Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS wysyła listy do emerytów. Chodzi o 14. emeryturę. Warto sprawdzić i zweryfikować jego treść

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Korespondencja z ZUS nie zawsze oznacza coś negatywnego. Tym razem Zakład odnosi się do 14. emerytur.
Korespondencja z ZUS nie zawsze oznacza coś negatywnego. Tym razem Zakład odnosi się do 14. emerytur. 123rf.com/fizkes
Blisko 8 mln emerytów otrzyma w październiku list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w związku z wypłatą 14. emerytury. Urzędnicy tłumaczą, co znajdziemy w treści listu, a my sprawdzamy, co ma na celu taki ruch? Czy trzeba bać się jego treści?

Spis treści

ZUS wyśle 8 mln listów w prawie 14. emerytur

Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS przekazała, że Zakład do końca października wyśle łącznie 7,8 mln listów w sprawie wypłaty 14. emerytur:

Listy wysyłamy do tych osób, którym wypłaciliśmy dodatkową 14. emeryturę. Wszyscy uprawnieni emeryci i renciści czternastą emeryturę już dawno dostali, teraz wysyłamy tylko listy informujące o przyznanej kwocie - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis cytowana przez portal elubin.pl.

Pełna kwota czternastki to w tym roku 2650 zł brutto i takie wypłaty dodatku do emerytury otrzymała we wrześniu większość seniorów. Z danych ZUS wynika, że pełną kwotę wypłaty 14. emerytury otrzymało 77 proc. uprawnionych, a to oznacza, że większość emerytów pobiera w Polsce podstawowe świadczenie emerytalne lub rentowe w kwocie nieprzekraczającej 2900 zł brutto.

W przypadku osób, które miały przyznane świadczenie powyżej tej kwoty, czternastka została zmniejszona zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”, przy czym, aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musiało ono wynosić co najmniej 50 zł - przypomina rzeczniczka.

Czternastki nie otrzymali zatem seniorzy, których świadczenia przekraczają 5500 zł brutto. Łączna kwota wypłat 14. emerytury w 2023 roku sięgnęła 17,5 mld zł.

Otrzymałeś list z ZUS? Sprawdź kwotę 14. emerytury

Dziennik Fakt przypomina, że ZUS najpierw wysyła seniorom przelew i przekaz, a dopiero później listownie informuje o przyznaniu świadczenia. Taka korespondencja musi się pojawić, aby stała się ona podstawą do wypłaty czternastki.

Z pewnością warto przyjrzeć się jednak treści otrzymanego listu. Nie ma sensu doszukiwać się w nim wezwań do zapłaty czy wyjaśnień, ale koniecznie należy sprawdzić kwotę przyznanej 14. emerytury i dokładnie porównać ją z przelewem od ZUS we wrześniu.

Może zdarzyć się, że kwota czternastki została omyłkowo zaniżona. Każdy senior może zgłosić się do ZUS z prośbą o wyjaśnienie. Jeżeli interpretacja danego oddziału ZUS nie będzie zadowalająca, emeryt może skorzystać jeszcze z drogi sądowej. Wówczas otrzymane od ZUS pismo jest podstawą pozwu, a istotna jest także data jego otrzymania. Senior ma 30 dni od daty otrzymania decyzji na odwołanie się do sądu w sprawie wypłaty 14. emerytury.

A jaką emeryturę otrzymasz w październiku? Zobacz nasze wyliczenia kwot netto i brutto:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZUS wysyła listy do emerytów. Chodzi o 14. emeryturę. Warto sprawdzić i zweryfikować jego treść - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie