Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrównoważony czy… „mikołajkowy”? Radni Szydłowca długo dyskutowali nad nowym budżetem

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Radni Szydłowca jednogłośnie przyjęli projekt budżetu na 2016 rok. Wcześniej prowadzili jednak długą dyskusję.
Radni Szydłowca jednogłośnie przyjęli projekt budżetu na 2016 rok. Wcześniej prowadzili jednak długą dyskusję. Piotr Stańczak
Radni Szydłowca uchwalili w środę budżet na nowy, 2016 rok. Dyskusja nad planem dochodów i wydatków była długa, ale… merytoryczna.

Obrady odbyły się w szydłowieckim Zamku. Radni ustalili plan dochodów na 52.879,681 złotych, natomiast wydatki na 52.305,681 zł. Na inwestycje w przyszłym roku gmina zabezpieczyła około 4,3 miliona złotych. Czternastu obecnych samorządowców podjęło uchwałę jednogłośnie, ich decyzję poprzedziła jednak długa wymiana zdań i opinii.

- 1/4 dla „Trójmiasta” – protestowała opozycja

Projekt pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa, przychylnie oceniła go też komisja budżetowa w radzie. Klub opozycyjnych samorządowców Wspólnoty Ziemi Szydłowieckiej zarzucał jednak burmistrzowi Arturowi Ludewowi, że nie poinformował, z jakich zewnętrznych źródeł zamierza pozyska pieniądze na realizację części inwestycji. Oponenci wskazywali też, iż pieniądze nie zostały sprawiedliwie podzielone.
– 22 procent z tej puli trafi do „Trójmiasta” (tak potocznie nazywa się wsie Ciechostowice, Łazy i Majdów na południu gminy – przyp. PST). W sumie na inwestycje tam zaplanowane przeznaczono 955 tysięcy, to prawie 1/4 wszystkich funduszy na inwestycje. Co z pozostałymi sołectwami panie burmistrzu? Ich mieszkańcy także na pana głosowali – zarzucał z mównicy radny Krzysztof Gula.

Co z pozostałymi sołectwami panie burmistrzu? Ich mieszkańcy także na pana głosowali – zarzucał z mównicy radny Krzysztof Gula.

Jego klubowy kolega Paweł Bloch dodał, iż niedoinwestowany jest północny rejon Szydłowca i gminy. – Brak w tym budżecie środków na remonty w placówkach oświatowych, szczególnie na modernizację nawierzchni hali sportowej w Zespole Szkół imienia Jana Pawła II. Kosztowałaby około 180 tysięcy, nie przeznaczyliśmy na nią nawet złotówki, nie wspominając o kortach tenisowych nad zalewem – zarzucał włodarzowi Bloch.

- Nie oszczędzać na dzieciach – mówił Kapturski

Maciej Kapturski określił z kolei nowy budżet mianem… „mikołajkowego”, gdzie władze rozdają prezenty jednym mieszkańcom, kosztem drugich. – Podział pieniędzy powinien być zrównoważony. Dlaczego w budżecie nie zaznaczono możliwości pozyskiwania zewnętrznego dofinansowania. Przez ostatnie dwa lata pula dla szydłowieckiej oświaty została uszczuplona o 3,5 miliona złotych? Nie można oszczędzać na dzieciach w nieskończoność? Gdzie nowe miejsca pracy, inwestorzy i atrakcyjne ofert podatkowe, co z osiedlami mieszkaniowymi, zagospodarowaniem terenów zielonych? Czy siłownie plenerowe między blokami to dobry pomysł? – pytał Kapturski. Dodał również, że budżet obywatelski, na realizację którego gmina przeznaczyła niespełna 400 tysięcy, to pomysł nie do końca przemyślany i przedwczesny. Kapturski stwierdził, że te pieniądze rozwiązałyby wiele innych problemów inwestycyjnych. Przypomniał także o podwyżkach cen za wodę. – Panie burmistrzu, obiecywał pan na tej sali, że nie podniesie za nią ceny, a tymczasem wzrosła o kilkadziesiąt groszy za metr sześcienny… – przypomniał radny ze Wspólnoty.

- Obiecywał pan na tej sali, że nie podniesie za nią ceny, a tymczasem wzrosła o kilkadziesiąt groszy za metr sześcienny… – przypomniał radny ze Wspólnoty.

Nieco emocjonujące było wystąpienie kolejnej, wspólnotowej radnej Agnieszki Ślizak. – Wszystkie dzieci chcą chodzić do szkoły bezpiecznie i w czystych suchych butach, tymczasem niektóre o chodnikach mogą tylko pomarzyć. Z mojego okręgu wyborczego nie uwzględniono żadnego wniosku do budżetu – wypominała radna reprezentująca wsie: Jankowice, Korzyce, Krzcięcin, Omięcin, Rybianka z Długoszem i Marywilem, Wilczą Wolę, Wysocko wraz z Mszadlą i Zastronie. – Jestem jednak radną wszystkich mieszkańców gminy, więc zagłosuję za tym budżetem – dodała.

Jakubczyk: - Nie wszystko w jednym roku

Projektu planu i wydatków broniła Dorota Jakubczyk, przewodnicząca komisji budżetowej, radna Porozumienia Gospodarczego, które popiera burmistrza. – To budżet na miarę naszych możliwości i potrzeb. Obecnie mamy przełom, nastąpiło zamknięcie starej perspektywy środków unijnych, będzie otwarcie nowej, dziś jeszcze nie wiemy o co możemy aplikować, w jakich kwotach. Jest to pierwszy budżet, w pełni opracowany przez obecnego burmistrza. Przed nami jeszcze trzy lata, nie sposób zrealizować wszystkiego w jednym roku. Wypominacie remont szkoły w Majdowie, ale tam od lat w nią nie inwestowano. Budżet obywatelski to z kolei inicjatywa w stronę mieszkańców – tłumaczyła Jakubczyk. Przypomniała także, że gmina czeka jeszcze na zwrot 800 tysięcy zł z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych za realizację projektu kluczowego (rewitalizację m.in. rynku, Zamku, ul. Radomskiej).

- Wypominacie remont szkoły w Majdowie, ale tam od lat w nią nie inwestowano - mówiła radna Dorota Jakubczyk.

Ludew: - Dbamy o każdą dziedzinę

Burmistrz Artur Ludew cierpliwie odpierał zarzuty opozycji. – Zalew, budowa mieszkań socjalnych, Przedszkole im. Tęczowego Misia w Szydłowcu, modernizacja oświetlenia – to są inwestycje długoterminowe. Staramy się przeznaczać pieniądze na każdą dziedzinę życia, to jest ten zrównoważony rozwój. O inwestycjach w budżecie obywatelskim decydowali sami mieszkańcy. Środki własne, które teraz zapiszemy w budżecie, pozwolą nam ubiegać się o fundusze z zewnątrz. Korzystamy z tych, które są dostępne i zamierzamy to robić dalej – tłumaczył.

- Staramy się przeznaczać pieniądze na każdą dziedzinę życia, to jest ten zrównoważony rozwój - tłumaczył burmistrz Artur Ludew.

Jak dodał włodarz, gmina ubiega się o dofinansowanie na te inwestycje, na które posiada już dokumentację budowlaną, jak np. drogi w Łazach i Ciechostowicach oraz Chustkach. Odniósł się też do remontu szkoły w Majdowie: - Sami państwo wcześniej nalegaliście, żeby jej budynek jak najszybciej modernizować, więc dlaczego teraz pytacie, po co przeznaczać na nią 200 tysięcy – odpowiadał opozycjonistom.

Głosowali jednogłośnie

Ludew informował, że samorząd pozyskał z rezerwy budżetu państwa fundusze na remonty w szkołach w Wysokiej, Zdziechowie i Publicznego Gimnazjum numer 2. Podwyżki cen wody uznał za minimalne, wymuszone koniecznością poprawy sytuacji ekonomicznej spółki Wodociągi i Kanalizacja. – Jeśli jej kondycja będzie lepsza, sam będę wnioskował o obniżkę stawek – wyjaśniał. Bronił też rozbudowy stadionu Szydłowianki. Na opracowanie jej dokumentacji budowlanej gmina przeznaczyła 100 tysięcy złotych. – W pierwszej kolejności trzeba pomyśleć o nowym budynku klubowym. W dotychczasowym, od lat 60. nie było żadnego remontu. Dwa lata temu zapaliła się tam nawet instalacja elektryczna… – wspominał burmistrz, który jest byłym piłkarzem Szydłowianki.
Dyskusja przed podjęciem uchwały trwała ponad półtora godziny. W głosowaniu za przyjęciem projektu budżetu opowiedzieli się wszyscy obecni radni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie