MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zrobieni w budowlany VAT

Artur Potaczała
Możliwości stosowania niższego VAT-u nie będą mieć osoby budujące domy "we własnym zakresie".
Możliwości stosowania niższego VAT-u nie będą mieć osoby budujące domy "we własnym zakresie".
Urzędnicy chcieli, żeby wilk był syty i owca cała, ale ceny i tak pójdą w górę.

- Będzie drożej - alarmują obserwatorzy rynku budowlanego. Po ogłoszeniu przez rząd planów dotyczących stawek podatku VAT na mieszkania i domy widać, że po kieszeni mogą dostać zwłaszcza rodziny planujące budowę domu systemem gospodarczym.

Do tej pory w budownictwie obowiązuje preferencyjna, 7-procentowa stawka VAT-u. Od dawna wiadomo jednak było, że Polska będzie musiała ten podatek podnieść do 22 procent. To oznaczałoby oczywiście skokowy wzrost cen na i tak już rozszalałym cenowo rynku. Żeby wilk był syty i owca cała, a więc by zadowolić zarówno unijnych urzędników, jak i planujących kupno lub budowę swojego "M" Polaków, rząd opracował koncepcję "budownictwa społecznego". Tego typu inwestycje będą mogły korzystać z obniżonej, 7-procentowej stawki podatku VAT. Kogo to będzie dotyczyć?

KONIEC Z ULGĄ

Jak ogłosiła na specjalnej konferencji prasowej wicepremier Zyta Gilowska, od 2008 roku z preferencyjnej stawki skorzystają osoby kupujące nowe mieszkania nie większe niż 120 metrów kwadratowych i budujące domy o powierzchni nie większej niż 220 metrów kwadratowych. - Każdy metr ponad limit będzie obłożony 22-procentową stawką - zapowiedziała pani wicepremier. Przyznała jednocześnie, że możliwości stosowania niższego VAT-u nie będą mieć osoby budujące domy tak zwanym systemem gospodarczym, a więc "we własnym zakresie".

W tym ostatnim przypadku ceny wzrosną. Głównie dlatego, że prywatnym osobom zostanie odebrana obecna możliwość odliczenia podatkowego, wyrównującego różnicę między 7- i 22-procentową stawką VAT-u. A zatem zapłacą wyższy podatek VAT, którego sobie nie odliczą, jeśli same nie prowadzą działalności gospodarczej.
WZROSNĄ KOSZTY BUDOWY DOMÓW

- Pomysły rządu można oceniać dwojako - komentuje prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Ryszard Zbróg. - Dzięki utrzymaniu 7-procentowego VAT-u na mieszkania do 120 metrów większość osób kupujących nowe lokale w budynkach wielorodzinnych nie odczuje podwyżek z racji wzrostu podatku. To oczywiście dobra wiadomość. Z drugiej jednak strony wzrosną koszty budowy domów, prowadzonej we własnym zakresie - a tak właśnie stawia się u nas większość tego typu obiektów.

Jak informuje Paweł Grząbka z badającej rynek budowlany firmy CEE Property Group, pomimo wciąż rosnącego popytu liczba oddawanych w Polsce mieszkań praktycznie się nie zmienia się i w ostatnich trzech latach wynosi około 110 tysięcy rocznie. Ostatnio wzrosła za to liczba pozwoleń na budowę. Podczas gdy w 2004 roku wydano w Polsce 115.760 takich pozwoleń, w 2005 roku - 123.863, to w 2006 roku - 168.378. - To pozwala szacować, że w najbliższych dwóch, trzech latach liczba mieszkań oddawanych do użytku może być o 20-30 procent wyższa niż obecnie. To i tak bardzo skromnie, biorąc pod uwagę, że w na przykład w Hiszpanii - kraju o niewiele większej liczbie mieszkańców niż Polska - rocznie oddawanych jest około pól miliona nowych lokali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zrobieni w budowlany VAT - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie