Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostań ławnikiem, rusza nabór kandydatów

ik
Radomskie sądy potrzebują 114 ławników.

Gdzie ze zgłoszeniem

Gdzie ze zgłoszeniem

Zgłoszenie przyjmuje Biuro Rady Miejskiej w Radomiu przy ulicy Moniuszki 9, w pokojach 7,10,12,13a. Szczegółowych informacji można zasięgnąć także pod numerami telefonów: 48 36 20 560 lub 48 36 26 771, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30. Druki pobrać będzie można w Biurze Rady Miejskiej.

Ławnik to niezawodowy członek składu orzekającego sądu. Tegoroczny nabór będzie prowadzony według nowych zasad, bo zmieniła się ustawa Prawo o ustroju sądów powszechnych.

W sumie w Radomiu potrzeba 114 ławników, do Sądu Okręgowego wybranych będzie 75, a do Sądu Rejonowego 39. Na kadencję 2012 - 2015 wybierze ich radomska Rada Miejska. Kandydaci mogą się zgłaszać do 30 czerwca. Wybory odbędą się w październiku tego roku.

Ławnikiem może zostać ten, kto: ma obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru, ukończył 30 lat, jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku, nie przekroczył 70 lat, jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika, ma co najmniej wykształcenie średnie. Do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy ławnikiem powinna być wybrana osoba wykazująca szczególną znajomość spraw pracowniczych.

Nie mogą zostać ławnikiem: osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze, osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, funkcjonariusze policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń, adwokaci i aplikanci adwokaccy, radcy prawni i aplikanci radcowscy, duchowni, żołnierze w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusze Służby Więziennej, radni gminy, powiatu i województwa. Nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.

Kandydatów na ławników mogą zgłaszać: prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe z wyłączeniem partii politycznych, oraz co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru.

Do zgłoszenia trzeba dołączyć: oświadczenie kandydata, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe, oświadczenie kandydata, że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej, a także, że władza rodzicielska nie została mu ograniczona ani zawieszona, zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, dwa zdjęcia zgodne z wymaganiami stosowanymi przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie