwią (między innymi poprzez iniekcje, dializy, zabiegi stomatologiczne).

Do ponad połowy zakażeń wirusem dochodzi w szpitalach i przychodniach. Zagrożenie mogą stanowić również zabiegi w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, gabinetach stomatologicznych czy salonach tatuażu dokonywane niesterylnym sprzętem. Zakażenie może się szerzyć również przez kontakty seksualne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie