Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwoleń czeka na monografię

Piotr KUTKOWSKI, [email protected]
W ostatnich dwóch latach ukazało się kilka książek o Zwoleniu.
W ostatnich dwóch latach ukazało się kilka książek o Zwoleniu. P. Kutkowski
W ostatnich latach ukazało się kilka książek o Zwoleniu i mieszkających w nim ludziach. Czego wciąż brakuje? - aktualnej monografii miasta.

Na brak publikacji Zwoleń nie może narzekać. Stale ukazują się dwa pisma - "Głos Zwoleński" i "Głos Ziemi Zwoleńskiej", co kilka miesięcy pojawia się nowa książka. Autorami są historycy, czasami mieszkańcy. Andrzej Lesisz opisał w swoich wspomnieniach okres, w którym był naczelnikiem miasta, Zbigniew Lesisz wydał własnym sumptem opracowanie dotyczące zwoleńskiej placówki Armii Krajowej, a także zwoleński słownik biograficzny. O tym, jak Zwoleń był opisywany w XIX-wiecznej prasie, można dowiedzieć się z książki autorstwa Stefana Rosińskiego, a Marian Popis przybliża związki miasta z rodem Kochanowskich.

"Strzępy mojego życia" to z kolei tytuł wspomnień Tadeusza Zagożdżona, prezesa Akcji Katolickiej w Zwoleniu.
Niedawno ukazała się też książka "Stoi oset koło drogi", będąca zapisem obrzędów znajdujących się w repertuarze zespołu ze Strykowic Górnych.

PEŁNE REGAŁY

Wszystkie te publikacje są dostępne w miejskiej bibliotece oraz Muzeum Rejonowym, w którym niektóre z nich można też kupić.
- W sumie w naszej bibliotece dysponujemy już około 300 tytułami różnych publikacji na temat Zwolenia i powiatu zwoleńskiego - poinformowała nas Jadwiga Siepietowska, dyrektorka Biblioteki Publicznej w Zwoleniu.
NOWE ROZDZIAŁY

Pomimo że publikacji o Zwoleniu jest już tak dużo, to wciąż brakuje jednej - aktualnej monografii miasta. Początkowo planowano, że powstanie ona w ramach cyklu monografii gmin wchodzących w skład powiatu zwoleńskiego, tak się jednak nie stało. Wydano jedynie monografię całego powiatu.

Według burmistrza Zwolenia Bogusławy Jaworskiej obecnie koncepcja zmieniła się i trwają przygotowania do kolejnego wydania napisanej w latach 70. XX wieku przez Kazimierza Myślińskiego monografii Zwolenia

- Praca zostanie uaktualniona i uzupełniona nowymi rozdziałami. Zajmują się tym między innymi Cezary Imański, Zbigniew Lesisz i Jan Nowakowski - stwierdziła pani burmistrz.

Na razie nieznany jest termin wydania tej publikacji. Wiadomo, że inicjatorem jest Stowarzyszenie Oświatowe "Sycyna".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie